May 15, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

پرواز مرغ‌های گیلان از سفره مردم در آشفته بازار مدیریتی

به گزارش غیرمنتطره به نقل از فارس از رشت، مرغ یکی از کالاهای اساسی مردم بوده در زندگی روزمره بوده و به‌طور دائم در سبد کالای خانواده‌ها حضور دارد ولی اکنون این محصول مهم با وضعیت نابسامان قیمت است‌.

استان گیلان یکی از قطب‌های تولید مرغ در کشور بوده و از تولید روزانه‌۴۵۰ تن مرغ در گیلان ۱۸۰ تا ۲۰۰ تن آن صرف مصرف داخلی شده و مابقی به استان‌های دیگر ازجمله تهران صادر می‌شود.

در حالی قیمت مرغ در استان دچار دوگانگی شده که کمبودی به لحاظ تولید مرغ در گیلان وجود نداشته ولی بااین‌حال در برخی مراکز عرضه مرغ با نرخ مصوب و دولتی شاهد صف کشیدن‌های طولانی مردم هستیم لذا به این دلیل و‌ به‌منظور کنترل بازار سازمان صمت علاوه بر تشدید نظارت‌ها از تخصیص سهمیه ۷۰۰ تنی مرغ منجمد به‌منظور عرضه در بازار خبر می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که مردم در خصوص وضعیت مرغ با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند عدم عرضه کافی مرغ در فروشگاه و مغازه‌ها بوده و گوشت مرغ به‌اندازه کافی و‌ با نرخ ۱۵ هزار و ۷۵۰ تومانی وجود نداشته و‌ برای دریافت مرغ با این نرخ باید مدت بسیار طولانی در صف بمانند.

این در حالی است که رئیس سازمان صمت استان گیلان از وضعیت پیش‌آمده ابراز نگرانی کرده و صادرات مرغ به استان‌های دیگر را منوط به تأمین نیازهای استان دانست و تأکید کرد که رؤسای ادارات باید تا متعادل شدن بازار مرغ، روزانه وضعیت آن در سطح عرضه زیر ذره‌بین قرار دهند.

کمبود مرغ دولتی در مراکز توزیع بسیار تعجب‌برانگیز است

فرهاد دلق‌پوش می‌گوید دستگاه‌های عضو کارگروه تنظیم بازار استان گیلان، عضو افتخاری کارگروه نیستند بلکه بر اساس قانون هرکدام تکالیفی دارند که باید به بهترین نحو وظایف خود را انجام دهند.

میزان تولید روزانه مرغ در استان گیلان ۴۵۰ تن و میزان سرانه مصرفی ۲۰۰ تن است ولی این کمبود مرغ دولتی در مراکز توزیع بسیار تعجب‌برانگیز است، بر همین اساس یکی از شهروندان می‌گوید با تعیین قیمت یک کالا توسط ستاد تنظیم بازار تمامی فروشگاه‌ها باید آن محصول را با همان قیمت به فروش برسانند‌.

در همین خصوص دبیر ستاد تنظیم بازار استان گیلان اذعان دارد تأمین و توزیع مرغ بر عهده جهاد کشاورزی است و شرکت پشتیبانی امور دام در هنگام اضطراری باید از ذخایرش در تأمین مرغ بازار و تأمین موجودی کالا اقدام کنند.

ضعف مدیریتی برای تنظیم بازار مرغ

ولی معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت گیلان می‌گوید مدیریت عرضه مرغ با جهاد کشاورزی بوده و این سازمان در بعضی مواقع کمتر از نیاز مصرفی استان مرغ وارد بازار کرده و این امر منجر به خرید مرغ آزاد توسط فروشگاه‌ها و واحدهای عرضه مرغ شده و به تبعه آن مرغ در استان به‌صورت دو نرخی به فروش می‌رسد.

به گفته مهدی نقدی تأمین مرغ بر عهده جهاد کشاورزی و نظارت بر توزیع بر عهده سازمان صمت، تعزیرات حکومتی و بازرسی اصناف است‌.

وی همچنین می‌گوید مقررشده زنجیرهای تولید مرغ، تعاونی‌ها و پنج کشتارگاه بزرگ از ۴۵۰ تن کشتار شبانه خود ابتدا نیاز استان یعنی ۲۰۰ الی ۲۵۰ تن را تأمین و‌ سپس مرغ را به استان‌های دیگر صادر کنند.

تناقض در اظهارات و مدیرت

یکی از نکاتی معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت گیلان به آن اذعان کرد اعلام اسامی مرغ فروشی‌ها بدون ذکر نشانی آن‌ها بود لذا سازمان صمت این‌گونه توزیع را قبول نکرده و خواستار ارائه نشانی دقیق واحدهای فروش مرغ و میزان مرغ توزیع‌شده به آن واحد شد.

ولی معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان گیلان خلاف نظر مسؤولان سازمان صمت را دارد و می‌گوید لیست توزیع که تولیدکننده‌ها و زنجیره‌های تولید به جهاد کشاورزی اعلام می‌کنند به سازمان صمت ارسال‌شده و دقیقاً همان لیست را تأیید و‌ پس از ارسال به بازرسی اصناف و‌ صمت داده و بازخوردش همیشه تأیید بوده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان در حالی از تأیید لیست ارسال‌شده به سازمان صمت سخن می‌گوید که معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت گیلان این صحبت‌ها را قبول نداشته و می‌گوید به‌تمامی روسای ادارات صمت در هر ۱۵ شهرستان گیلان اعلام کردم تمامی مرغ‌های توزیع‌شده را به ما گفته و در چند روز اخیر در استان گیلان زیر ۱۰۰ تن مرغ با نرخ دولتی توزیع‌شده است.

به همین دلیل دبیر کارگروه تنظیم بازار استان گیلان اعتقاد دارد نباید در توزیع مرغ به نحوی عمل شود که عرضه مرغ در سطح بازار با کاهش مواجه و مصرف‌کننده دچار سردرگمی شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان معتقد است مشکل تولید و عرضه مرغ در گیلان به دلیل وجود ماهانه هشت میلیون قطعه جوجه ریزی در استان وجود ندارد ولی بااین‌حال مهدی نقدی مخالف این صحبت است زیرا بنا بر گفته‌های وی وقتی ۱۰۰ تن مرغ با نرخ دولتی توزیع می‌شود مرغدار مجبور به خرید مرغ با نرخ آزادشده و این امر منجر به دو نرخی شدن مرغ خواهد شد.

نبود بازرس در مراکز توزیع دغدغه مردم

یکی از گلایه‌های مردم از وضعیت فروش مرغ در استان نبود بازرس در مراکز عرضه مرغ است و این همان مطلبی است که معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت گیلان هم به آن تأکید دارد ولی می‌گوید جهاد کشاورزی به ۳۶۵ نقطه رشت مرغ عرضه می‌کند و امکان حضور ۳۶۵ بازرس وجود ندارد لذا از معاون هماهنگی و امور اقتصادی استاندار درخواست کردم که این نقاط به ۵۰ الی ۶۰ نقطه کاهش پیدا کند.

کلاف سردرگم مدیریت و نظارت

بنا بر گفته معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان برخی از مرغ فروشی‌ها مرغ‌های دولتی را دریافت و‌ یا آن را با نرخ آزاد و یا به‌صورت تکه تکه باقیمتی بسیار زیاد فروخته و به استان‌های دیگر صادر می‌کنند و در این مواقع بازرسان باید تصمیمات لازم را اتخاذ کنند زیرا به گفته میر حجت اکبرنژاد، جهاد کشاورزی در این بخش تنها برای تأمین و عرضه مرغ مسؤولیت دارد و نظارت بر عرضه و رعایت نرخ مصوب بر عهده دستگاه‌های مربوطه است.

به همین دلیل رئیس سازمان صمت اعلام کرد اخلال‌گران بازار مرغ باید شناسایی‌شده و از ظرفیت و امکانات اتحادیه‌های مرتبط، بسیج اصناف، انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و اداره تعزیرات برای نظارت و پایش مستمر بازار و برخورد با متخلفین استفاده شود و بدون مماشات ضمن اعمال جریمه؛ پرده و بنر هم برای متخلفین نصب شود.

یکی از نکاتی که معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان به آن اشاره کرد ارسال لیست مرغ‌های توزیع‌شده در استان به سازمان صمت در ساعت ۱۱ صبح است ولی مهدی نقدی معاون نظارت و‌ بازرسی صمت می‌گوید جهاد لیست را دیروقت اعلام کرده به همین دلیل از مسؤولان استانداری خواستم بازرسان در شب به پنج کشتارگاه بزرگ رفته و به چگونگی فرآیند توزیع نظارت کنند.

میر حجت اکبرنژاد یکی دیگر از دلایل اختلاف قیمت مرغ در بازار را تأمین ۵۰ درصد از نهاده‌های دامی با ارز و نرخ آزاد می‌داند و می‌گوید نیمی از نهاده‌های دامی استان به‌صورت دولتی و مابقی با نرخ آزاد خریداری می‌شود.

بنا بر اعلام ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب مرغ در کشور ۱۹ هزار و ‌۱۰۰ تومان اعلام‌شده و استانداران می‌توانند ۱۰ درصد این قیمت را افزایش دهند به همین دلیل به اعتقاد معاون بهبود تولیدات دامی تا زمانی که این ۱۰ درصد در گیلان با افزایش مواجه نشود نرخ مرغ در استان دو نرخی خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی