سپیدخبر به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت – سید امیر حسین علوی ضمن تبریک روز رشت به همه شهروندان اظهار داشت: ۱۲ دی، روزی است که به سال ۹۳۶ خورشیدی (مصادف با ۱۲ ربیع الاول سال ۹۶۵ هجری قمری) رشت به فرمان شاه طهماسب صفوی مرکز گیلان شد.

 

رییس شورا با اشاره به پیشینه رشت که روستایی در حریم رودخانه زرجوب و در روز بازار بود، ابراز کرد: با این انتخاب، رشت در مرکز توجه جاده ابریشم قرار گرفت و تجارت پرسود این کالای پربها از راه آبی بندر پیربازار، موجب رونق اقتصادی در رشت گردید و همین امر مدنیت رشت را هم توسعه داد.

 

وی تاکید کرد: آیند و روند تجار به مرکز گیلان، بازار رشت را نیز توسعه داد و احداث کاروانسراهای متعدد بویژه در دوره قاجار موید این مطلب است.

 

رئیس شورا با اشاره به پتانسیل های اقتصادی و طبیعی رشت، خاطر نشان کرد: هنوز هم رشت می تواند با تکیه بر گذشته پربار خود رشد نماید و علاوه بر احیای آبراه تاریخی پیربازار به دریای کاسپین راه یافته و همچون گذشته دروازه اروپا گردد.

 

علوی همچنین افزود: روز رشت فرصت خوبی است تا بتوان پتانسیل های اقتصادی و گردشگری رشت را به سرمایه گذاران معرفی کرد و با حمایت بخش خصوصی، بناهای میراثی بجا مانده در رشت را مرمت و احیا نمود.

 

 

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت