به دنبال ترور نامزد ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور اکوادور در کشور برای ۶۰ روز وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

به گزارش غیرمنتظره،   به نقل از اسپوتنیک، فرناندو ویلاوینسسیو، نامزد ریاست جمهوری اکوادور روز چهارشنبه در جریان یک رویداد تبلیغاتی در کیتو مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد؛ مقامات احتمال دادند که “جنایت سازمان یافته” در پشت این ترور بوده است.

این تیراندازی زمانی رخ داد که این سیاستمدار ۵۹ ساله آماده خروج از یک تجمع سیاسی در پایتخت اکوادور بود و کارلوس فیگوئروآ، مشاور کمپین انتخاباتی، مرگ او را برای رسانه‌های محلی تایید کرد و گفت که سه گلوله به سرش شلیک شده است.

گیلرمو  لاسو، رئیس‌جمهور اکوادور با تایید این گزارش‌ها گفت: من به مدت ۶۰ روز وضعیت فوق العاده اعلام می کنم. از این پس، نیروهای مسلح در سراسر کشور برای تضمین امنیت شهروندان، آرامش کشور و انتخابات آزاد و دموکراتیک بسیج هستند.

لاسو سه روز عزای عمومی و وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد و گفت که ارتش برای تضمین امنیت بسیج خواهد شد. او افزود که رای‌گیری برای رئیس جمهور جدید طبق برنامه در ۲۰ اوت انجام خواهد شد. او گفت: «از ترور نامزد ریاست جمهوری فرناندو ویلاوینسسیو خشمگین و شوکه شده است». وی افزود که “جرایم سازمان یافته از حد فراتر رفته است” و قول داد که به این مساله رسیدگی شود.

دفتر دادستان کل گفت که یکی از مظنونان این جنایت بعداً بر اثر جراحات وارده در تیراندازی جان باخت. در این خشونت ها ۹ نفر دیگر از جمله یک نامزد مجلس و دو افسر پلیس زخمی شدند. این دفتر بعداً اعلام کرد که تا کنون شش نفر را در ارتباط با این جنایت در جریان حملات در کیتو دستگیر کرده است.

این ترور درست ۱۰ روز قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری اکوادور رخ داد که در آن ویلاوینسسیو قرار بود با هفت نامزد دیگر رقابت کند. طبق گزارش رسانه‌های محلی، او که یک قانونگذار سابق و یک فعال ضد فساد بود، در زمان مرگش ۷.۵ درصد آرا را و در رتبه پنجم قرار داشت. سایر نامزدهای رقابت به این قتل واکنش نشان دادند و یاکو پرز، نامزد بومی ریاست‌جمهوری اعلام کرد که مبارزات انتخاباتی خود را به حالت تعلیق درآورده است. یکی دیگر از نامزدها، اتو سوننهولزنر، از مقامات خواست که وارد عمل شوند و گفت: «ما حرف نمی‌خواهیم، ما داریم می‌میریم»، اظهاراتی که از سوی یان تاپیک، رقیب حزب سوسیال مسیحی، که مبارزات انتخاباتی خود را نیز متوقف کرد، تکرار شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت