سخنگوی وزارت خارجه ایران در خصوص ادعاها درباره میدان گازی آرش و بیانیه شورای همکاری خلیج فارس گفت: ما در این ارتباط مواضع خودمان را مبتنی بر قواعد حقوقی اعلام کردیم. طرح ادعاهای بی‌اساس هیچ حقوقی را برای مدعی ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش غیرمنتظره،  ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

کنعانی در ابتدا در خصوص انتخابات مجلس و خبرگان گفت: ما در روز جمعه گذشته شاهد رخداد مهم ملی یعنی برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری بودیم که در فضایی امن و سالم و پرنشاط با حضور ایرانیان عزیز برگزار شد.

 

لازم می‌دانیم به ملت بصیر ایران برای استفاده از حق انتخاب و همچنین منتخبین ملت تبریک عرض کنیم از اینکه مورد اعتماد ملت شریف ایران واقع شدند، و امیدواریم نماینده‌ها بتوانند در مسیر خدمت به مردم توفیقات روزافزونی داشته باشند.

نشست سازمان همکاری اسلامی در جده و حضور ایران

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست سازمان همکاری اسلامی در جده و حضور ایران گفت: ما رخداد مهمی را در جده در مقر سازمان همکاری اسلامی در ارتباط با فلسطین شاهدیم. این دومین نشست وزرای خارجه این سازمان است. هم نشست اول و هم دوم محصول تلاش دیپلماتیک ایران و تعدادی از کشورهای عضو است.

با توجه به جایگاه سازمان همکاری اسلامی و اینکه اساسا فلسفه آغازین آن در ارتباط با فلسطین بوده، انتظار این بود در طول بازه زمانی پنج ماهه از جنایات جنگی رژیم صهیونیستی شاهد اقدام موثر و تعیین کننده باشیم. به رغم اینکه جلسه‌ای برگزار شده بود شاهد آن نبودیم این سازمان آنگونه که اقتضا می‌کند در مسیر ایجاد بازدارندگی ایفای نقش کند. البته تلاش مجموعه کشورهای اسلامی و اعلام مواضع و دیدگاه در مجموع قابل تقدیر است اما انتظار مردم فلسطین ایجاد بازدارندگی بود.

 

متاسفانه در سایه جنگ طلبی مقامات رژیم صهیونیستی و حمایت نامحدود آمریکا که از رژیم به طور مستمر ادامه پیدا کرده، اکنون سازمان همکاری اسلامی در معرض آزمون قرار دارد تا نشان دهد چه میزان در حمایت از مردم فلسطین پایبند است. این آزمون فردا در جده برگزار می‌شود. انتظار همه ملت‌ها از رهبران کشورهای اسلامی این است فردا در تکمیل گام‌ها یک تصمیم قوی در ارتباط با برداشتن گام موثر در حمایت از فلسطین اتخاذ کنند. آنچیزی که دارای اهمیت است پایان دادن به حملات وحشیانه رژیم است. مضافا اینکه رژیم علاوه بر بمباران‌ها اکنون از گرسنگی دادن مردم فلسطین دارد استفاده می‌کند. مردم فلسطین در معرض کشتار جمعی قرار دارند. یک تصمیم جدی برای پایان دادن به جنگ و گشودن مرزها برای کمک‌های انساندوستانه و توقف پروژه رژیم در کوچاندن مردم فلسطین باید گرفته شود.

ادعاها درباره میدان گازی آرش و بیانیه شورای همکاری خلیج فارس

وی در خصوص ادعاها درباره میدان گازی آرش و بیانیه شورای همکاری خلیج فارس گفت: ما در این ارتباط مواضع خودمان را مبتنی بر قواعد حقوقی اعلام کردیم. طرح ادعاهای بی‌اساس هیچ حقوقی را برای مدعی ایجاد نخواهد کرد.

 

ما در ارتباط با این موضوع بر اساس مذاکرات دوجانبه با دولت کویت و همواره بر همکاری سازنده تاکید کردیم و در گفتگوها بر تداوم مذاکرات حقوقی و فنی تاکید کردیم. نگاه ما در مناسبات با همسایگان نگاه مبتنی بر ایجاد فضای مثبت و حل و فصل موضوعات مورد اختلاف است. طرح این موضوعات در فضای رسانه‌ای کمک کننده نیست.

واکنش به ادعای وال استریت ژورنال درباره مناسبات ایران و سودان

کنعانی در خصوص ادعای وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه ایران به سودان پیشنهاد صادرات پهپاد در ازای ساخت پایگاه در این کشور را داده است، گفت: آفتاب آمد دلیل افتاب. وزیر خارجه سودان در این خصوص توضیحاتی دادند. ادعای بی اساس با هدف و انگیزه سیاسی است.

دستاوردهای سفر رئیس جمهور به الجزایر

وی در خصوص دستاوردهای سفر رئیس جمهور کشورمان به الجزایر گفت: سفر رئیس جمهور با دو دستورکار صورت گرفت. سفر دوجانبه و همچنین  شرکت در اجلاس سران کشورهای صادرکنننده گاز. این نشست به صورت دوسالانه است و طبیعتا دارای اهداف مهمی است.

 

رئیس جمهور در ششمین نشست سران مجمع در سال ۱۴۰۰ در دوحه ابتکاری با عنوان گاز طبیعی در خدمت بازیابی اقتصاد جهانی در دوران پس از کرونا مطرح کرده بودند. با توجه به اولویت‌های نشست سران توجه به امنیت عرضه و تقاضای گاز طبیعی و تقویت گفتگوها مهمترین اهداف مدنظر بود. در این چارچوب مذاکرات مشورتی میان سران انجام شد.

بخش دیگر سفر در چارچوب دوجانبه و در پاسخ به دعوت رسمی بود. الجزایر کشوری اسلامی و انقلابی و مهمترین کشور جهان اسلام و عضو غیردائم شورای امنیت است. روابط میان دو کشور روابطی دوستانه و برادرانه بوده است. ما شاهد تحرک و شتاب جدید در روابط دو کشور بودیم. ما در حوزه منطقه‌ای دارای دیدگاه مشترک در خصوص فلسطین هستیم.

روابط نظامی و دفاعی ایران و روسیه همکاری‌های متعارف مبتنی بر مقررات بین‌المللی است

کنعانی درباره ادعای رئیس کمیسون اروپا در خصوص کمک نظامی ایران و روسیه گفت: ما بارها موضع خودمان را اعلام کردیم. روابط نظامی و دفاعی ایران و روسیه همکاری‌های متعارف مبتنی بر حقوق و مقررات بین‌المللی و مبتنی بر منافع مشترک است و مسبوق به وقوع جنگ در اوکراین است. این همکاری‌ها علیه هیچ کشوری نیست.

مواضع ایران در خصوص بحران اوکراین روشن است و اعلام کردیم جنگ را راه حل نمی‌دانیم و از گفتگوهای سیاسی حمایت می‌کنیم و آمادگی ایران را برای میانجی‌گری برای پایان دادن به جنگ اعلام کردیم. طرح ادعاهای از این دست را در راستای انگیزه‌های طرف‌هایی می‌دانیم که میلیاردها دلار تسلیحات خود را به یک طرف جنگ گسیل می‌کنند و به جنگ افروزی دامن می‌زنند.

جامعه جهانی نسبت به اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی علیه لبنان مسئولیت دارد

سخنگوی وزارت خارجه درباره هجوم زمینی رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان و احتمال تشدید تنش‌ها و پیوستن ایتالیا به ائتلاف علیه یمن گفت: آنچه که مسلم است رژیم بر مبنای ذات آشوب طلب و تروریستی خودش همچنان به دنبال دامن زدن به تنش و گسترش ناامنی است. هر اقدامی که رژیم علیه دیگر طرف‌ها انجام دهد اقدامی در جهت به مخاطره افکندن صلح و امنیت در منطقه است و مسئولیت آن متوجه همین رژیم و دولت‌هایی است که از او حمایت می‌کنند، به خصوص آمریکا که به طور تمام عیار از رژیم حمایت کرده و با سوءاستفاده از حق وتو در شورای امنیت باعث ناکارآمدی شورای امنیت شده است. جامعه جهانی نسبت به اقدامات تحریک آمیز علیه لبنان مسئولیت دارد.

وی افزود: شکل دادن به ائتلاف‌های وهمی و خودخوانده را کمک کننده به صلح در منطقه نمی‌دانیم و مخل نظم و ثبات تلقی می‌کنیم. انتظار داریم همه کشورها به مقررات بین‌المللی پایبند باشند.

حق آبه ایران از هیرمند بر اساس معاهده موجود یک حق اثبات شده است

وی درباره حق آبه ایران از هیرمند گفت: حق آبه ایران بر اساس معاهده موجود یک حق اثبات شده است. آنچه که ما انتظار داریم این است مقامات سرپرستی افغانستان ورای اظهارات در عمل هم متعهد باشند و بر مبنای محاسبات حقوقی حقوق آبی ایران را تامین کنند.

مشارکت گازی ایران و پاکستان

کنعانی درباره مشارکت گازی ایران و پاکستان گفت: به دنبال پیگیری‌های مقامات ایران و مذاکرات مستمر هیات‌های انرژی دو کشور، طرف پاکستانی متعهد شد فاز اول این پروژه را به طول ۸۰ کیلیومتر اجرایی کند. اجرای این پروژه در کمیته انرژی دولت پاکستان هم به تصویب رسید.

ایران در سال ۲۰۱۴ عملیات خودش را شروع کرده بود. طرف پاکستانی در شهریور ۱۳۹۸ درخواستی داشت این پروژه تا ۲۰۲۴ میلادی تمدید شود. در سطح وزیر نفت کشور ما و وزیر انرژی پاکستان گفتگوهایی انجام شد. تصمیم طرف پاکستانی در چارچوب این مذاکرات بود.

جزایر سه گانه ایرانی جز لاینفک و ابدی ایران است

وی در خصوص بیانیه شورای همکاری خلیج فارس گفت: با توجه به تحولاتی که در منطقه به ویژه در فلسطین و تداوم جنایت جنگی رژیم صهیونیستی جاری است، طرح موضوعات اختلاف برانگیز و ادعاهای بی اساس محل تاسف است. مفاد مرتبط با تمامیت ارضی ایران را در بیانیه پایانی این نشست قویا محکوم می‌کنیم. جزایر سه گانه ایرانی جز لاینفک و ابدی ایران است و اشاره به آنان در بیانیه پایانی فاقد هرگونه ارزش سیاسی و حقوقی است.

ما بر حاکمیت خودمان بر جزایر سه گانه ایرانی تصریح کردیم. ایران حاکمیت خودش را اعمال می‌کند و شورا در جایگاهی نیست که در خصوص اقدامات حاکمیتی ایران یا اظهارات مقام‌های عالی ایران اظهار نظر کند. کشورهای خلیج فارس باید بر اساس حسن نیت از منابع، بستر و زیر بستر خلیج فارس در راستای منافع مشترک بهره برداری کنند. ایران بر ضرورت حفاظت همه طرف‌ها از فضای مثبت حاکم بر مناسبات منطقه‌ای تاکید دارد. ایران انتظار دارد همسایگان از طرح ادعاهای غیر واقعی پرهیز کنند.

قرارداد امنیتی ایران و عراق

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص قرارداد امنیتی ایران و عراق گفت: توافق میان طرفین حاصل اراده دو طرف برای تعمیق همکاری‌ها به ویژه امنیت مرزهای مشترک ایران و عراق بود. توافق امضا شده تا حدود قابل توجهی اجرا شده و کمیته مشترکی ناظر بر آن شکل گرفته و فعالیتش را ادامه می‌دهد. ایران بر ضرورت تکمیل روند اجرای این توافقنامه تاکید می‌کند. ما در چارچوب روابط دوستانه انتظار داریم مقامات عراق در اجرای کامل گام‌های تکمیلی خود را بردارند.

ایران در چارچوب حقوق خود همکاری‌ها با کشورهای دوست را ادامه خواهد داد

وی در پاسخ به تسنیم درباره ادعای آمریکا در خصوص پرتاب ماهواره ایرانی از خاک روسیه گفت: همکاری‌های دفاعی و فضایی ایران و فدراسیون روسیه همکاری‌های متعارف و مبتنی بر قواعد حقوق بین‌المللی است و کسی نمی‌تواند در ارتباط با اینگونه همکاری‌ها تشکیک ایجاد کند.

ایران با روسیه همکاری‌های گسترده‌ای دارد و این حق کشورهاست در چارچوب مناسبات بین‌المللی همکاری کنند. ما ادعاهای مطرح شده را بی اساس تلقی می‌کنیم و طرح ادعاهای بی‌اساس در خصوص همکاری‌های ایران و روسیه و در خصوص بحران‌های منطقه‌ای از جمله اوکراین را دارای انگیزه‌های سیاسی تلقی می‌کنیم. ایران در چارچوب حقوق خود همکاری‌های خودش را با کشورهای دوست ادامه خواهد داد.

نقش آمریکا و طرف‌های اروپایی در موضوع اوکراین روشن است

کنعانی درباره بحران اوکراین و نقش کشورهای غربی گفت: نقش آمریکا و طرف‌های اروپایی در موضوع اوکراین روشن است. از ابتدای بحران اگر صلح طلبانه عمل می‌کردند جنگ رخ نمی‌داد. عملکرد کشورهای مدعی نشان داد به جای آنکه بر حل و فصل بحران عمل کنند همواره سوخت بر شعله‌های این آتش ریختند.

آماری که مقامات رسمی دولت آمریکا اعلام می‌کنند گویا است که چه کسی در دامن زدن به ابعاد شعله‌های جنگ نقش ایفا کرده است. آمریکا از ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ به میزان ۸۰ میلیارد دلار توانسته از فروش تسلیحات درآمدزایی کند و حدود ۵۰ میلیارد آن را به متحدان اروپایی خودش فروخته است. این نشان می‌دهد که چه کسانی در جنگ اوکراین دخیل هستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت