اگرچه رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است هنوز عدد قطعی عیدی کارکنان دولت مشخص نیست، اما برآوردها نشان می‌دهد احتمالا ًکف عیدی واریزی برای کارکنان دولت حدود ۲میلیون تومان خواهد بود.

به گزارش غیرمنتظره، اخیراً رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن اشاره به اینکه “هنوز مبلغ عیدی کارکنان دولت قطعی نشده است”، خبر از واریز آن تا پایان هفته آتی داد.

این در حالی است که بر اساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، امتیاز عیدی پایان سال کارمندان، بازنشستگان و موظفین، معادل ۵،۰۰۰ امتیاز تعیین شده است و با اعمال ضریب حقوق، میزان رقم ریالی آن به‌دست می‌آید.

گفتنی است با توجه به ضریب حقوقی سال جاری (۴،۰۲۴)، مبلغ رقم عیدی پایان سال حداقل ۲،۰۱۲،۰۰۰ تومان خواهد بود. لازم به ذکر است دولت در دو سال اخیر و برای جبران بخشی از این عقب‌ماندگی، عیدی کارکنان دولت را بر اساس قاعده جدید (مبالغ بالاتر برای کارکنان مشمول عائله‌مندی و اولاد) محاسبه و پرداخت نموده است.

کف عیدی ۲میلیون و ۱۲هزار تومان خواهد بود؟

اگرچه در سال‌های اخیر همواره نرخ تورم بالاتر از رقم ضریب ریالی عیدی‌ها بوده است اما به‌هرحال به‌نظر می‌رسد اگر دولت قصد داشته باشد طبق رویه سال‌های قبل عمل کند، احتمالاً با توجه به ضریب حقوقی سال جاری، عیدی کف عیدی کارمندان حدود ۲٫۰۱۲٫۰۰۰ هزار تومان خواهد بود.

البته با توجه به اینکه ارقامی به‌ازای عائله‌مندی و همچنین تعداد فرزندان به این عدد افزوده خواهد شد، برآوردها نشان می‌دهد برای یک خانواده ۴نفره احتمالاً شاهد واریز عیدی حدود ۳ میلیون تومان باشیم.

عیدی کارکنان دولت در سال گذشته، ۱میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

گفتنی است در شرایطی احتمالاً شاهد کف ۲ میلیون تومانی برای واریز عیدی کارکنان دولت هستیم، که در سال گذشته عیدی کارکنان دولت حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان واریز شد، به‌بیانی دیگر انتظار می‌رود دولت اگر قصد جبران تورم ۴۰درصدی یک سال گذشته را دارد، حداقل باید کف عیدی را نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش دهد.

در واقع اگر مبلغ عیدی پرداختی به کارکنان دولت، عدد کمتری از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد می‌توان می‌گفت مشابه دو سال گذشته همچنان رقم عیدی کارکنان دولت، از نرخ تورم کمتر است و نتوانسته است قدرت خرید ازدست‌رفته کارمندان را جبران کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت