September 22, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

اعتراض شهروندان گیلانی به افزایش ناگهانی قیمت‌ برق

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از همشهری، روزهای اخیر که دوران اوج گرما تقریبا در گیلان سپری شده است، برخی از شهروندان در تماس با همشهری از بالا رفتن قیمت برق منازل خود خبر دادند.

«رضا جلالی» یکی از شهروندان گیلان با بیان اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای منزل مسکونی‌اش پول برق آمده به همشهری بیان می‌کند: این رقم بالا در شرایطی است که من و خانواده سه نفره‌ام همیشه از کولر استفاده نمی‌کردیم و حتی کولر ما از نوع کم مصرف و اسپیلت است. عجیب است سال گذشته در همین ایام حدود ۱۵۰ هزار تومان پول برق برایمان آمده بود اما حالا چیزی که در قبض مشاهده می‌کنیم باید گفت افزایش ۱۵ برابر هزینه برق داشتیم!

گرانی در اوج خاموشی‌های گسترده!

وی ادامه می‌دهد: با خاموشی گسترده‌ای که در تابستان امسال داشتیم و هنوز هم داریم و برق  در یک و یا در دو نوبت قطع می‌شود و حتی برخی اقلام برقی افراد آسیب دیده است تعجب برانگیز است که ادارات برق در شهرهای مختلف دست به چنین کاری زده‌اند.

«معصومه پورعلی» دیگر شهروندی است که به همشهری بیان می‌کند: من در یک منزل استیجاری در یک خانه نسقی زندگی می‌کنم. بارها از اداره توزیع برق درخواست کنتور برق را داشتیم که اعلام کرده‌اند تا وقتی خانه نسقی است طبق قانون به شما خدمات نمی‌دهیم. اما همین موقع به دلیل استفاده مشترک ۵ واحد از یک کنتور برای ما رقم بالا در نظر گرفته‌اند و هر واحد باید ۷۵۰ هزار تومان پول برق بپردازیم. وقتی هم به اداره برق مراجعه کردیم اعلام می‌کنند که چون امسال برای مشترکین پر مصرف جریمه در نظر گرفته می‌شود لذا مجموعا برای ما بیش از ۳ میلیون تومان پول برق آمده است. در حالیکه کنتور پرمصرف ما برای ۵ واحد است نه یکی و مقصر هم خود توزیع برق است.

وی بیان می‌کند: جای تاسف است که در ایام کرونا و تشدید تورم و بیکاری‌های گسترده ادارات برق اینگونه از مردم کاسبی می‌کنند و وقتی اعتراض می‌کنیم فقط می‌گویند می‌توانید در پست بانک قسط بندی کنید!

این ارقام طبق مفاد مصوب است!

 در این رابطه با مسئولان توزیع برق گیلان درباره چرایی موضوع وارد گفت و گو شدیم. «جواد بیدی» معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق گیلان به همشهری آنلاین می‌گوید: تعرفه‌های برق و شرایط عمومی آن‌ها وفق مقررات مندرج در مصوبه‌های هیات وزیران ملاک و مبنای قطعی و بلافصل محاسبه بهای برق مصرفی مشترکین محترم بوده و این شرکت نیز مکلف به رعایت مفاد مصوبه یاد شده می‌باشد.

بیدی می‌افزاید: وفق مفاد مندرج در مصوبه‌های فوق الاشاره تمامی مشترکان خانگی در استان گیلان با توجه به شرایط خاص اقلیمی آب و هوایی از تاریخ۱۵خرداد تا تاریخ ۱۵ شهریور با تعرفه گرمسیری نوع ۴، که نرخ ارزانتری نسبت به روزهای عادی است محاسبه می‌گردد.

وی تاکید می‌کند: حسب بررسی‌های میدانی و تحلیل‌های مقایسه‌ای موجود در سیستم جامع خدمات مشترکین این شرکت مشاهده می‌شود که در مجموع محاسبات انجام شده وفق مصوبات ابلاغی بوده و از این بابت انحرافی مشاهده نشده است.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق گیلان بیان می‌کند: مشترکین با رعایت الگوی مصرف خانگی مشمول افزایش ۷ درصد نسبت به سال گذشته و مشترکین پر مصرف با مصرف ببش از الگوی مصرف علاوه بر ۷درصد، مشمول افزایش ۱۶ درصدی نیز می‌گردند.

به گفته وی، آن دسته از مشترکین خانگی که در ماههای تابستان مصرفشان ۱۵۰کیلووات ساعت و کمتر باشد مشمول طرح برق امید شده و بهای برق مصرفی صفر می‌شود.

به گزارش همشهری آنلاین، این افزایش قیمت در شرایطی است که گیلان از استانهای با شبکه برق فرسوده است و به نظر می‌رسد این ارقام محاسبه شده برای اصلاح سبکه فرسوده برق استان هزینه نمی‌شود. به گونه‌ای که در ایام زمستان با کمترین میزان بارش برف، خطوط برق دچار پارگی و قطع مداوم و خاموشی گسترده می‌شود. بنا بر آمارهای موجود ۳۶ درصد از زیرساخت خطوط برق گیلان فرسوده است و نیاز به تعویض خطوط و کابل‌های خودنگه‌دار دارند. از سوی دیگر بنا به آمارهای شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان ۳۳ درصد برق تولیدی استان صادر می شود. استان گیلان بیش از ۲۹ هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف و متوسط دارد که طی سالیان اخیر بر اثر بحران های جوی مانند بارش برف سنگین به بخش قابل توجه‌ای از تاسیسات توزیع برق خسارت وارد آمده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی