September 18, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

تخریب جنگل‌های ثبت جهانی شده گیلان

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از همشهری، جنگل‌های هیرکانی، یکی از آخرین و معدود باقیمانده‌های جنگل‌های باستانی خزان‌کننده روی کره زمین هستند که از یک مسیر تکامل، بقا، تاب‌آوری و مقاومت و تطبیق و گونه‌زایی منحصربه‌فرد، برای بیش از ۵۰ میلیون سال بی‌وقفه از دوران سوم زمین‌شناسی تاکنون به حیات و تکامل خود ادامه داده‌اند.

جنگل هیرکانی فتاتو در شهرستان خمام نیز تنها نمونه باقیمانده جنگل‌های هیرکانی از نوع جلگه‌ای و از توسکاستان‌های قشلاقی حاشیه دریای کاسپین در گیلان است که در شهریورماه سال گذشته در فهرست آثار ملی طبیعی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری صنایع‌دستی، به ثبت رسیده است، اما چندی پیش مشاهده شد که در کمال بی‌خیالی مسئولان منابع طبیعی و میراث فرهنگی گیلان، عده‌ای اقدام به قطع درختان این جنگل و ساخت جاده کرده‌اند.

براساس پیگیری‌های خبرگزاری مهر، این موضوع علاوه بر حساسیت به خاطر اهمیت تاریخی و طبیعی این جنگل، تعجب هر شنونده و بیننده‌ای را برمی‌انگیزد که چگونه می‌شود در روستایی که وجود یک غریبه جلب توجه می‌کند افرادی با خیال راحت و در طول چندین شبانه روز و به سهولت اقدام به قطع درختان هیرکانی و ساخت جاده کرده و کسی کاری به کارشان نداشته باشد و باید پرسید دهیار آن روستا در این روزها دقیقاً چه نقشی داشته و آیا نباید در مقابل غارت بیت المال واکنشی از خود نشان می‌داد؟

جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و گردشگری علاوه بر این که به‌عنوان موهبت الهی تلقی می‌شوند به‌دلیل جذابیت‌های خاص خود همواره موجبات حضور گردشگران را در آن مناطق فراهم می‌آورند و در این میان جوامع محلی به‌عنوان یکی از ذینفعان این ثروت‌های ملی علاوه بر بهره‌مندی و کسب روزی از بابت این جاذبه‌ها، خودشان به‌عنوان مهم‌ترین نگهبان مراقب این آثار نیز هستند، اما در این بین مردم روستای فتاتو شهرستان خمام از مسئولان انتظار پاسخ شفاف دارند که چگونه و چه کسانی مجوز ساخت جاده و قطع درختان جنگل فتاتوی خمام را داده است.

مسعود طاهری، یکی از اهالی روستای فتاتو در این‌باره به خبرگزاری مهر می‌گوید: جنگل فتاتو شناسنامه منابع طبیعی گیلان است، اما امروز باید جلوی افراد متجاوز به آن را گرفت.
وی ادامه می‌دهد: متأسفانه دهیار و رئیس شورای اسلامی روستای فتاتو هیچ اقدام مثبتی برای جلوگیری از این اقدام ناشایست انجام ندادند و انتظار داریم مسئولان مربوطه هر چه زودتر جلوی این غارت را بگیرند.

محمود علیپور، یکی دیگر از اهالی این روستا نیز نسبت به تعرض به جنگل فتاتو گلایه دارد و می‌گوید: نمی‌دانیم جاده‌سازی‌ در دل جنگل فتاتو با کدام مجوز در حال انجام است، اما این کار کاملاً غیرقانونی است. وی ادامه می‌دهد: هر کسی که مجوز قتل عام درختان جنگل فتاتو را داده باید به اشد مجازات محکوم شود. علیپور اضافه می‌کند: دادستان شهرستان خمام به‌عنوان مدعی العموم باید پیگیر موضوع جاده‌سازی‌ و غارت درختان جنگل جلگه‌ای هیرکانی فتاتو باشد و افراد متخلف را مجازات کند.

البته وزارت میراث فرهنگی باید عملیاتی‌تر و جدی‌تر از گذشته در رصد و محافظت از آثار ملی طبیعی و تاریخی اقدام کند تا نوشداروی بعد از مرگ سهراب نباشد. معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به تعرض و قطع درختان جنگل فتاتوی خمام به‌عنوان تنها بازمانده جنگل‌های هیرکانی جلگه‌ای نیز به مهر گفت: با جدیت پیگیر این تخلف هستیم.

ولی جهانی افزود: این جنگل با قدمت ۵۰ میلیون سال و به مساحت ۳۷۰ هکتار، شهریور سال گذشته به‌عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ثبت شد و مانند بناهای تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است. وی با بیان اینکه دهیار روستای فتاتو خود بانی ثبت این اثر بوده است، افزود: نکته قابل توجه این است که چگونه در زمان بروز این تخلف، واکنشی از سوی دهیاری انجام نشده؛ درحالی‌که این جنگل تنها جنگل بازمانده جنگل‌های هیرکانی در جلگه است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه میراث طبیعی مانند بناهای تاریخی دارای ثبت ملی بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است، تأکید کرد: هرگونه اقدام در حریم آثار ملی (طبیعی و تاریخی) باید با استعلام از اداره کل میراث فرهنگی صورت بگیرد. ۳ سایت از جنگل‌های هیرکانی شامل لیسار تالش، گشت رودخان فومن و سیاه رود رودبار مربوط به استان گیلان است و این مناطق به‌عنوان مناطق حفاظتی تلقی می شوند و نباید هیچ‌گونه دخالت انسانی در آنها صورت گیرد و به‌عنوان جاذبه‌های طبیعی گیلان محسوب می‌شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی