گروه : تیتر یک , سیاسی

اختصاصی / به گزارش غیرمنتظره، اواخر اسفند سال گذشته بود که خبری عجیب در خصوص غرس نهال بر روی زباله‌های سراوان توسط استاندار گیلان، فرماندار شهرستان رشت، سرپرست وقت شهرداری رشت و همچنین رئیس و اعضای شورای شهر رشت، در رسانه‌ها منتشر شد و کار به جایی رسید که حتی پرتال وزارت کشور نیز این خبر عجیب را منتشر کرد. (اینجا و اینجا را بخوانید)

کار جایی عجیب و باورنکردنی شد که هیچ‌کس حرف کارشناسان را در خصوص اسیدی بودن خاک در سراوان نمی‌شنید و این نشانه‌ای مشخص از عدم درک شرایط وخیم منطقه سراوان و مردمی که در آن زندگی می‌کنند، توسط مدیریت شهری و استاندار گیلان بود.

جالب آنکه استاندار گیلان در همین مراسم اظهارنظری قابل‌تأمل را مطرح می‌کند و می‌گوید: «از سال ۶۳ تصمیمات غیرکارشناسی در خصوص دفن زباله در سراوان اتفاق افتاد» این در حالی است که کاشت نهال روی خاک اسیدی محدوده محل دفن زباله‌ها در سراوان قطعاً در درجه تصمیمات غیرکارشناسی چیزی از سایر تصمیمات گرفته شده از سال ۶۳ تاکنون کم نداشته و نخواهد داشت!

البته این رفتارهای پوپولیستی و عوام‌فریبانه نخستین‌بار نیست که در سراوان رخ می‌دهد، در سال ۱۳۹۳ نیز در سراوان زمین فوتبال ساخته شد و میلیون‌ها تومان هزینه در آنجا از بین رفت! کاشت درخت بر روی سراوان با خروج شدید گاز متان، دمای بالای پسماندهای مدفون شده و شیرابه تولیدی و عدم تصفیه آن و وجود سموم و فلزات سنگین و… یک شوخی قابل‌تأمل است.

اما اینکه چه بر سر این نهال‌های کاشته شده آمده است؛ طبیعتاً قابل‌پیش‌بینی بود؛ اکنون پس از گذشت تقریباً یک سال از زمان غرس، تمامی نهال‌های کاشته شده خشک و ازمیان‌رفته است! موضوعی که البته از ابتدا نیز مشخص بود و پیش‌بینی می‌شد، اما گوش شنوایی در این استان انگار وجود نداشته و دارد…

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت