May 7, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

از مواد رادیواکتیو تا صنعت روغن و پوست/ سمبل سلامت دریای کاسپین در آستانه نابودی است + فیلم

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از عصرایران، زینب رحیمی: اثراتی از مواد رادیواکتیو در بدن فک‌های کاسپی، سمبل سلامت دریای کاسپین پیدا شده است.

شاید مرگ دسته‌جمعی فک‌های کاسپی در سواحل روسیه، نگاه‌ها را بیش از پیش به سمت این گونه در معرض انقراض جلب کند. فک کاسپی تنها پستاندار دریای کاسپین است که تنها ۷۰ هزار تا از آن باقی مانده است که هفته پیش به دلیلی نامعلوم لاشه ۳۰۰ تا از آن‌ها در سواحل روسیه پیدا شد. اتفاقی که بی‌سابقه نبوده است.
از سوی دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که زیر پوست فک‌های کاسپی مواد رادیواکتیو وجود دارد که باقی‌مانده زباله‌های اتمی ناشی از فعالیت نیروگاه‌های اتمی شوروی سابق است که در زمین دفن شده و به تدریج از طریق آب‌های زیرزمینی وارد رودخانه‌ها و در نهایت دریای کاسپین شده است و هنوز آلودگی ناشی از آن در بدن فک‌ها وجود دارد.
افزون بر این‌ها شکار مجاز و غیر مجاز فک‌ها در سواحل برخی کشور‌های حاشیه کاسپین به‌ویژه روسیه، یکی از دلایل مرگ و میر این گونه شاخص دریای کاسپین است. البته از سال پیش به دلیل اعتراض فعالان محیط زیستی کشور‌های حاشیه کاسپین ، صدور مجوز قانونی شکار ممنوع اعلام شد، اما همچنان شکار غیر قانونی وجود دارد.
آلودگی نفتی و گازی و پساب‌های صنعتی و کشاورزی و حتی فاضلاب‌های خانگی که به دریای بسته کاسپین می‌ریزد، در بدن فک‌ها جمع می‌شود. ضعف سیستم ایمنی و کاهش میزان باروری در فک‌ها کمترین اثرات منفی ناشی از این آلودگی‌هاست.
به همه این مشکلات، استفاده از پوست این گونه برای تهیه لباس و استفاده از چربی زیر پوست آن برای روغن‌گیری را هم اضفه کنید. در این میان آنچه در سواحل ایران، فک‌های کاسپی را تهدید می‌کند، تور‌های صیادی است که گاهی در این تور‌ها گیر می‌افتند و به دلیل برندگی تور‌ها زخمی و جان خود را از دست می‌دهند.
کشور‌های حاشیه کاسپین توافقاتی برای کنترل آلودگی دریای کاسپین و حفاظت از گونه‌های موجود رد این اکوسیستم داشته‌اند، اما بیشتر این‌ها روی کاغذ باقی مانده و هنوز عملیاتی نشده است. شاید افزایش آگاهی عمومی شهروندان همه کشور‌های حاشیه کاسپین از جمله ایران و مطالبه از دولتمردان راهکاری برای مقابله با نابودی فک‌های کاسپی باشد.
گزارش ویدیویی پیش رو را ببینید تا بدانید که فک‌های کاسپی چرا سمبل سلامت دریای کاسپین هستند و چه خطراتی آن‌ها را تهدید می‌کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی