July 2, 2020

کنار رفتن احمدی‌نژادی‌ها با هدف‌ حذف قالیباف

به گزارش غیرمنتظره، حمید شجاعی: پنجشنبه‌ای که گذشت بالاخره از نامزدهای رقابت برای کسب کرسی‌های ریاست و نایب رئیسی مجلس رونمایی شد و قالیباف، حاجی‌بابایی، نیکزاد، حسینی و میرسلیم اعلام آمادگی کردند اما روز گذشته با اعلام انصراف ناگهانی احمدی‌نژادی‌ها رقابت در میان اصولگرایان تغییر کرد و حال قالیباف، حاجی‌بابایی و میرسلیم باهم رقابت خواهند کرد. همچنین قاضی‌زاده هاشمی، زاهدی، میرتاج‌الدینی، مصری، نادران، منادی، تقوی و فرهنگی نیز برای کرسی‌های نواب رئیس تلاش می‌کنند باید دید در آغازین روزهای مجلس که دور هم نیست همای سعادت بر شانه کدام یک از اصولگرایان خواهد نشست.

سناریوهای ۴گانه برای ریاست

از مدت‌ها قبل قابل پیش‌بینی بود که رقابت بر سر ریاست مجلس یازدهم چگونه خواهد بود و کدام گروه‌های اصولگرایی بر سر کرسی رئیس به رقابت خواهند پرداخت. محمدباقر قالیباف که حتی پیش از انتخابات نیز خود را برای ریاست آماه می‌کرد و در این بین افرادی همچون مصطفی میرسلیم، علیرضا زاکانی و حجت‌الاسلام آقاتهرانی نیز در زمره کسانی بودند که نامشان در فهرست داعیه‌داران ریاست قوه مقننه به چشم می‌خورد. در نگاه اولیه رقابت میان طیف جوانان انقلابی با محوریت قالیباف، موتلفه با محوریت میرسلیم و جبهه پایداری با محوریت آقاتهرانی دنبال می‌شد اما پس از گذشت چندی شرایط تغییر کرد و زمین بازی به گونه دیگری شد به نحوی که با اعلام موجودیت فراکسیون کارگزاران دولت‌های نهم و دهم احمدی‌نژاد و یارانش عملا وارد صحنه رقابت برای ریاست شدند و با معرفی سیدشمس‌الدین حسینی و علی نیکزاد مثلث داعیه‌داران ریاست تبدیل به مربع و چهار ضلع اصلی هماوردی اصولگرایان تشکیل شد. این در حالی است که شرط عدم کاندیداتوری رئیس در انتخابات ۰۰۴۱ برخی از این چهره‌ها را با تردید روبه‌رو کرد اما حال اکنون با کناره‌گیری زاکانی از کاندیداتوری، احتمال کم رای‌آوری آقاتهرانی و کناره‌گیری دقیقه ۰۹ حسینی و نیکزاد در رقابت با سایرین ۳ سناریو برای انتخاب رئیس مجلس یازدهم محتمل است. سناریوی نخست ائتلاف بر روی یک نفر؛ این سناریو که با محوریت قالیباف پیش می‌رود از این قرار است که بر اساس ائتلافی که در لیست انتخاباتی اصولگرایان صورت گرفت سر لیست یعنی قالیباف ریاست را از آن خود کند و سایر کرسی‌ها به تناوب میان بقیه گروه‌ها تقسیم شوند. سناریو دوم میدان‌داری سنتی‌هاست که میرسلیم محوریت آن را بر عهده دارد و درصدد است با توجه به عملکرد و سابقه خود و نگاه به بدنه مستقل و سنتی مجلس بتواند اکثریت مجلس را با خود برای ریاست همراه کند. سناریوی سوم نیز احتمال رای‌آوری بالای حاجی‌بابایی است که سابقه رقابت بر سر ریاست را دارد؛ با مجلس آشناست و می‌تواند با تکیه بر رای مستقلین، معدود اصلاح‌طلبان و سنتی‌ها به صندلی ریاست برسد.

نامزدهای ریاست و نایب رئیسی مشخص شدند

یک منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم درباره جزئیات جلسه استماعی فراکسیون انقلاب اسلامی که صبح پنجشنبه به‌منظور شنیدن برنامه‌های نامزدهای صندلی ریاست مجلس برگزار شد، اظهارداشت: تصمیم بر این شده بود که در دو مرحله بحث ریاست مجلس و نواب رئیس را داشته باشیم که مرحله اول پنجشنبه بود و جلسه اصلی که در آن کاندیدای نهایی فراکسیون برای ریاست و نواب رئیسه مجلس یازدهم مشخص می‌شود، در هفتم خردادماه خواهد بود. تسنیم نوشت؛ احمد نادری گفت: جلسه پنجشنبه با حضور ۶۲ نفر از نمایندگان مجلس یازدهم که در واقع منتخبان مجامع استانی سراسر کشور بودند، برگزار شد، آقایان قالیباف، حاجی‌بابایی، نیکزاد، حسینی و میرسلیم به‌شکل رسمی نامزدی خود را برای تصدی ریاست مجلس یازدهم به فراکسیون انقلاب اسلامی اعلام کردند. دبیر کارگروه اجرایی فراکسیون انقلاب اسلامی همچنین در ارتباط با چهره‌هایی که برای تصدی صندلی نواب رئیس مجلس یازدهم خود را کاندیدا کرده‌اند، اذعان کرد: برای نواب رئیسه مجلس جدید ۸ نفر اعلام کاندیداتوری رسمی کردند که عبارتند از: آقایان امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محمدمهدی زاهدی، محمدرضا میرتاج‌الدینی، مصری، نادران، منادی، تقوی و فرهنگی. منتخب تهران تصریح کرد: قاعدتاً کسانی دیگر برای این سمت‌ها مطرح نیستند، چراکه این اشخاصی که نامشان اعلام شد مدتی است در حال رایزنی با دیگر منتخبان مجلس یازدهم و اعلام برنامه‌های خود هستند، بنابراین تا آنجا که بنده اطلاع دارم شخصی دیگر برای تصدی ریاست و نواب رئیس مطرح نیست.

انصراف احمدی‌نژادی‌ها

علی نیکزاد و سید‌شمس‌الدین حسینی منتخبان مردم اردبیل و تنکابن در مجلس یازدهم از نامزدی برای ریاست مجلس دوره یازدهم کناره‌گیری کردند. بر پایه این خبر، علی نیکزاد و سیدشمس‌الدین حسینی روز پنجشنبه ۱ خردادماه در جلسه فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی حضور داشته و برای ریاست مجلس نامزد شده بودند ولی نهایتا نامبردگان اعلام کردند برای تصدی این کرسی نامزد نخواهند شد.

قبلی «
بعدی »

جذاب ترین خبرها

گالری

کرونا ویروس