به گزارش غیرمنتظره، الجزیره در گزارشی در این باره می‌نویسد: ماه‌ها است که عربستان سعودی و اسرائیل با ایالات متحده در مورد توافقی برای عادی‌سازی روابط گفتگو می‌کنند. ایالات متحده به صراحت اعلام کرده که روابط رسمی بین دو متحدش در خاورمیانه اولویت اصلی است و دیپلمات ارشد کابینه جو بایدن یعنی آنتونی بلینکن تحقق آن را تامین کننده «منافع امنیت ملی» اعلام کرده است.

این در حالی است که پس از آن که ایران و عربستان سعودی پس از سال‌ها خصومت، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند، منطقه‌ای مجدداً شاهد همسویی برخی رقبای قدیمی بود. روز چهارشنبه، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی (MBS) به شبکه آمریکایی فاکس نیوز گفت: هر روز به یک توافق عادی‌سازی با اسرائیل نزدیک‌تر می‌شویم.

شرایط عربستان سعودی برای عادی‌سازی چیست؟

ریاض خواهان یک پیمان دفاعی با آمریکا – شامل محدودیت‌های کمتر در فروش تسلیحات آمریکا به آن – و کمک به توسعه برنامه هسته‌ای غیرنظامی خود است. محمد بن سلمان در بخش‌هایی از مصاحبه با فاکس نیوز گفت که هرگونه توافقی مستلزم پیشرفت در جهت ایجاد یک کشور فلسطینی است. این مطالبه به سختی مورد قبول تندروهای اسرائیلی در افراطی‌ترین دولت ملی گرا در تاریخ اسرائیل قرار خواهد گرفت.

عربستان سعودی یکی از حامیان بزرگ ابتکار صلح عربی در سال ۲۰۰۲ بوده است که عادی‌سازی روابط با اسرائیل را مشروط به خروج این رژیم از خاک فلسطین و بلندی‌های جولان سوریه کرده بود. این ابتکار همچنین شامل ایجاد یک کشور فلسطینی و همچنین یافتن یک «راه حل عادلانه» برای وضعیت میلیون‌ها پناهنده فلسطینی و فرزندان آن‌ها است که بیشتر آن‌ها در کمپ‌های پناهندگان در کشورهای همسایه زندگی می‌کنند.

اسرائیل چه می‌گوید؟

روز پنجشنبه، وزیر خارجه رژیم اسرائیل لحن خوشبینانه‌ای داشت و گفت که انتظار دارد دو طرف به زودی به توافق برسند. الی کوهن به رادیو ارتش اسرائیل گفت: «شکاف‌ها را می‌توان پر کرد. من فکر می‌کنم مطمئناً این احتمال وجود دارد که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴، یعنی چهار یا پنج ماه پس از آن، بتوانیم به نقطه‌ای برسیم که جزئیات [یک معامله] نهایی شود.

در چنین شرایطی به نظر نمی‌رسد که تمایل عربستان سعودی برای ایجاد برنامه هسته‌ای مانعی در راه عادی‌سازی رابطه باشد. مشاور امنیت ملی اسرائیل، در ماه جولای گفته بود: «ده‌ها کشور پروژه‌هایی را با برنامه‌های هسته‌ای غیرنظامی و برای تولید انرژی پیش برده و می‌برند. این چیزی نیست که آن‌ها و همسایگانشان را به خطر بیندازد.

با این حال، دولت نتانیاهو، از جمله وزیر امنیت ملی ایتامار بن گویر، واگذاری «امتیازات» از جمله توقف شهرک‌سازی در کرانه باختری به دولت تشکیلات خودگردان فلسطین را به عنوان بخشی از عادی‌سازی روابط رد کرده است.

واکنش حکومت خودگردان فلسطین چگونه بوده است؟

عربستان سعودی در تلاش برای به دست آوردن پیروزی بر تشکیلات خودگردان، پس از به صفر رساندن کمک‌ها در سال ۲۰۲۱، پیشنهاد از سرگیری حمایت مالی از آن را داده است. بر اساس گزارشی از وال استریت ژورنال، هیئتی از مقامات تشکیلات خودگردان ماه گذشته به عربستان رفتند تا در ازای تن دادن به عادی‌سازی رابطه عربستان سعودی با اسرائیل، مجموعه شرایط خود را به گوش ریاض برسانند.

این شرایط شامل بازگشایی کنسولگری آمریکا در قدس شرقی اشغالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۹ آن را تعطیل کرد. تشکیلات خودگردان همچنین از آمریکا خواسته است که از نمایندگی کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت کند. شرایط دیگر شامل این است که اسرائیل به تشکیلات خودگردان کنترل بیشتری بر برخی از بخش‌های کرانه باختری اشغالی و خلاص شدن از پست‌های غیرقانونی اسرائیل بدهد. این موضع با واکنش تشکیلات خودگردان زمانی که بحرین و امارات متحده عربی عادی‌سازی روابط با اسرائیل را در سال ۲۰۲۰ اعلام کردند، بسیار متفاوت بود.

ایران چه گفته است؟

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران به عربستان سعودی نسبت به هرگونه معامله با اسرائیل هشدار داد. رئیسی در یک کنفرانس خبری که در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، به اسکای نیوز گفت که چنین توافقی «خنجری به پشت مردم فلسطین و مقاومت آن‌ها» خواهد بود. وی در این مصاحبه گفت: کشورهای منطقه تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند کشورهای اسلامی از اصل مقدس پیگیری حقوق مردم فلسطین دست بکشند، زیرا آزادی بیت المقدس هسته اصلی اعتقاد همه مسلمانان است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت