رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان خواستار به رسمیت شناختن «آپارتاید جنسیتی علیه زنان و نسل‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان شد.

به گزارش غیرمنتظره،  احمد مسعود در دانشگاه «ساینس پو» در پاریس گفت این دو مسئله از خواست‌های رسمی او در دیدارهایش با مقام‌های فرانسوی بوده است.

آقای مسعود روز پنجشنبه (۱۳ میزان) در این نشست گفت: «دو مسئله مهم در افغانستان را باید به رسمیت بشناسید: اول آپارتاید جنیستی علیه زنان و دوم، نسل‌کشی‌ هزاره‌ها.»

رهبر جبهه مقاومت ملی گفت: «ما نیاز داریم که در کنار هم بایستیم. مهم نیست که نژاد، مذهب و باور ما چیست. باید متحد باشیم، باهم کار کنیم و از گذشته بیاموزیم و در برابر شر مبارزه کنیم.»

علی‌میثم نظری، مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی هم در شبکه اجتماعی اکس نوشت که آقای مسعود در این نشست با حضور دانشجویان دانشگاه ساینس پو، در باره «پیشرفت قابل توجه مقاومت» در دو سال حاکمیت طالبان در افغانستان تاکید کرده است.

احمد مسعود از چند روز به این‌سو در فرانسه به سر می‌برد و در نشست‌های مختلفی از جمله در پارلمان اروپا شرکت کرده است.

او همچنین در این سفر از کتابش تحت عنوان «آزادی ما» رونمایی کرد.

پس از محدودیت های گسترده طالبان علیه زنان شماری از فعالان زن و حقوق بشر به گونه گسترده خواستار به رسمیت شناختن «آپارتاید جنیستی» در افغانستان شده‌اند. به باور مدافعان حقوق بشر طالبان زنان را از حقوق اساسی و اولیه محروم و زنان را از جامعه حذف کرده است.

همچنین، شمار قابل ملاحظه‌ای از فعالان و کارشناسان حقوق بشر معتقدند که آزار و اذیت و «کشتار سازمان‌یافته‌ای» که از سال ها علیه هزاره‌ها در افغانستان صورت گرفته، مصداق «نسل‌کشی» است.

این فعالان نیز خواستار به رسمیت شناختن شدن «نسل‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان هستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت