January 20, 2021

کرونا ویروس

۴۵ مورد مرگ ناشی از سوختگی در گیلان

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا مبین در جمع خبرنگاران سوختگی را به عنوان یکی از تروماهای شایع است دانست و اظهار کرد: طی ۹ ماه اول سال ۹۹ بیش از ۸۰۰۰ نفر به تنها بیمارستان سوانح سوختگی گیلان(ولایت)، مراجعه کرده اند.

وی تصریح کرد: از این تعداد حدود ۷۰۰ نفر با توجه با شدت آسیب بستری شده اند و متاسفانه ۴۵ نفر از این بیماران جان خود را از دست دادند.

رییس مرکز سوانح سوختگی ولایت رشت خاطرنشان کرد: گیلان با ۲.۵ میلیون جمعیت، جزو استان هایی است که صدمات سوختگی در آن در حد متوسط دیده می شود.

مبین ادامه داد: نکته حایز اهمیت در سوختگی های ثبت شده سال ۹۹، تغییر در الگوی علت سوختگی هاست، در این زمینه، سوختگی های ناشی از عوامل شیمیایی بیشترین علت جراحات را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به همه گیری بیماری کرونا در کشور به ویژه استان گیلان، تصریح کرد: استفاده بیش از حد یا نادرست مردم از اسپری های ضد عفونی کننده و در برخی موارد غیر استاندارد، یکی از عوامل شایع در بروز سوختگی های شیمیایی سال ۹۹ گیلان بوده است.

این مقام مسوول هشدار داد: اشتعال زا بودن الکل موجود در شوینده ها یا استاندارد نبودن مواد ضدعفونی کننده و همچنین ایجاد آلرژی پوستی نسبت به تماس بیش از حد با این مواد، نکات قابل توجه ‌در ایجاد حادثه هستند که دقت بیشتر خانواده ها در نگهداری و انتخاب مواد ضد عفونی کننده، بسیار حائز اهمیت است.

رییس مرکز سوانح سوختگی ولایت رشت، صدمات سوختگی ناشی از مایعات داغ، آتش، تماسی و الکتریکی را از دیگر موارد ایجاد سانحه سوختگی برشمرد و ادامه داد: ۲۰ درصد صدمات ناشی از سوختگی مربوط به کودکان زیر شش سال است و متاسفانه، این صدمات می تواند بار مالی، عاطفی و جسمی جبران ناپذیری را به خانواده ها تحمیل کند.

وی از شهروندان خواست در صورت بروز حادثه سوختگی از الگوهای غیر استاندارد (مانند سیب زمینی، زردچوبه، خمیردندان و…) برای درمان صدمات ناشی از سوختگی استفاده نکنند. این مواد نه تنها موثر نیستند بلکه به خاطر ماهیت دیس ملکولی که دارند شانس ابتلا به عفونت در زخم سوختگی، تغییر رنگ پوست و اسکارهای سوختگی را افزایش می دهند.

رییس مرکز سوانح سوختگی ولایت رشت در پایان گفت: توصیه می شود با استفاده از آب معمولی یا پارچه و حوله های خنک، در کمترین زمان ممکن حرارت پوست را کاهش دهند. زیرا زمان طلایی کنترل صدمات ناشی از سوختگی همان دقایق اولیه است. بنابراین، هرچه سریعتر باید پوست خنک شده و مواد شیمیایی یا عوامل بیماری، از آن دور شوند، سپس بیمار برای ادامه درمان به بیمارستان ارجاع داده شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها