سپیدخبر به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای شهر رشت – پیش از ظهر امروز نمایشگاه اسناد مشروطه گیلان به مناسبت یکصد و هفتمین سال اعدام مشروطه خواهان گیلان، از سوی روابط عمومی شورا و با مشارکت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و پایگاه خبری گیل مهر در عمارت میرزا خلیل رفیع گشایش یافت.
در این نمایشگاه دو روزه، ۱۵ سند از مکاتبات و راپرت های نظمیه در دوره حکومت مشروطه خواهان و عکسهای از مشروطه خواهان گیلان به نمایش درآمد.
همچنین، چند دوربین اولیه عکاسی از دوره ناصرالدین شاه قاجار و یک عکس ارجینال ناصرالدین شاه و ملیجک و … به نمایش درآمد.
در ابتدای مراسم، محمد حسن عاقل منش با اشاره به برگزاری مراسم پاسداشت شهدای مشروطه، اظهار داشت: بزودی بنای یادبود شهدای مشروطه به عنوان یک مکان رویداد تاریخی ثبت ملی می شود.
حسن اکبری، ضمن تشکر از مجریان برنامه و با اشاره به اینکه دومین نمایشگاه از مجموعه اسناد اوست که در این خانه برگزار شده است، یاد همه شهدای تاریخ این سرزمین را گرامی داشت.
مدیر مرکز اسناد جنبش جنگل در این مراسم بیان داشت: اگر حرکت مشروطه خواهی را بخواهیم آنالیز نماییم، سه بخش دارد ؛ آغاز حرکت مشروطه خواهی و تشکیل انجمن های سری، به توپ بستن مجلس توسط لیلخوف روسی و استبداد صغیر و اعاده مجلس با حرکت مشروطه خواهان گیلانی و بختیاری
دکتر عباس پناهی با بیان اینکه ناگفته های زیادی در تاریخ محلی وجود دارد، تصریح کرد: یکی از حرکت های ناشناخته مقابله با اولتیماتوم روسیه و حضور مرگان شوستر است که برای نظام بخشیدن به اوضاع مالی و نظامی در ایران استخدام شده بود. این حرکت اگر چه در سطح ملی بررسی شده اما بازتاب آن در گیلان و مقابله های گیلانیان که منجر به اعدام مشروطه خواهان شد، مشخص نشده است.
وی با بیان اینکه روسها شمال ایران و بویژه گیلان را حریم خودشان کرده بودند، ابراز کرد: قرارداد ۱۹۰۷ کمر مشروطه خواهان را می شکند.
دکتر پناهی با بیان این نکته که علاوه بر ۴ مشروطه خواه در رشت، دو نفر هم در انزلی اعدام شدند، تاکید کرد: خود این اعدام یک جریان در ایران بوجود آورد و اعدام این ۶ نفر که ۴ نفر بارز بودند، روسیه تمام منافع خود را از دست داد.

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت