به گزارش سپیدخبر و به نقل از رشت۲۰، با تصویب مشروط قانون استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، فرصت ها و چالش های بسیاری با توجه به ساختارهای موجود در هر استان به وجود آمده است.

در استان گیلان با توجه به ظرفیت های موجود و البته پراکندگی مشکلات سطح استان می توان به صورت کلی رخ دادن این اتفاق را مناسب ارزیابی کرد. استان گیلان در سطح استانی با مشکلات بسیاری مواجه است. بحث انتقال آب دریای کاسپین به سمنان یکی از آن چند ده مشکل اساسی و بزرگ است که به سادگی قابل حل نیست.

حال اما تصور اینکه یکی از ۱۳ نماینده گیلان در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون اظهارات حسن روحانی در سمنان برای انتقال آب دریای کاسپین به کویر بگوید آمادگی ارائه پاسخ را ندارد خود دلیلی برای موافقت با این طرح است.

در این طرح رای دهندگانی که حوزه انتخابیه‌شان یک نماینده در مجلس دارد، هنگامی که پای صندوق رای می‌روند باید یک رای به نماینده حوزه انتخابیه خود بدهند و ۱۹ رای دیگر را برای انتخاب سایر نمایندگان شهرستان‌های استان اصفهان به صندوق بی‌اندازند. همچنین کاندیدای یک حوزه انتخابیه باید حداقل ۲۰ درصد آرا حوزه انتخابیه خود را کسب کند تا آرء این کاندیدا در سطح کل استان نیز شمارش شود.

با این تفاسیر می بایست امیدوار بود موضوعات کلان در سطح استان گیلان مورد بررسی قرار بگیرد تا برای مثال فلان نماینده شرق گیلان یا فلان نماینده حوزه تقریباً مرکزی گیلان! تمام وقت خود را بجای رفع مشکلات مردم به سیاسی کاری در ادارات شهرستان اختصاص ندهند.

این طرح از آنجایی برای گیلان خوب است که از این به بعد کمتر از قبل شاهد نصب بنر تشکر بابت اهدای تشک کشتی و توپ پینگ پنگ توسط فلان نماینده مجلس خواهیم بود، زیرا کارهای نمایندگان پس از این طرح می بایست عملیاتی تر و جدی تر از قبل باشد.

برآیند موجود نشان از آن دارد که تصویب طرح فوق در استان گیلان امتیازات مثبت بیشتری را همراه خواهد داشت اما نباید از آفات آن نیز چشم پوشی کنیم. برای مثال شهرداری رشت با ۶ هزار نیرو قطعاً برای هر نماینده ای در شهرستان های دیگر استان جذابیت ویژه ای خواهد داشت و دخالت در امورات شهرداری مرکز استان یکی از چندین آفت این طرح است.

همچنین سیاست زدگی تهدید دیگری است که این طرح را تهدید میکند و خطر لیستی شدن انتخابات مجلس بیش از قبل وجود دارد. موضوعی که باعث می شود در برخی از پلن ها مشکلات جدی رخ دهد. همانند نمایندگان تهران در مجلس که همگی از یک لیست واحد وارد مجلس شدند اما حواشی هر یک از آنها برای نابود شدن تفکر انتخابات لیستی برای چند سال آینده کفایت می کند!

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت