به گزارش غیرمنتظره،  در جریان دیدار سفیر ایران در روسیه با معاون وزیر حمل ونقل این کشور اعلام شد که تدوین قرارداد اجرایی موافقتنامه ساخت راه آهن رشت آستارا مراحل نهایی خود را طی می کند و به زودی می توان شاهد آغاز عملیات اجرایی این پروژه بود.

ساخت راه آهن رشت  آستارا در یک قدمی اجرا

در جریان دیدار سفیر ایران در روسیه با معاون وزیر حمل ونقل این کشور اعلام شد که تدوین قرارداد اجرایی موافقتنامه ساخت راه آهن رشت  آستارا مراحل نهایی خود را طی می کند و به زودی می توان شاهد آغاز عملیات اجرایی این پروژه بود.

در جریان دیدار  کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه با معاون وزیر حمل ونقل این کشور، راهکارهای توسعه حمل و نقلی در چارچوب کریدور شمال جنوب را بررسی کردند و روند همکاری ها در خصوص ساخت راه آهن رشت – آستارا در چهارچوب گذرگاه بین المللی شمال  جنوب مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی راهکارهای توسعه حمل ونقلی ایران و روسیه

آنطور که کشتیرانی اعلام کرده، براساس این مذاکرات اعلام شد که تدوین قرارداد اجرایی موافقتنامه ساخت این قطعه از کریدور مراحل نهایی خود را طی می کند و به زودی می توان شاهد آغاز عملیات اجرایی این پروژه بود.

سرگئی پاولوف، قائم مقام راه آهن روسیه نیز که در این جلسه حضور داشت، اذعان کرد که حمل بار کانتینری از شاخه شرقی این کریدور از گمرکات «سرخس» و «اینچه برون» در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد ۴۰۰ درصدی برخوردار بود و مذاکرات با راه آهن ایران به منظور تعیین تعرفه جهت حمل کود و زغال سنگ به مقاصد کشورهای ایران، امارات متحده عربی و هند در حال جریان است.

توسعه کریدورهای ترانزیتی برای رسیدن به جایگاه مناسب کشور در حمل ونقل بین المللی از موضوعات مهم در سیاست های کلی حمل ونقل و قانون برنامه هفتم توسعه است و با توجه به اهمیت راه آهن رشت- آستارا به عنوان بخشی از کریدور ریلی شمال-جنوب و یکی از مهم ترین طرح های ترانزیتی و تحول زا در توسعه راه آهن، این پروژه در اولویت های اجرایی وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

همچنین پیش از این سید میعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه آهن از برنامه ریزی برای حمل ریلی بار زغال سنگ از روسیه به هند در سال جاری خبر داده و با اشاره دو مرز ریلی مشترک با ترکمنستان گفته بود: دو مرز سرخس و اینچه برون با گذر از کشورهای همسایه در نهایت به کشور چین متصل می شوند و از طرف دیگر نیز به همین ترتیب به روسیه متصل می شویم که در نتیجه می توان به صورت تمام ریلی بار را به بندرعباس رساند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت