June 14, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

یک اشتباه محاسباتی؛ قطر و عمان چیزی را تغییر ندادند/ صعود تیم ملی ایران تا این لحظه

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از تسنیم، با برگزاری دیدارهای دو هفته باقیمانده انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین، تکلیف تیم‌های صعود‌کننده به مرحله بعد مشخص خواهد شد. در این بین ۱۲ تیم مستقیم راهی جام ملت‌ها می‌شوند و به مرحله بعدی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ می‌رسند. سپس یک مرحله دیگر هم باید برای مشخص شدن چهره تیم‌های حاضر در جام ملت‌های آسیا برگزار شود که با حضور تیم‌های رده سوم و چهارمی گروه‌های هشتگانه است.

در هشت گروه پنج تیمی این مرحله تاکنون صدرنشینی سوریه، قطر و ژاپن در گروه‌های A و E و F قطعی شده است که به این ترتیب هر سه تیم جواز حضور در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین را کسب کرده‌اند. از آنجایی که قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است، در مرحله بعدی انتخابی جام جهانی حضور نخواهد داشت و به این ترتیب پنج تیم دوم راهی مرحله بعدی انتخابی جام جهانی می‌شوند و عمان به‌عنوان تیم دوم گروه E این شانس را خواهد داشت که به مرحله بعدی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و همچنین جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ صعود کند.

با توجه به کناره‌گیری کره شمالی از حضور در ادامه رقابت‌ها به دلیل شرایط کرونایی و چهار تیمی شدن گروه H وضعیت برای صعود چهار تیم برتر دوم گروه‌ها تغییر کرد، چراکه به دلیل حذف نتایج کره شمالی، در پایان این مرحله امتیاز تیم‌های دوم هر گروه مقابل تیم آخر گروه‌شان محاسبه نخواهد شد تا به این ترتیب حقی از تیم دوم گروه H ضایع نشود. البته این فرمول به معنای حذف امتیازات کسب‌شده تیم‌های دوم مقابل تیم آخر گروه نیست و این امتیازات و تفاضل گل، در هر گروه تأثیرگذار است و فقط در تعیین تیم‌های دوم برتر هر گروه و در مقایسه با تیم‌های دوم دیگر گروه‌ها محاسبه نمی‌شود.

پس از برگزاری دیدارهای این هفته و برتری قطر مقابل عمان و قطعی شدن صدرنشینی این تیم، این تصور به وجود آمد که با صدرنشینی قطر شانس صعود تیم‌های دوم دیگر گروه‌ها افزایش پیدا کرد، اما در واقع تغییری در اصل ماجرا ایجاد نشده است. پیش از قطعی شدن صدرنشینی قطر، دومی این تیم قطعی شده بود و حتی در صورت صدرنشینی عمان و دومی قطر هم شرایط به همین شکل بود. با توجه به میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ این تیم نیازی به حضور در مرحله بعدی ندارد، از این رو دوم شدن این تیم نیز شانسی را از دیگر تیم‌ها نمی‌گرفت. یعنی حتی اگر قطر در گروهش دوم هم شده بود، قرار نبود در مرحله بعدی حضور داشته باشد و به این ترتیب شانس صعود برای چهار تیم برتر دوم دیگر باقی می‌ماند. در اصل شرایط گروه E با توجه به میزبانی قطر، فقط سه تیم برتر دوم را از رسیدن به مرحله بعدی انتخابی جام جهانی محروم خواهد کرد و این مسئله ارتباطی با صدرنشینی یا دوم شدن قطر نداشت. فقط در شرایطی این موضوع دستخوش تغییر می‌شد که قطر در گروه E رتبه‌ای پایین‌تر از دوم کسب می‌کرد تا به این صورت پس از صعود تیم اول گروه E امتیازهای تیم دوم این گروه نیز در محاسبات برای شناخت چهار تیم برتر گروه‌ها، قرار بگیرد.

اکنون آن چیزی که بیشتر از همه شرایط تیم‌های دوم را برای صعود تغییر داد، شکست قرقیزستان در گروه F مقابل تاجیکستان بود که باعث می‌شود تیم دوم این گروه احتمالاً امتیاز کمتری نسبت به سایر تیم‌های دوم دیگر گروه‌ها کسب کند. به این ترتیب شانس یک تیم دیگر نیز که تاکنون امتیاز بیشتری گرفته است، افزایش می‌یابد.

تا به این لحظه چین، اردن، ایران، ازبکستان، عمان، تاجیکستان، امارات و لبنان به ترتیب تیم‌های دوم گروه‌های A تا H هستند. با امتیازات کسب‌شده تا امروز و عدم محاسبه نتایج تیم‌های دوم مقابل تیم‌های آخر گروه‌شان لبنان، ازبکستان، امارات، ایران و عمان تیم‌های برتر دومی هستند که راهی مرحله بعدی انتخابی جام جهانی می‌شوند، اما این جدول قابل تغییر است. هم تعدادی از بازی‌ها باقی مانده که ممکن است تیم‌های دوم هر گروه یا تیم‌های برتر دوم تغییر کنند و هم در برخی گروه‌ها هنوز تیم آخر گروه قابل تغییر است که عدم محاسبه امتیاز تیم دوم آن گروه مقابل تیم آخر، این جدول را تغییر خواهد داد. به این ترتیب آنچه تا این لحظه قطعی شده صعود سوریه و ژاپن به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و همینطور صعود قطر به همراه این دو تیم به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین است و برای مشخص شدن سایر تیم‌ها، باید تا برگزاری آخرین مسابقه صبر کرد.

همچنین در پایان دیدارهای این مرحله و مشخص شدن چهره ۱۲ تیم صعودکننده به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، سه تیم دوم باقیمانده که جواز صعود نگرفته‌اند به همراه تیم‌های سوم و چهارم باید برای مشخص شدن چهره ۱۰ تیم باقیمانده جام ملت‌ها به رقابت بپردازند.

در گروه C نیز که تیم ملی فوتبال ایران حضور دارد، احتمال صدرنشینی و دوم شدن یا حتی حذف تیم ملی فوتبال کشورمان وجود دارد. پیروزی شاگردان دراگان اسکوچیچ در دو بازی آینده مقابل کامبوج و عراق، قطعاً به صدرنشینی ایران با ۱۸ امتیاز در این گروه می‌انجامد و دومی یا سومی در این گروه هم در صورت عدم پیروزی ایران، به سایر نتایج گروه بستگی دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی