May 7, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

ترامپ یا بایدن؛ مهم است یا مهم نیست؟!

به گزارش غیرمنتظره به نقل از عصر ایران؛ مهرداد خدیر- رییس جمهوری گفته است «برای ایران مهم نیست چه کسی و کدام حزب در انتخابات آمریکا پیروز می‌شود. هر دولتی که در آمریکا سر کار بیاید مجبور است در مقابل ملت ایران تسلیم شود.»

این در حالی است که پیروزی جو بایدن به منزلۀ بازگشت به «برجام» هر چند با احتمال تعیین شروط و سخت‌گیری‌های حقوق‌بشری است و ماندن ترامپ هم به معنی تشدید فشارها.
سخنان حسن روحانی درست دو هفته قبل از انتخابات سرنوشت‌ساز ایالات متحده در ۱۳ آبان ۱۳۹۹ بیان شده است.

خوانندۀ این سطور شاید از نویسنده بپرسد اگر «مهم نیست» چرا از تعبیر «سرنوشت‌ساز» استفاده کرده‌ام؟ پاسخ این است: «چون مهم است!». احتمالا گفته خواهد شد اگر«مهم است» پس چرا روحانی می‌گوید «مهم نیست»؟!

پاسخ این است: چون او رییس جمهوری است و نمی‌تواند بگوید مهم است! اگر بگوید مهم است آنگاه در داخل خواهند گفت: چرا چشم شما به انتخابات آمریکاست و چرا به بایدن دل بسته‌ای؟ نکند با هم سر-و-سِرّی دارید؟ شاید هم آقای ذوالنور یک چوبۀ دار دیگر بابت این جمله در بهارستان برپا کند!

اگر بگوید مهم است آنگاه شاید دونالد ترامپ هم در مناظرۀ بعدی با جو بایدن به همین سخن استناد کند و بگوید: نگفته بودم می‌خواهی آمریکا را تحویل ایرانیان بدهی؟!

هر چند که ابراز تمایل چینی‌ها به پیروزی ترامپ به خاطر تضعیف موقعیت بین‌المللی آمریکا به قدر کافی به بایدن سوژه خواهد داد تا به ترامپ بگوید: در این چهار سال چین را تقویت کرده‌ای نه تضعیف.

روحانی می‌گوید مهم نیست. در حالی که مهم است و همه هم می‌دانند مهم است و از گفتار و رفتار او پیداست که منتظر نیمۀ آبان است. اما نباید بگوید مهم است چون سیاست این‌گونه اقتضا می‌کند!

هم سیاست این گونه اقتضا می‌کند و هم انگار این نوع گفتار به یک سنت در جمهوری اسلامی بدل شده است و آقای روحانی هم نخواسته این سنت خدشه‌دار شود.

حسن روحانی در جایگاه رییس جمهوری روز چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ این تعابیر را به کار برده و جالب است یادآوری شود که درست ۴۰ سال قبل – که بخش قابل توجهی از جمعیت امروز هنوز به دنیا نیامده بودند- در روز چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۵۹ نخست‌وزیر (محمد علی رجایی) در یک کنفرانس مطبوعاتی در صبح همان روز گفت: «نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا موضع ما را تغییر نمی‌دهد. کارتر یا ریگان برای ما فرقی نمی‌کنند. ما با هر دو می‌جنگیم.»- [روزنامۀ اطلاعات، چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۵۹، صفحۀ ۲]

سید علی صالحی شاعر پُرآوازۀ معاصر یکی از مشهورترین اشعار خود در مجموعۀ «نامه‌ها» با عنوان «ریرا» را که با صدای زنده یاد خسرو شکیبایی ماندگار شده این گونه به پایان می رساند: «حال همۀ ما خوب است، اما تو باور نکن!»

حالا حکایت «مهم نیستِ» آقای روحانی است. او باید بگوید «مهم نیست» اما ما نباید باور کنیم. چرا؟چون مهم است!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی