July 2, 2022

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

اقتصادهای عقب‌مانده و کمونیستی به سمت تهاتر حرکت می‌کنند

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از امتداد، محمد جعفری: طرح موسوم به تهاتر نفت در مجلس انقلابی، نگرانی‌های جدی را در میان کارشناسان و افکار عمومی از بابت عدم مراعات اصل ۵۳ قانون اساسی در تمرز درآمدهای دولت و تعدد مجرا در فروش نفت ایجاد کرده و بسیاری از صاحبنظران، اجرای آن را زمینه‌ساز جدی در ایجاد فساد تلقی می‌کنند.

مهدی پازوکی، اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه در گفتگویی با امتداد، ضمن اشاره به پیامدهای این مسئله در اقتصاد ایران، اظهار داشت: بر اساس قانون، نفت ملی شده و بر مبنای قانون اساسی، هر درآمدی باید مستقیما به خزانه کشور واریز شود. متاسفانه ما چندین خزانه در کشور داریم و این مسئله، اصلا برای من به عنوان یک پژوهشگر اقتصادی قابل درک نیست. به شخصه، کاملا با اجرای این طرح مخالف بوده و معتقدم که این مسئله، باعث فساد خواهد شد.

وی افزود: هیچ شخص یا نهادی، حق ندارد برای دولت هزینه ایجاد کند. مثلا اگر ستاد اجرایی فرمان امام برای دولت، پروژه‌ دارای اعتباری را اجرا کرده، باید پول آن را بگیرد اما، چنانچه اگر این پروژه اعتبار نداشته، این نهاد خیلی بیجا کرده که برای دولت هزینه ساخته است.

کجای دنیا به نیروی انتظامی، نفت برای فروش می‌دهند؟

این استاد دانشگاه، خاطرنشان کرد: طرح تهاتر نفت، کاملا منشا فساد در اقتصاد ایران خواهد بود. ما اصلا حق نداریم که نفت را به کسی بدهیم و تهاتری آن را مبادله کنیم. مگر مردم از یاد برده‌اند که نیروی انتظامی در دوره احمدی‌نژاد و در دوره ریاست سردار احمدی‌مقدم، پول نفت را چگونه با همین عنوان گرفت و آن پول بازنگشت؟

پازوکی، تصریح کرد: کجای دنیا به نیروی انتظامی، نفت برای فروش می‌دهند؟ وظیفه این نهاد، برقراری امنیت و نظم در جامعه است، نه فروش نفت! این تفکر، اصلا ملی نبوده و بی‌نظمی را در اقتصاد ایران به این طریق نهادینه می‌کند.

اقتصادهای عقب‌مانده و کمونیستی به سمت تهاتر حرکت می‌کنند

این اقتصاددان در ادامه، همچنین با اشاره به پیامدهای اجرای طرح تهاتر نفت در اقتصاد کشور، یادآور شد: اقتصادهای عقب‌مانده و کمونیستی به سمت تهاتر حرکت می‌کنند، نه این اقتصاد پویا! عراق امروز، پس از عربستان سعودی، جای ایران را در صادرات نفت اوپک گرفته و با شرکت‌های آمریکا با تکنولوژی‌های پیشرفته وارد مذاکره و همکاری شده است.

وی، ادامه داد: مشکل کنونی ما، بحران عقلانیت و جهالت اقتصادی در ایران است. در صنعت نفت ما، سال‌ها سرمایه‌گذاری نشده و اگر بتوانیم با شرکت‌های آمریکایی وارد مذاکره و همکاری شویم، خروجی آن را خواهیم دید. بنا براین بوده که در برنامه ششم بالغ بر ۱۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این صنعت صورت بگیرد که نیمی از آن نیز محقق نشده است. مسئولان ما، تدبیر را از قطری یاد بگیرند که یک سوم استان هرمزگان مساحت داشته اما با درایت حاکمان خود، الان در حوزه هواپیمایی، نفتی و دیگر عرصه‌ها در دنیا می‌درخشد.

تاریخ، دولت سیزدهم و مجلس یازدهم را به دلیل هدر دادن منابع کشور نخواهد بخشید

پازوکی، خاطرنشان کرد: اصلا نیروهای نظامی، هیچ تخصصی در حوزه نفت ندارند و دیوید ریکاردو در قرن هفدهم، ناظر بر چنین مسائلی، اصل تقسیم کار را به درستی مطرح کرد که ما الان از آن غافل هستیم. تاریخ بدون شک، دولت سیزدهم و مجلس یازدهم را به دلیل پرت کردن منابع کشور نخواهد بخشید.

وی، اضافه کرد: سیستم تهاتر نفت در دنیا، اصلا عصر حجری بوده و قدیمی شده است. اینکه نمی‌شود، هر ارگان، نهاد یا شخصی وارد عرصه شده و دست به فروش نفت بزند! بیت‎المال باید یک خزانه داشته باشد و این خزانه‌های موازی، کمر به نابودی اقتصاد ایران بسته‌اند. اساسا من با فروش نفت به این شیوه مخالف هستم.

تهاتر نفت، قطعا به سود رانت‌خواران و مفسدین خواهد بود

این استاد دانشگاه در ادامه نیز، تاکید داشت: تهاتر، اصلا یعنی فساد! من هیچ کشوری را در دنیا سراغ ندارم که برای فروش نفت خود دست به تهاتر بزند و این شیوه، قطعا و تنها به سود رانت‌خواران و مفسدین خواهد بود. یکی از مشکلات کنونی در مملکت ما، بی‌نظی اقتصادی بوده و تهاتر نفت، این بی‌نظمی را تشدید خواهد کرد.

متاسفانه، پوپولیسم احمدی‌نژادی در دولت سیزدهم کاملا احیا شده

پازوکی، همچنین عنوان داشت: متاسفانه در این دولت، پوپولیسم احمدی‌نژادی کاملا احیا شده و به جز، رحیمی، مشایی و بقایی همه حضرات به اداره مقدرات مملکت بازگشته‌اند. طرف در دوران فرمانداری خود، یک مدیر شکست خورده بوده و حالا به کسوت استانداری پایتخت رسیده است و خروجی این رویکرد را در تمامی شئونات اداره کشور و زندگی روزمره مردم شاهد هستیم.

دولت رئیسی برای موفقیت باید به رویکرد توسعه اقتصادی در دولت خاتمی توجه کند

این اقتصاددان در پایان نیز، خاطرنشان کرد: دولت رئیسی برای موفقیت باید به رویکرد توسعه اقتصادی در دولت خاتمی توجه کند. بهترین برنامه اقتصادی این مملکت، برنامه سوم توسعه بوده و این برنامه در همان دوره اجرا شده است. به هر حال از یاد نمی‌بریم که دولت احمدی‌نژاد برنامه پنجم توسعه را با آن همه درآمد کلان به شکلی اجرا کرد که شاهد عقبگرد ایران در آن برهه بودیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی