شگفتی‌های فرودگاه بزرگتر از تهران سعودی‌ها/ خیز بن‌سلمان برای کنار زدن رقبای عرب/ ریاض هاب هوایی جهان می‌شود؟

 

به گزارش غیرمنتظره،  در واقع، این فرودگاه عظیم حتی می تواند حداقل ۳-۴ شهر کوچک هند را در خود جای دهد که مساحت هر یک از آنها معمولاً ۱۲۱ کیلومتر مربع است. کار برای توسعه فرودگاه در سال ۱۹۸۳ آغاز شد. ساخت و ساز بیش از یک و نیم دهه طول کشید و فرودگاه در نهایت در سال ۱۹۹۹ آماده بهره برداری شد. همچنین توسط ارتش ایالات متحده به عنوان پایگاه هوایی آن در طول جنگ خلیج فارس مورد استفاده قرار گرفت. حداقل ۳۷ شرکت هواپیمایی از اینجا پرواز انجام می دهند که فرودگاه را با بیش از ۴۳ مقصد مرتبط می کند. با وجود تعداد زیاد خطوط هوایی و مسافران، این فرودگاه توانست پروازها را به موقع انجام دهد و در سال ۲۰۱۹ به عنوان دومین فرودگاه برتر در این شاخص شناخته شد. سه ساختمان ترمینال عظیم در فرودگاه وجود دارد.

جدول زیر وضعیت این فرودگاه را در کنار فردوگاه های بزرگ دیگر جهان نشان می دهد.

شگفتی‌های فرودگاه بزرگتر از تهران سعودی‌ها/ خیز بن‌سلمان برای کنار زدن رقبای عرب/ ریاض هاب هوایی جهان می‌شود؟

 

سرمایه گذاری خارجی در فرودگاه ملک فهد

اخیرا اداره کل هوانوردی غیرنظامی عربستان سعودی (GACA) از سرمایه گذارانی از سراسر جهان که علاقه مند به ایجاد یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت جدید در فرودگاه بین المللی ملک فهد هستند، دعوتنامه صادر کرده است. در اطلاعیه رسمی مناقصه، مقامات سعودی تمایل خود را برای پویایی بیشتر رقابت در بازار سفرهای هوایی عربستان با اضافه کردن یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت جدید ابراز کردند. سعودی ها از اقدامات خود انتظار دارند که به هدف رهبری این کشور برای رسیدن به ۳۳۰ میلیون مسافر هوایی در عربستان سعودی تا سال ۲۰۳۰ نزدیک شوند و فرودگاه های عربستان را مستقیماً با ۲۵۰ مقصد در سراسر جهان متصل کنند.

از همین رو در چند ماه گذشته، عربستان سعودی شاهد ابتکارات زیادی برای پویایی و گسترش نقش پادشاهی در صنعت هوانوردی جهانی بوده است. اینها شامل راه اندازی دو شرکت هواپیمایی جدید است: ریاض ایر، که یک شرکت هواپیمایی بین المللی خواهد بود، و همچنین یک خط هوایی برای خدمات رسانی به نئوم (NEOM)، شهری تازه ساخته در شمال غرب کشور.

این امر با سفارش‌های هواپیماهای جدید بزرگ برای شرکت هواپیمایی فعلی عربستان سعودی و اعلام بسته سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری در زیرساخت‌ها همراه بوده است که انتظار می‌رود تا حد زیادی به ارتقای شبکه فرودگاهی فعلی کمک کند.

 

بهره برداری از هتل فرودگاه

قراردادی برای اولین هتل فرودگاهی با گروه هیلتون امضا شده است. این هتل دسترسی مستقیم به ساختمان ترمینال فرودگاه بین المللی ملک فهد را فراهم خواهد کرد. این هتل با مشارکت گروه المصباح و شرکت فرودگاه های دمام (DACO) ساخته می شود که تاریخ افتتاحیه آن هنوز مشخص نیست.

محمد المصباحی، مدیر گروه المصباح، در این باره می گوید: ما از شراکت با هیلتون خوشحالیم. این ملک مدرن و مجلل به مسافران و خدمه ای که از فرودگاه بین المللی شلوغ ملک فهد می گذرند، و همچنین مسافران تجاری و تفریحی که از مناطق اطراف بازدید می کنند، خدمات رسانی می کند. افتتاح هتل همچنین مشارکت بیش از ۲۵ سال ما در فرودگاه بین المللی ملک فهد را گسترش می دهد.

شگفتی‌های فرودگاه بزرگتر از تهران سعودی‌ها/ خیز بن‌سلمان برای کنار زدن رقبای عرب/ ریاض هاب هوایی جهان می‌شود؟

 

هیلتون در حال حاضر ۱۶ هتل را در عربستان سعودی اداره می کند، از جمله والدورف آستوریا جده – قصر الشرق، کنراد مکه، و هتل هیلتون ریاض.

لازم به ذکر است که فرودگاه بین المللی ملک فهد برای دومین سال موفق به کسب مقام اول در جوایز اسکای ترکس (Skytrax ۲۰۲۳) به عنوان بهترین فرودگاه خاورمیانه شد. فرودگاه های بین المللی بریتانیا همچنان در لیست ۱۰۰ فرودگاه برتر جهان و در جوایز اسکای ترکس قرار دارند. فرودگاه بین المللی ملک خالد ریاض از رتبه ۲۹ به رتبه ۲۷ صعود کرده است. همچنین فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز در جده نسبت به سال گذشته سه پله صعود کرده و در رتبه ۴۱ جهان قرار گرفته است و فرودگاه بین المللی ملک فهد در دمام از سال ۲۰۲۲ شش پله صعود کرده و در رتبه ۴۴ بهترین فرودگاه جهان قرار گرفته است. فرودگاه بین المللی شاهزاده محمد بن عبدالعزیز در مدینه شش پله صعود کرد تا در جایگاه ۵۲ بهترین فرودگاه های جهان قرار گیرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت