May 12, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

دلار در کدام محدوده مرز مقاومتی جدید تشکیل می‌دهد؟

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از فرارو، قیمت دلار از ابتدای همین هفته دست از سر عدد ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان برداشت، تا کانال ۲۴ هزار تومان عقب رفت و فعلا روی ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان متوقف شده است. برای همین خیلی‌ها در پیش‌بینی آینده، حتی به‌شکل کوتاه‌مدت سردرگم شده‌اند. اگر درست مثل ابتدای هفته جلوی قیمت دلار عدد ۲۴ هزار تومان را می‌دیدیم، می‌توانستیم به آن پیش‌بینی رویایی درباره برگشت قیمت به ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان امیدوار باشیم، اما به‌نظر می‌رسد فعلا تا زمانی که شاهد یک اتفاق جدی نباشیم وضع بازار همچنان بلاتکلیف باقی بماند. در توضیح وضعیت فعلی قیمت دلار، طلا و سکه چه چیز‌هایی می‌توانیم بگوییم؟

دلار ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومانی و سکه ۱۱ میلیونی

تلاش دلار برای عبور از کانال ۲۶ هزار تومان در هفته گذشته کاملا قابل پیش‌بینی بود. بعد از مدت‌ها توقف در عدد ۲۵ هزار و ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان طبیعی به‌نظر می‌رسد که حوصله بخش تقاضا سر برود. بالاخره خیلی‌ها مدت‌ها چشم انتظار بودند تا با کاهش قیمت‌ها، دست به‌خرید بزنند. وقتی کاهش قیمت دلار اتفاق نیفتاد، آن‌ها هم امید خود را از دست دادند و تصمیم گرفتند در همان وضعیت خرید کنند. این وسط عواملی مثل عقب‌نشینی‌های مکرر بورس نقش کاتالیزور را بازی می‌کردند. پس دسته‌ای از سهامداران خرد رضایت می‌دهند با ضرر و زیان بورس را رها کنند و پول خود را به سمت بازار دلار بیاورند.

قیمت دلار در روز‌های دوشنبه ۱۵ و سه‌شنبه ۱۶ دی ماه رشد کرد و از مرز ۲۶ هزار تومان گذشت. چهارشنبه اوضاع برهمین منوال بود، اما روز پنجشنبه که روز افزایش قیمت دلار است، بازار متوجه شد نتوانسته سرمایه‌گذاران خرد را با خود همراه کند. پس نادم و سرکشته به عقب برگشت و به کانال ۲۴ هزار تومان سلام کرد. شنبه و یکشنبه با افزایش ۱۰۰ و ۲۰۰ تومانی قیمت دلار روبرو بودیم. اتفاقات دوشنبه صبح هم نشان می‌دهد دلار تصمیم گرفته فعلا روی ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان بماند و در آنجا مرز مقاومت جدید تشکیل دهد. پس بیایید بقیه فرضیه‌ها را با همین عدد انجام دهیم.

طلا و سکه به‌عنوان غلامان حلقه به‌گوش دلار، از ابتدای هفته چهارم دی ماه دچار افت فشار شده‌اند. از طرف دیگر اونس جهانی طلا هم در سراشیبی سقوط افتاده است. در نتیجه هر گرم طلا در ابتدای هفته حدود ۱۱۰ هزار تومان ارزان شد و فعلا با قیمت یک میلیون و ۱۰۸ هزار تومان معامله می‌شود. سکه تمام بهار آزادی طرح جدید هم پس از ترکیدن حباب یک میلیون تومانی خود در حال حاضر به محدوده ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

سکه تمام طرح جدید پس از ترکیدن حباب یک میلیون تومانی خود در حال حاضر به محدوده ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده

احتمال کاهش قیمت‌ها بیشتر است یا ریسک افزایش؟

سرمایه‌گذاران بازار ارز حدود یک ماه و نیم است، یک شب با خیال راحت سر روی بالش نگذاشته‌اند. هر بار که دلار تلاش می‌کند با عبور از کانال ۲۶ هزار تومانی به روز‌های اوج خود برگردد، با شکست مواجه می‌شود. ۲۴ آبان‌ماه بود که دلار بعد از رسیدن به مرز ۳۰ هزار تومان روند نزولی به خود گرفت و شروع به نوسان در محدوده ۲۶ هزار تومان کرد. آذرماه رسما به کابوس دلالان بازار ارز تبدیل شد. چراکه بعد از یک هفته نوسان در بازه ۲۶ هزار تومانی، شاهد کاهش قیمت دلار تا محدوده ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان بودیم. آن‌ها تمام تلاششان را کردند که مانع کاهش قیمت دلار شوند و برای همین ارز دوباره به محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان برگشت. دلار در مدت یک ماه و نیم گذشته چند بار دیگر برای عبور از مرز ۲۶ هزار تومان تلاش کرد، اما حتی پس از پیروزی به سرعت به ۲۵ هزار و ۷۰۰ تا ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان برگشت. این محدوده نقش مقاومت سنگینی را ایفا می‌کرد و دلار را اسیر خود کرده بود. فعالان بازار ارز برای یک جرقه ساده لحظه‌شماری می‌کردند. از طرف دیگر کسانی که می‌خواستند دلار بخرند مدت‌ها چشم انتظار نشسته بودند. خروج سرمایه‌های خرد از بورس که در پایان معاملات روزانه اتفاق می‌افتاد، وجود نشانه را تایید می‌کرد.

با این حال بخت با ما یار بود و دلار بعد عبور از مرز مقاومت ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان، در نگهداری مواضع و استحکامات خود در محدوده ۲۶ هزار تومان شکست خورد. تجربه نشان داده شکست مرز‌های مقاومت بلندمدت، همیشه برای دلار گران تمام شده است. آن‌هایی که اهل تحلیل تکنیکال هستند، با الگو‌ها و رسم خط می‌گویند از آنجایی که قبل از تثبیت قیمت در محدوده ۲۶ هزار تومان، روند نزولی آغاز شده، دلار دیگر قادر به حفظ جایگاه خود روی ۲۵ هزار و ۷۰۰، ۸۰۰ تومان نیست و مجبور است در پله‌هایی پایین‌تر توقف کند. شاید فکر کنید منظور همین ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان فعلی است، اما نه.

تجربه نشان داده شکست مرز‌های مقاومت بلندمدت، همیشه برای دلار گران تمام شده است

ریزش قبلی قیمت دلار باعث شده بود هر دلار آمریکا از قله ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش پیدا کند. در مرحله دوم، دلار بعد از صعود به ۲۹ هزار و ۲۰۰ دوباره به ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. موردی که نشان می‌دهد هر مرحله ریزش، قیمت دلار را حدود شش هزار تومان کاهش می‌دهد. اگر کاهش هزار تومانی قیمت دلار در روز شنبه را آغاز مرحله سوم ریزش در بازار فرض کنیم، در حالت خوشبینانه می‌توانیم دست‌کم منتظر سقوط پنج تا شش هزار تومانی باشیم. این عدد الان به‌نظر رویایی می‌رسد، اما از نظر اقتصادی محتمل است. حالا چرا نمی‌توانیم این خوشبختی را لمس کنیم؟ جواب ساده است. بازار ارز برخلاف واکنش سریع به اخبار، در زمان ظهور نشانه‌های مثبت و انتشار اخبار مثبت خودش را به کوچه علی‌چپ می‌زند. پس اگر تا الان دلار نتوانسته خود را به محدوده ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان برساند تقصیر ما نیست. اگرچه هنوز اعتقاد داریم وقتی یک اتفاق مثبت واقعی به‌خصوص در بخش عومل تاثیرگذار روانی رخ دهد، بالاخره موفق می‌شویم دلار ۲۰، ۲۱ هزار تومانی را ملاقات کنیم. یک اتفاق سیاسی مثبت این پیش‌بینی رویایی را محقق خواهد کرد.

وضعیت بازار طلا و سکه چطور پیش‌می‌رود؟

طلا هم مثل دلار مدت زیادی را آرام گرفته بود. تقریبا در یک ماه و نیم گذشته، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در محدوده یک میلیون و ۱۲۰ تا یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان نوسان داشت. هر بار که اونس جهانی بالا می‌رفت، طلا برای گران شدن خیز برمی‌داشت، اما با همراهی نکردن دلار، طلا هم سر جایش متوقف می‌شد. هفته گذشته با کاهش ارزش دلار در بازار‌های جهانی، قیمت هر اونس طلا صعودی شد و تا محدوده هزار و ۹۶۰ دلار پیش‌روی کرد. دو ماه بود که اونس طلا تا این حد گران نشده بود. همین موضوع باعث شد طلا در بازار ایران هم بعد از یک ماه و نیم از محدوده یک میلیون و ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان عبور کند و برای ساعاتی به یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان برسد. این اتفاق سه‌شنبه هفته گذشته افتاد و با توجه به افزایش قیمت دلار تا ۲۶ هزار و ۱۵۰ تومان تقویت شد. با این حال دو مرحله کاهش قیمت اونس جهانی طلا در روز‌های پایانی هفته گذشته و کاهش حدود هزار تومانی قیمت دلار نسبت به روز‌های اوج دلار در هفته پیش، توی سر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار زد و آن را از محدوده یک میلیون و ۲۱۰ هزار به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رساند. با توجه به اینکه طلا بعد از مدت‌ها کف مقاومت قیمت را از دست رفته می‌بیند، احتمال بازگشت آن به کمتر از یک میلیون تومان وجود دارد. به‌خصوص اینکه طلای جهانی هم در روند نزولی قرار گرفته است.

سکه بزرگترین بازنده روز‌های اخیر است. هفته پیش قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی تا ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پیش رفت، اما پس از نزول بهای دلار و عقب‌نشینی قیمت طلا، نادم و سرکشته به زیر ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برگشت. به‌شکلی که می‌توان گفت حباب قیمت سکه تقریبا تخلیه شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی