گروه : تیتر یک , سیاسی

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از شفقنا، آیت الله رحمت، عضو دفتر استفتائات بیت امام خمینی (ره) و از شاگردان ایشان، معتقد است: حکم جرم‌هایی مانند ترساندن مردم، بستن خیابان و زخمی کردن شخص مقابل «اعدام» نیست بلکه حکم این مجرمان یا متهمان ازجمله «نفی بلد» است.

بخش‌هایی از گفت و گوی آیت الله رحمت را در ادامه می‌خوانید:

در حکم «محاربه» میان فق‌ها اختلاف نظر بسیار وجود دارد و بحثی طولانی است، اما آنچه که امام خمینی (ره) مطرح فرمودند عبارات معروفی است از جمله اینکه «محارب» اگر «قاتل» باشد، حکم او «اعدام» است و در صورتی که جرم ارعاب و ترساندن باشد، حکم آن «نفی بلد» یا «قطع دست و پای مخالف» است.

مراقبت می‌خواهد که بحث و احکام محاربه سیاسی نباشد. بحث‌های محاربه، جدای از بحث‌های سیاسی است.

ضروری است که مراجع عظام نظر خود درباره احکام محاربه که این روزها اجرایی می‌شود را اعلام کنند. همچنین حوزه‌های علمیه باید این احکام را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

قاضی پرونده‌هایی با حکم محاربه، اگر مجتهد باشد، باید نظر اجتهادی خود را در مورد این مساله مطرح کند.

امروز مساله اصلی این است که پرونده‌هایی که به عنوان محاربه ساخته می‌شود، چه پرونده‌هایی است و چگونه تشکیل و نوشته می‌شود و به دست قاضی می‌رسد؟ مجریان احکام محاربه چه کسانی هستند؟ و این حکم چگونه اجرا می‌شود؟ آیا قاضی در حکم دادن مستقل است؟ آیا مطالبی که از متهم اخذ شده در چه شرایطی است؟

به نظر من حکم جرم‌هایی مانند ترساندن مردم، بستن خیابان و زخمی کردن شخص مقابل اعدام نیست و من گمان نمی‌کنم هیچ مجتهدی حکم اعدام برای چنین متهمی صادر کند. حکم این مجرمان یا متهمان از «نفی بلد» یا «قطع دست و پای مخالف» است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت