گروه : بین الملل

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از ایرنا، نخست وزیر عراق، محمد شیاع السودانی در گفتگو با دویچه وله آلمان گفت که گروه‌هایی در داخل خاک عراق، هر از گاهی وارد ایران و ترکیه می‌شوند و علیه آن کشور‌ها اقدامات خشونت آمیز مرتکب می‌شوند و این خلاف قانون اساسی است.

محمد شیاع السودانی که به آلمان سفر کرده است به شبکه آلمانی گفت که حمله به هر بخشی از خاک عراق پذیرفتنی نیست «چه از ایران و چه از ترکیه».

وی با اشاره به اینکه عراق این حملات را در موضع رسمی رد کرد، افزود: در همین حال، مشتاق بودیم که گفتگو را با این کشور‌ها ادامه دهیم؛ کشور‌هایی که روابط ممتاز و منافع مشترک با آنها، ما را به هم پیوند می‌دهد.

السودانی افزود: ما اقدامات عملی را از زمین خودمان آغاز کردیم، زیرا در آن مناطق، (اقلیم کردستان عراق) گروه‌هایی وجود دارند که هر از گاهی وارد ایران و ترکیه می‌شوند تا اقدامات خشونت آمیز انجام دهند و این مخالف قانون اساسی است که استفاده از خاک عراق را برای تجاوز به خاک همسایگان، ممنوع می‌کند.

السودانی افزود: روابط ممتازی با کشور‌های همسایه داریم و مرجعیت، حامی روند سیاسی عراق است. روابط متوازنی بین عراق و کشور‌های همجوار بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک و عدم دخالت در امور داخلی داریم و این منش بارز ما در دولت است.

السودانی ادامه داد: روابط ممتاز و مثبتی با ایران و یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر با آن کشور مرز‌های مشترک داریم؛ همچنین اشتراکات دینی، فرهنگی و اجتماعی با ایران داریم و همین طور بین عراق و عمق عربی آن. درباره ترکیه هم همین طور مشترکات دینی، فرهنگی و اجتماعی داریم، اما حفظ این روابط در چارچوب منافع مشترک و عدم مداخله در امور داخلی، راهی است که اکنون در پیش گرفته ایم.

عراق برای ازسرگیری گفتگو‌های ایران و عربستان تلاش می‌کند

السودانی درباره نزدیک کردن دیدگاه‌های ایران با کشور‌های منطقه و نقش بغداد در این باره گفت: عراق در این باره تلاش می‌کند از جمله بین ایران و عربستان سعودی و این روش دولت است که به آن ادامه خواهیم داد، زیرا از شدت تنش‌های منطقه خواهد کاست و این در امنیت عراق و کل منطقه بازتاب خواهد داشت.

نخست وزیر عراق توضیح داد: پاسخ ایران و عربستان را دریافت کردیم و این تلاش را تا از سرگیری نشست‌ها (بین ایران و عربستان) در بغداد به زودی ادامه خواهیم داد.

السودانی در بخش دیگری از این گفتگو به همکاری جدید بین شرکت زیمنس و عراق در زمینه توسعه برقی این کشور اشاره کرد و گفت تخصیص‌های مالی برای اجرای توافق، آماده شده و این موضوع، تفاوت یادداشت تفاهم جدید با توافقات سابق است، زیرا در گذشته تخصیص پول، مهمترین مانع بود.

نخست وزیر عراق اضافه کرد: یکی از ایراد‌ها این است که گاز همراه نفت تولیدی، می‌سوزد در حالی که عراق ناچار به واردات گاز برای تامین نیروگاه‌های تولید برق است. حجم گاز همراه نفت زیاد است و می‌تواند در تولید بیش از ۷ هزار مگاوات برق سهیم باشد؛ صراحتا بگویم این (عدم استفاده از گاز همراه نفت) سوزاندن پول است.

پارلمان تصمیم بگیرد انتخابات زودهنگام را برگزار می‌کنیم

محمد السودانی درباره انتخابات زودهنگام پارلمانی گفت: انتخابات زودهنگام در حوزه اختیارات پارلمان و نیرو‌های سیاسی است و ما در برنامه وزارتی، ماه دهم میلادی (اکتبر۲۰۲۳) را به عنوان حد نهایی برای برگزاری انتخابات زودهنگام قرار دادیم. دولت همه نیازمندی‌های قانونی و اجرایی انتخابات را فراهم خواهد کرد و اگر پارلمان، تصمیم به برگزاری آن بگیرد، دولت، آماده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت