July 2, 2022

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

دکتر شهناز آرمین: آبله میمون احتمالا به ایران هم می‌آید/ از بیماری آبله خفیف‌تر است/ فعلا درمان خاصی ندارد

به گزارش غیرمنتظره، دکتر شهناز آرمین، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره بیماری آبله میمون و احتمال ورود آن به ایران می گوید: این بیماری از دسته ویروس هایی است که در واقع آبله است ولی از میمون منتقل می شود. از میمون به انسان هم می تواند منتقل شود، از انسان به انسان هم می تواند. به صورت کلی از بیماری آبله خفیف تر است معمولا ضایعات پوستی مانندی است که بر دست و صورت و بدن پیدا می شود دارد اما موارد شدید هم گزارش شده است که درگیری چشمی هم داشته است. ولی به صورت کلی بهتر از آبله است. به ایران که صدرصد می آید زمانی که به چند کشور رفته حتما به ایران هم منتقل می شود.

متن گفت وگوی خبرنگار شفقنا زندگی با دکتر آرمین، فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال به شرح زیر است:

_ اخیرا بیماری در اروپا شایعه شده است به نام «آبله میمون» که سازمان بهداشت جهانی در رابطه با آنها هشدار داده، آیا ممکن است این بیماری به ایران بیاید؟

به ایران که صدرصد می آید زمانی که به چند کشور رفته حتما به ایران هم منتقل می شود.

_ در مورد این بیماری توضیح بدهید. چه کسانی بیشتر مبتلا می شوند و آیا شبیه به آبله مرغان است؟

خیر شبیه آبله مرغان نیست. این بیماری از دسته ویروس هایی است که در واقع آبله است ولی از میمون منتقل می شود. از میمون به انسان هم می تواند منتقل شود، از انسان به انسان هم می تواند. به صورت کلی از بیماری آبله خفیف تر است معمولا ضایعات پوستی مانندی است که بر دست و صورت و بدن پیدا می شود دارد اما موارد شدید هم گزارش شده است که درگیری چشمی هم داشته است. ولی به صورت کلی بهتر از آبله است. فعلا درمان خاصی ندارد اما آن دسته که واکسن آبله زده اند می گویند واکسن آبله‌ تقریبا نزدیک به ۸۵% می تواند کنترل بکنند. به همین دلیل امروز کشور ها در مورد واکسن آبله فکر می‌کنند. امروز انگلیس به ذخیره واکسن ابله خود توجه دارد و این میزان را افزایش می دهد تا اگر لازم شود تزریق کنند. ما مدت ها آبله‌ را نداشتیم و از بین رفته بود اما امروز در نقاط مختلف جهان گزارش شده است و الان تعداد کشور های درگیر افزایش یافته است.

 _ این یک بیماری جدید است یا قبلا هم بود و چگونه امروز شیوع پیدا کرده است؟ آیا این بیماری ربطی به کرونا دارد؟                                        
نخیر، قبلا هم بوده و هیچ ربطی به کرونا ندارد. قبلا هم گزارش می شد ولی بیشتر از آفریقا گزارش شده بود ولی امروز به انگلیس و چند کشور دیگر هم راه پیدا کرده است و کمی هشدار ها برای این بیماری بالا رفته است.

_ پس منشا این بیماری مشخص نیست که اولین ابتلا ها کجا بوده و چگونه بوده است؟ آیا جای نگرانی دارد؟

به صورت کلی پیش آگهی این بیماری خوب است. اما گزارش هایی داریم که بیماری شدید تر است و در حال حاضر اوج گیری شده. باید منتظر بمانیم و نتایج کشور هایی که تعداد مبتلا هایشان زیاد است را ببینیم. باید گزارش ها برسند و ببینیم که گزارش های مختلف بیماری چگونه است. آیا می‌شود به دارویی دست پیدا کرد یا نه؟ ولی چیزی که در حال حاضر وجود دارد و شنیده شده خیلی مشکل ساز و حاد نیست.

_ در واکسن های نوزاد ها واکسن آبله تزریق می شود یا نه؟

خیر چون ابله بیماری قدیمی است و امروز دیگر شیوع ندارد.

_ ممکن است که این بیماری فراگیر شود؟

بستگی به تصمیم وزارت بهداشت دارد. اگر افراد زیادی مبتلا شوند بله امکان این وجود دارد که وزارت بهداشت تصمیم هایی بگیرد اما امروز و در حال حاضر برای این حرفها خیلی زود است.

_ این بیماری از چه راهی انتقال پیدا می‌کند؟

از راه تنفس و از راه تماس با ضایعات پوستی هم می تواند انتقال پیدا کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی