سپیدخبر به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای شهر رشت – صبح امروز مراسم ادای احترام شهدای مشروطه بر سر مزار ایشان در پشت بیمارستان پورسینا با حضور اعضای شورا و علاقمندان برگزار شد.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا در مراسم ادای احترام به شهدای مشروطه، یاد تمامی شهدای سرزمین ایران را گرامی داشت و ابراز کرد: در ۱۲ بهمن ۱۲۹۰صحرای ناصریه که بعدها بیمارستان پورسینا احداث شد، ۴تن از مجاهدان گیلان که یک نفر از سران مشروطه و ۳ نفر دیگر از افسران شهربانی و ژاندرمری بودند، توسط روسیه تزاری اعدام شدند.
عاقل منش افزود: این شهدا در یک دادگاه فرمایشی اعدام و در یک گور دسته جمعی دفن شدند و دشمنان نمی دانستند که یاد ایشان هیچگاه از بین نخواهد رفت.
وی با بیان اینکه نخستین بار بنای یادبود به سال ۱۳۲۷ توسط رئیس بیمارستان پورسینا احداث شد، ابراز کرد: کمیسیون فرهنگی نخستین دور اول شورا با مذاکره با رئیس بیمارستان و پیگیری و هزینه مهندس متقالچی فضای شهیدگاه را از محوطه بیمارستان خارج نمود و با طرح و اجرای مهندس کاظم دلشاد این بنای یادبود ساخته شد.
مهندس کاظم دلشاد، مجری طرح یادمان نیز در این مراسم بیان داشت: این مکان یکی از افتخارات گیلان است. بزرگداشت شهدای مشروطه وظیفه همه ماست.
وی با اشاره به اینکه ایران بعد فرانسه دومین کشور بود که انقلاب کرد، افزود: همواره حفظ انقلاب مهمتر است و مشروطه نیز دوام نیاورد و با کودتای رضاخان دموکراسی خواهی به زوال رفت.
دلشاد با ذکر خاطراتی از چگونگی اجرای طرح یادمان، متذکر شد: متاسفانه کاشی های طرح اصلی بنده توسط شهرداری رنگ زرد خورده است. در صورتیکه کاشی های فیروزه ای و قوس های آن برگرفته از گنبدهای مسجد امام اصفهان است.
این مراسم با گلباران مزار شهدای مشروطه به پایان رسید.

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت