May 12, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

آب تمام می شود/ در آینده گیلان و مازندران قابل استفاده نیست

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از گیل خبر، همزمان با بارش باران های شدید و ایجاد سیل در سال های گذشته در کشور برخی از کارشناسان محیط‌زیست شرایط کنونی را شروع ترسالی در ایران مطرح می‌کنند. این در حالی است که طی سال جاری میزان بارش‌ها به شکل قابل توجهی کاهش یافته که تئوری ترسالی را زیر سوال می برد.

اقلیم تغییر نکرده است

پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی ایران به خبرنگار برنا گفت: کره زمین گرم شده و این امر تعداد مناطق با بارندگی اندک را افزایش داده و بارندگی‌ها بی‌نظم است. برای مثال در شهر یزد ۶۰ میلی‌متر بارندگی در سال دارد، وقتی میزان بارندگی سه برابر افزایش یابد. بر اثر تابش خورشید رطوبت به هوا رفته و رودهای هوایی باعث بارش‌ها عظیم می‌شود.

او درباره وضعیت ترسالی در کشور افزود: در گذشته میزان خشکسالی و ترسالی تخمین زده می‌شد چون کره زمین نظم داشت. در کشور ما ۱۵ سال میزان بارندگی‌ها اندک بود. حتی برخی از تحلیل‌گران ادعا کردند که اقلیم تغییر کرده است. باید دانست که اقلیم تغییر نکرده است و می توان گفت سال ۲۰۰۰ گرم‌ترین سال بوده است.

کشور با ترسالی مواجه نیست/ از بارندگی‌ها باید به شکل مناسب استفاده می‌شد

این استاد سرشناس حوزه محیط زیست تاکید کرد: شاهد ترسالی در کشور نیستیم چون در صورت بارش‌های فراوان در ۳ تا ۴ سال احتمال بروز ترسالی وجود داشت. در حالی که در کشور ما دو سال بارندگی شدید را شاهد بود اما دیگر بارندگی‌ها قطع شد. این بارندگی ها در دوسال اخیر بسیاری از نقاط کشور را تخریب کرد.

کردوانی ادامه داد: باید با اقدامات مناسب از بارندگی‌ها به شکل مناسب استفاده می‌شد اما اقدام بهینه در این زمینه انجام نشده است.

کمبود آب‌های زیرزمینی در کشور

این استاد محیط‌زیست تصریح کرد: در آب‌های زیر زمینی با کمبود مواجه هستیم.

کردوانی درباره احتمال وقوع سیل در ایام عید گفت: پیش بینی‌ها وضعیت جوی را سازمان هواشناسی برعهده دارد. تمامی افراد جامعه به این سازمان نیاز دارند. هر گونه اظهارنظر در این زمینه زود است.

در کشور با کم آبی مواجه هستیم

او افزود: در محیط زیست دو مسئله کم آبی و خشکسالی مطرح است. در کشور به‌دلیل افراط در مصرف با کم آبی مواجه هستیم. قبل از انقلاب اسلامی سدسازی‌ها انجام شد، اما فن‌آوری انتقال آب از سد وجود نداشت.

به گفته این استاد محیط زیست در تهران سالانه ۲۵۰ میلی متر بارندگی دارد. در حالی که اگر میزان بارندگی‌ها در تهران ۴ برابر میزان کنونی باشد باز هم تهران با کمبود آب مواجه است.

آب تمام می‌شود/ در آینده گیلان و مازندران قابل استفاده نیست

او تصریح کرد: ایران به‌دلیل گرمای کره زمین در خشکسالی به سر می‌برد. از سوی دیگر چاه و سدسازی‌های متعدد انجام شده است. میزان آب در شهرها و استان‌های کشور یکی پس از دیگری تمام می‌شود. برای مثال روزی فرا می‌رسد که دیگر استان اصفهان، کرمان، تهران و… آب ندارد و در آینده گیلان و مازندران هم قابل استفاده نیستند و آب تمام می شود.

  • برچسب ها
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی