به گزارش سپیدخبر، رئیس شورای اسلامی شهر رشت دیشب در گفتگوی خبری ساعت ۲۰ با بیان اینکه کمبود اعتبار ، علت اصلی کندی روند ساماندهی رودخانه های گوهررود و زرجوب گفت : از ۲ سال پیش تا کنون هیچ اعتبار دولتی برای ساماندهی این دو رودخانه آلوده شهر رشت اختصاص نیافته است.

امیرحسین علوی با بیان اینکه ساماندهی رودخانه گوهررود و زرجوب رشت نیازمند اعتبارات ویژه است افزود : برای ساماندهی این ۲ رودخانه و کاهش آلایندگی های شهر رشت به هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به اینکه طرح جمع آوری آبهای سطحی از سال ۹۳ در رشت آغاز شد گفت : شهرداری تاکنون برای لوله گذاری شبکه جمع آوری آب های سطحی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت افزود : ساماندهی رودخانه ها متولی واحدی ندارد و پیشنهاد واگذاری این امر به شهرداری به استاندار گیلان داده شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان نیز گفت : از سال ۹۴ تا ۹۵، ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی دو رودخانه گوهررود و زرجوب در قالب ساخت تصفیه خانه ۱۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعبی فاضلاب جنوب شهر در مسکن مهر و شبکه جمع آوری فاضلاب اختصاص داده شد.

سید محسن حسینی اجرای طرح جمع آوری و ساماندهی فاضلاب جنوب شهر را یکی از طرح های مهم برای کاهش ورود فاضلاب به این دو رودخانه شهر رشت اعلام کرد و افزود : این طرح ۵۶ درصد پیشرفت دارد و امیدواریم با تخصیص۲۷ میلیارد تومان دیگر تا دهه فجر سال آینده به بهره برداری برسد.

وی گفت : تصفیه خانه ۶۳ هزار مترمکعبی فخب رشت نیز قابلیت ارتقای عملکرد تا تصفیه ۹۰ هزار متر مکعب فاضلاب را دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان با اشاره به آغاز ساخت تصفیه خانه ۱۰ هزار متر مکعبی در کوی امام رضا رشت در آینده ای نزدیک افزود : با بهره برداری از ۲ تصفیه خانه جدید و ارتقای عملکرد تصفیه خانه موجود بخش زیادی از فاصلاب ورودی به رودخانه رشت کنترل می شود.

سید محسن حسینی گفت : روزانه در شهر رشت ۹۵ هزار متر مکعب فاضلاب تولید می شود که ۶۰ درصد وارد رودخانه گوهر رود و ۴۰ درصد وارد رودخانه زرجوب می شود.

وی افزود : اکنون ۳۹ هزار متر مکعب از فاضلاب تولیدی شهر رشت تصفیه می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان گفت : شیرابه محل دپوی زباله در سراوان ، زندان لاکان ، بیمارستان ها، شهر صنعتی ، فاضلاب شهری ، شهرک صنعتی سپیدرود از منابع آلوده کننده دو رودخانه زرجوب و گوهررود است.

سید محسن حسینی اعلام کرد : فاضلاب شهری با ۵۰ درصد رتبه نخست آلودگی ۲رودخانه زرجوب و گوهررود را دارد.

وی گفت : رودخانه های زرجوب و گوهررود بعد از گذر از ۲۵ محله شهر رشت در شمال این شهر و در منطقه پیربازار به هم می رسند و وارد بخش شرقی تالاب بین المللی انزلی می شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان در پایان گفت : این دو رودخانه پیشتر، زیستگاه ماهیان بود اما امروزه فقط مجرای عبور فاضلاب است.

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت