به گزارش غیرمنتظره و به نقل از خبرآنلاین، رسول سلیمی: علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در توئیتی در سالگرد جدایی بحرین از ایران، نوشت: «عاقبت آن دیکتاتوری که خوش خدمتی خود را با جدا کردن تکه‌ای از ایران به بیگانگان نشان داد فرار و بی‌آبرویی بود؛ عاقبت وطن فروشان خرده‌پای امروزی که علیه مردم ایران اقدام می‌کنند به مراتب خفت‌بار‌تر خواهد بود.»

بعد از انتشار تصویری جعلی از سوی بهادری جهرمی مطرح شد:

بعد از انتشار تصویری جعلی از سوی بهادری جهرمی مطرح شد:

اگرچه این توئیت در نقد حامیان محمدرضا پهلوی نوشته شده بود، اما به دلیل انتشار تصویری غیرواقعی و دستکاری شده از آرشیو روزنامه اطلاعات که تاریخ۱۶ خرداد ۱۳۴۳ بر آن درج شده بود، نه تنها کارکرد اولیه خود را از دست داد بلکه با انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را رو برو شد. چه آنکه بحرین در روز۲۳ مرداد ۱۳۵۰ اعلام استقلال کرد و نمی‌توانست خبر آن، در سال۱۳۴۳ در روزنامه اطلاعات منتشر شده باشد. از سوی دیگر در تاریخ تصویر روزنامه دستکاری شده از سوی سخنگوی دولت (۱۶خرداد۱۳۴۳)، امیرعباس هویدا هنوز نخست وزیر نشده و بررسی‌ها حکایت از آن دارد که سخنگوی دولت سیزدهم، یک تصویر جعلی را منتشر کرده است.

انتشار این تصویر دستکاری شده از آنجا اهمیت دارد که که سخنگویان رسمی دولت در همه دنیا، اساسا در اظهار نظر بسیار محتاط و با دقت نظر عمل می‌کنند و سوای از آن معمولا با مبانی سوادرسانه‌ای آگاهی دارند و به عنوان منبع اخبار افکارعمومی محسوب می‌شوند.

این در شرایطی است که امارات نیز در هفته‌های گذشته بر حق خود بر جزایر سه‌گانه تاکید کرده و با حمایت خواسته و ناخواسته چین و روسیه از این ادعا، موضوع فاز تازه‌ای پیدا کرده است و دلخوری‌های جدی از این دو کشور به ظاهر متحد ایران در داخل کشور پدید آورده است. با این حساب توئیت سخنگوی دولت سوای از اینکه در دام یک فیک نیوز یا اخبار جعلی افتاده، خود به خود از ظرفیت بالایی برای تنش‌زایی جدیدی بین ایران با اعراب برخوردار است.

عبدالرضا داوری در واکنش به این اقدام سخنگوی دولت نوشت: «متاسفانه سخنگوی دولت ذره‌ای تدبیر ومحاسبه و عقلانیت سیاسی ندارد. اینکه از موضع رسمی دولت جمهوری اسلامی، کشور بحرین را بخشی از ایران بنامیم چه نتیجه‌ای جز تحریک کشورهای عربی خلیج فارس و تخریب روابط فی مابین دارد؟

محمد رحمانی نیز نوشته «آیا سخنگوی دولت نسبت به آثار تحریک مقامات عربی آگاه است؟ اقدام این مقام رسمی که باعث بازگشت بحرین نمی‌شود اما در عوض باعث فشار بیشتر و حساسیت مضاعف برای حضور نیروی فرامنقطه‌ای برای تامین امنیت شیخ‌نشین‌ها خواهد شد!»

فعالسازی گسل ملی گرایی بین ایران و کشورهای عربی از آنجا خطرناک است که بنظر می‌رسد سخنگوی دولت بدون توجه به سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی در جلوگیری از تنش بین ایران و اعراب، با برجسته‌سازی یک واقعه تاریخی، در شرایطی که ایران در توافق با عربستان بر فعال‌سازی موافقتنامه همکاری‌های امنیتی بین دو کشور که در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۸۰ (۱۴۲۲.۱. ۲۲ مصادف با ۲۰۰۱.۴. ۱۷) و موافقتنامه عمومی همکاری در زمینه اقتصاد، تجارت، سرمایه‌گذاری، فناوری، علوم، فرهنگ، ورزش و جوانان که در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۷۷ (۱۴۱۹.۲. ۲ مصادف با ۱۹۹۸.۵. ۲۷) به امضا رسیده است، تأکید کرده، اقدام به توئیتی کرده که در آن به تعبیر کارشناسان سیاسی، بر حق تلویحی ایران بر بحرین تاکید شده است.

این در شرایطی است که هرگونه اعتراض به کشوری در حوزه سیاست خارجی در چارچوب وظایف وزارت خارجه بوده و سخنگوی این وزارتخانه، مرجع اعلام مواضع کشور در سیاست خارجی است چه آنکه انتشار این توئیت واکنش معکوس داشته و اظهارات غیر مستند منتسب به پهلوی ها، باعث شد که سخنگوی دولت با واکنش طنز کاربران مواجه شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت