October 22, 2020

در حاشیه حوادث مرگبار سال‌های اخیر جاده سراوان – فومن؛ اگر نمی‌توانید بسازید جاده را ببندید!

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از دیارمیرزا، عرفان منصوریان: بزرگراه سراوان-فومن-پونل یکی از محور های مهم و پرتردد استان گیلان محسوب شده که برای کم کردن بارترافیکی مرکز استان و اتصال شهرهای غربی گیلان با استان های همجوار و کشورهای حاشیه دریای خزر در اواخر دهه ۷۰ آغاز شده است.

همزمان با این پروژه آزادراه اردبیل-سرچم نیز به مرحله اجرا رسید و اکنون با همکاری و پیگیری مسئولان آن استان، این پروژه به زیر ترافیک رفته و مسافران اردبیلی و تبریزی برای رفتن به مرکز کشور دیگر نیازی به گذر از جاده های پرخطر گیلان نخواهند داشت.

اما اکنون بیش از ۲۰ سال از آغاز پروژه جاده سراوان-فومن گذشته و این طرح به بهره برداری نرسیده است تا با بی خیالی مسئولان استانی، سالیانه ده ها انسان بی‌گناه به کام مرگ بروند.

جاده سراوان به دلیل ترانزیتی بودن و عرض کم و تردد زیاد، سالیانه به علت انحراف به چپ خودروهای عبوری شاهد حوادث مرگباری بسیاری است که هزینه های مادی و معنوی زیادی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.

فقدان روشنایی، ارتفاع قابل توجه سطح جاده با کنار راه و فقدان حفاظ ایمنی مناسب و شیب شیروانی در بیشتر نقاط این جاده و دو طرفه بودن مسیر رفت و برگشت از عوامل حادثه خیز بودن این جاده محسوب می‌شود.

این پروژه ملی که در محدوده حوزه های انتخابیه رشت، فومن و شفت، صومعه سرا و تالش قرار دارد، نشانگر کمکاری و ناتوانی نماینده های مجلس و مسئولان استانی در دوران ساخت این پروژه بوده که نتوانستند همانند استان های دیگر، حق گیلانی ها را از پایتخت نشینان بگیرند.

مسئولان و نمایندگان گیلان زمین برای کاهش خطرات این جاده و توسعه منطقه باید دست برادری داده و اعتبارات ملی را به سوی آن سرازیر کنند و اگر در توان آنها ساختن نیست، بخاطر حفظ جان مردم، جاده را مسدود کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها