به گزارش سپیدخبر، از عصر دیروز به دستور مقامات قضایی تلگرام فیلتر شد. وزیر ارتباطات در رابطه با این اقدام واکنش نشان داد و از دسترسی آزاد به اطلاعات حمایت کرد.

محمدجواد آذری جهرمی در صفحه‌ی توییتر خود در مورد علت فیلتر بودن یک سایت گفته بود:

دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف‌ناپذیر است؛ هر چند استفاده از یک نرم‌افزار متوقف شود. نرم‌افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است. ‏فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان که در فضای واقعی نیز چنین می‌کند که امری است گریزناپذیر و علی حده. ‏توسعه فناوری نیز پیوسته و توقف‌ناپذیر است؛ چرا که مکث در این مسیر پرجنب‌و‌جوشِ لایتناهی، آن هم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحریمی از دنیای نوین عقب‌ماندگی را به‌ دنبال خواهد داشت سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آن‌ها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.‏ در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم‌افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس‌العمل حاکمیت‌ها امری غیر طبیعی و غیر معقول نمی‌نماید.

بر این اساس تاکنون اپراتورهای موبایل اقدام به فیلتر تلگرام کرده‌اند و این پیام‌رسان در شبکه‌ی ایرانسل، همراه اول و رایتل کار نمی‌کند؛ اما همچنان دسترسی به تلگرام از طریق دیگر سرویس‌‌دهند‌ه‌های اینترنت از جمله‌ سرویس‌دهنده‌های ADSL فعال است. انتظار می‌رود طی ساعات آینده دسترسی به تلگرام از طریق کلیه‌ی سرویس‌دهنده‌های اینترنت کشور مسدود شود. /زومیت

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت