به گزارش سپیدخبر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در جمع پرشور مردم در ورزشگاه تختی گنبد کاووس با اشاره به اینکه در روزهای پیش رو دو ماهواره به فضا پرتاب می کنیم، گفت: ماهواره پیام با ماهواره بر ساخت دانشمندان و دانشگاه امیرکبیر، بزودی در ۶۰۰ کیلومتری مدار قرار می گیرد.

 

رئیس جمهور با قدردانی از مردم عزیز و بزرگوار استان گلستان با تأکید بر اینکه این استان گلستان ایران و ایران ، گلستان است، گفت: از صفا و صمیمیت و استقبال با شکوه مردم در این ورزشگاه و اظهار محبت شما قدردانی می‌کنم که همواره این مردم خوب و مخلص و ایثارگر در همه صحنه‌ها به عنوان مردمانی شجاع، ‌مرزدار و عاشق ایران و اسلام و انقلاب بوده‌اند.

 

دکتر روحانی با بیان اینکه استان گلستان باید استان وحدت اقوام و مذاهب نام گیرد، گفت: این استان عزیز و بزرگ در راه دفاع از کشور نزدیک به ۴ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است که از این تعداد ۵۱۲ شهید مربوط به شهر گنبد است و این نشان می‌دهد که شیعه، سنی و اقوام مختلف برای کشور، ‌نظام و وطن، ایثار و فداکاری می کنند.

 

رئیس جمهور با اشاره به قدمت تاریخی استان گلستان، افزود: در هزار سال پیش در حکومت آل زیاد،‌این سرزمین میزبان عرفا، شعرا، فلاسفه و علما و حکمای بزرگ همچون ابوعلی سینا و ابوریحان بوده که بخشی از آثار کتاب آثار الباقیه را در این منطقه نوشت.

 

دکتر روحانی ادامه داد: مختوم قلی که در ۳۰۰ سال قبل این منطقه شاهد اختلافات فراوانی بود با اشعار زیبا و اعتدال‌گرایانه و همچنین احترام خاصی نسبت به اهل بیت، مردم این دیار و جهان اسلام را به وحدت و برادری دعوت کرد.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه به این سرزمین و مردان بزرگ و زنان دلاور احترام می‌گذاریم که همواره مرزبان خوبی برای ایران و انقلاب بودند، اظهارداشت: اهمیت این استان علاوه بر تنوع اقلیمی این است که استان کوه، جلگه، دریا، خلیج، کالا و مناطق مهم دیدنی از جمله پارک ملی است که این پارک جزء آثار زیست محیطی مهم کشور به حساب می‌آید.

 

دکتر روحانی با بیان اینکه از همه مهم‌تر این استان دارای مردمانی خوب و با همزیستی مسالمت‌آمیز و برادری می‌باشد، تأکید کرد: خوشحالیم که از این منطقه هیچ‌گاه بوی اختلاف استشمام نکردیم و دست همه بزرگان این دیار را بخاطر این وحدت و اعتماد می‌بوسم.

 

رئیس جمهور ادامه داد: اینجا سرزمینی است که همواره در آن ایستادگی و مقاومت به عنوان یکی از صفات برجسته مردمان این دیار بوده است.

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه این اجتماع بزرگ شما در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب است و همه در ۴۰ سال قبل منتظر بودیم تا برای فرار دیکتاتور این سرزمین جشن بزرگی برپا کنیم، ادامه داد:بیست و ششم دیماه روز فرار دیکتاتور از این سرزمین بود و مردم ایران در انتظار بودند امام(ره) با راهبری به حق خود انقلاب اسلامی را به پیروزی برساند.

 

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مهم این است که امروز همه کاره کشور ملت ایران است که در همه انتخابات تصمیم می‌گیرد چه کسی بر کرسی مسئولیت بنشیند، تصریح کرد: مردم بزرگ دیار گلستان در سال ۹۲ و ۹۶ و با رأی بلندتان بار مسئولیت را بر دوش ما قرار دادید و از اینکه تاریخ این استان را ورق می‌زنم و در برخی از شهرستان‌ها بیش از ۹۵ درصد مردم به این بنده کوچک رأی دادند در برابر عظمت و احساس مسئولیت آنان سر تواضع فرود می‌آورم.

 

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: هر کاری برای مردم کنیم، ذره کوچکی است از وظایف بزرگی که بر دوش داریم.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه باید با همه توان کشور و سرزمین‌مان را آباد کنیم، افزود: امنیت، هشیاری، بیداری، نیروی انسانی تحصیلکرده و آموزش و تحقیقات علمی، افتخار ماست.

 

دکتر روحانی با اشاره به پرتاب دو ماهواره به فضا طی روزهای آینده توسط جوانان دانشگاهی و تحصیلکردگان غیور ایرانی، گفت: ماهواره ساخت ایران پیام که توسط ماهواره‌بر ساخت ایران و به همت ایثارگران و تلاش جوانان غیور در دانشگاه‌ها بویژه دانشگاه‌ امیرکبیر ساخته شده است، بزودی در ۶۰۰ کیلومتری فضا قرار می‌گیرد.

 

رئیس جمهور ادامه داد: این ماهواره می‌تواند وضعیت آب و هوا، کشاورزی، آب‌های سرزمینی و جنگل‌ها را برای کشور رصد کند و اطلاعات لازم را در ۶ نوبت که از بالای کشور عبور می‌کند، در اختیار ما قرار دهد.

 

دکتر روحانی با بیان اینکه این ماهواره اولین ماهواره بلند عملیاتی کشور عزیز ایران است، تأکید کرد: در گذشته که در این صنعت ورود کردیم ماهواره‌های تحقیقاتی متعددی پرتاب شد، اما این ماهواره عملیاتی است که روزانه همه مسایل کشور و سرزمین ایران را با دوربین و سنسور ارایه می‌دهد.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ثابت می‌کنیم ملت علم و دانش هستیم، تأکید کرد: آخرین آمار در بخش علمی نشان می‌دهد که در زمینه ژنتیک جمهوری اسلامی ایران در کل منطقه و خاورمیانه مقام نخست را دارا است و این نشان می‌دهد که ما مردمی علم‌دوست و سرافراز هستیم و فناوری‌های مختلف، قدرت بزرگ علمی، اقتصادی و دفاعی برای ما به ارمغان می‌آورد.

 

دکتر روحانی با بیان اینکه از توطئه دشمن هراس نداریم، مشکلات را پشت سر می‌گذاریم و اجازه نمی‌دهیم این مشکلات پیش روی ما باقی بماند، گفت: نه آمریکا، نه صهیونیست‌ها و نه اذناب آنها قادر نیستند که ملت بزرگ و رهبری شجاع را به زانو درآورند.

 

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه با همه توان در برابر دشمن خواهیم ایستاد، ادامه داد: شما به دنبال این هستید مردم ایران را از غذا ، دارو و تجهیزات محروم کنید، اما ما با تمام دوستان خود در جهان و اکثر همسایگان در اطراف کشور و جنوب خلیج فارس برادر و دوست هستیم و بهترین روابط را با آنها برقرار کرده‌ایم، بجز یک تا دو همسایه که آماده‌ایم مشکلات را در این زمینه حل کنیم.

 

دکتر روحانی ادامه داد: ما در شرایط سختی هستیم که صهیونیست‌ها می‌خواهند ما را در برابر آنچه اهداف آنهاست از پا در بیاورند؛ اما نخواهند توانست.

 

رئیس جمهور با اشاره به تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی و تأکید بر تبصره‌های ۱۴، ۱۸، ۱۹ و ۲۱، در بودجه سال آینده کشور، گفت: برای اولین قدم در تبصره ۱۴ و کمک به اقشار محروم جامعه ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی کردیم.

 

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت تحول در اشتغال به عنوان مهم‌ترین مسأله روز کشور و اینکه جوانان در این مقطع حساس باید در مسیر اشتغال قرار بگیرند، گفت: از همه مسئولین گلستان قدردانی می‌کنم که از نظر آمار بیکاران ، در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهشی هر چند اندک داشتیم که از ۱۱.۷ به ۱۰.۷ رسیدیم و با کمک مردم غیور و جوانان در کنار مسئولان تلاش داریم تا از مشکلات عبور کنیم.

 

رئیس جمهور با اشاره به پیش‌بینی‌های دولت در تبصره ۱۸ برای تحول در اشتغال‌زایی جوانان، گفت: در فصل پاییز سال جاری نسبت به پاییز سال گذشته ۶۰۰ هزار اشتغال ایجاد شده اما در عین حال بر بیکاری نیز افزوده شد .

 

دکتر روحانی تأکید کرد: برای سال آینده تحرک وسیعی در زمینه ساخت و ساز و مسکن ایجاد می‌شود و طبق تصویب دولت در سال ۹۸ ، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی توسط وزارت راه و شهرسازی به وسیله توسعه‌گران برای مردم ساخته خواهد شد.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در بخش کارورزی، مهارت‌آموزی و کارآموزی،‌بودجه مناسبی اختصاص دادیم تا جوانان در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، مشغول بکار شوند، شغل یاد بگیرند و همچنین در آینده زمینه اشتغال‌زایی آنها فراهم شود، افزود: ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای استان گلستان صرف شده است که این علامت خوبی برای تحرک اقتصادی است.

 

دکتر روحانی با بیان اینکه همه بانک‌ها را تشویق می‌کنیم در این استان که می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری در کشور باشد، ورود کنند تا هتل‌ها، مناطق و راه‌های لازم و مناسب ساخته شود، تأکید کرد: اینجا تنها معبری برای زوار امام رضا(ع) نیست، بلکه مقصد نیز می‌باشد و باید گردشگران روزها در این استان بمانند چرا که گردشگری عامل بزرگ برای اشتغالزایی در این استان است.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: در این سفر چندین هتل برای جذب گردشگر افتتاح می‌شود و برای سال آینده نیز ۱۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای گردشگری اختصاص می‌دهیم.

 

دکتر روحانی با اشاره به کشاورزی به عنوان جاذبه مهم دیگر استان گلستان و لزوم توسعه و هم چنین زهکشی ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی این استان، تصریح کرد: در سفر قبل قول دادیم که تا پایان دولت یازدهم، ۲۲ هزار هکتار از زمین‌هایی که باید زهکشی شود، عملیاتی شود و امروز شاهد پیشرفت‌های گسترده‌ای در این زمینه بودیم و ۳۴ هزار هکتار عملیات زهکشی انجام شد و ان‌شاء‌الله تا پایان دولت دوازدهم، ۵۰ هزار هکتار زمین دیگر نیز زهکشی می شود.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه وقتی زمین آماده شود، محصولات و ارزش آن چند برابر می‌شود، گفت: آب از مسایل مهم کشور است و باید از طرق مختلف آب لازم برای شرب، صنعت و کشاورزی را در اختیار مردم قرار دهیم.

 

دکتر روحانی همچنین به مسأله مهم برقی و دو خطه شدن راه‌آهن اینچه برون به گرمسار اشاره و خاطر نشان کرد: همه مراحل برای این اقدام مهم منطقه‌ای و کشوری انجام شده است که اعتباری در حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو معادل۱۶ هزار میلیارد تومان برای این پروژه برای َآغاز، اجرایی و عملیاتی شدن آن در نظر گرفته شده است.

 

رئیس جمهور اظهار داشت: اینچه برون – گرمسار کار بزرگ استانی و ملی است که می‌تواند به جای دو میلیون تن حمل بار را تا ۱۲ میلیون تن افزایش دهد و این تحولی بزرگ در منطقه است.

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه اینچه برون باید منطقه آزاد شود و لایحه مربوط به آن در دولت آماده شده و برای تصویب در مجلس شورای اسلامی مراحل نهایی خود را طی می‌کند، ادامه داد: منطقه آزاد اینچه‌برون تحول بزرگی برای این استان ایجاد می‌کند.

 

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه برای ایستادگی در برابر دشمن ، باید روی پای خود بایستیم ، تصریح کرد: آمریکا نظام بانکی، نفت و کشتیرانی کشورمان را تحریم کرده است، اما ما ایستادگی می‌کنیم که البته این کار آسانی نیست و اینکه روابط خود را با سایر کشورها علیرغم فشارهای آمریکا برقرار کنیم، کار آسانی نیست اما به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.

 

دکتر روحانی با اظهار تأسف از سقوط هواپیمای حامل گوشت منجمد، گفت: به دنبال این هستیم که دام زنده و گوشت منجمد وارد کشور شود تا رنج مردم کاهش یابد.

 

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز روز امتحان دولت به تنهایی نبوده، بلکه امتحان همه است، که باید در روزهای سختی در کنار هم باشند، گفت: دولت خادم، نوکر و نماینده ملت است، اما همه باید دست به دست هم دهیم و اشتغال با کمک دولت و ملت در کنار یکدیگر ایجاد می‌شود.

 

دکتر روحانی ادامه داد: قرآن به ما می‌گوید که شما استقامت کنید و مردم را نیز دعوت به استقامت می‌کند و باید پیوند خود را مستحکم کنید که در آن زمان فلاح و موفقیت ایجاد می‌شود و تردید ندارم ملت ایران در برابر دشمنان پیروز می‌گردد.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه از لحاظ خدمات بهداشتی تعداد ۲ هزار تخت بیمارستانی کافی نبوده و برخی از مناطق نیز از این نظر محروم هستند، گفت: در این سفر در ۴ منطقه و گرگان ساخت بیمارستان ،علاوه بر افتتاح ۱۵۲۶ تختخوابی آغاز می‌شود که قول می‌دهم تا پایان دولت دوازدهم ۳ هزار تخت بیمارستانی در این استان اضافه شود تا مردم در رفاه بیشتر قرار بگیرند.

 

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت امنیت جاده‌ها برای دولت و وجود ۵۲ نقطه حادثه‌خیز در این استان، گفت: ۲۲ نقطه در حال اجرایی شدن است و به سازمان برنامه و بودجه دستور می‌دهم تا برای ۳۰ نقطه دیگر نیز اعتبارات لازم را اختصاص دهد.

 

رئیس جمهور با اشاره به تصویب ۶۳ طرح و پروژه برای استان گلستان در این سفر گفت: ۱۴۳۴ میلیارد تومان از بودجه عمومی، ۲۵۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه و ۱۲۱۰ میلیارد تومان نیز از بودجه دستگاه‌های اجرایی با مجموعه کل ۲۸۹۴ میلیارد تومان برای این استان در نظر گرفته شده است.

 

 

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت