August 3, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

دوقطبی جدید در جامعه، این بار به بهانه کمک به خوزستان

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از غیرمنتظره، بهادر سبحانی‌پور: یک روز پس از آغاز اعتراضات مردمی در خوزستان پیرامون نبود آب بود که کمپین‌هایی مجازی برای خرید آب‌معدنی و یا تانکر آب برای خوزستان راه‌اندازی شد، این کمپین‌ها اما در کمال تعجب به‌شدت مورد انتقاد در میان کنشگران اجتماعی، کاربران فضای مجازی، فعالین رسانه‌ای و حتی مردم خوزستان قرار گرفت.

اتفاقات رخ داده در این میان را می‌بایست بر چند بخش تقسیم کرد. مخالفین و موافقین کمک به خوزستان دچار خشک‌سالی در شبکه‌های اجتماعی وارد یک تقابل و دوقطبی جدی شده‌اند که هیچ‌گاه تاکنون وجود نداشته و همواره بر سر جمع‌آوری کمک‌های مردمی همدلی وجود داشته است.

ماجرا از باکس‌های آب‌معدنی در سیستان و بلوچستان شروع شد!

  • پیش از بالا گرفتن اعتراضات در خوزستان، وضعیت کمبود آب و در واقع نبود آب در استان سیستان و بلوچستان سوژه جدی میان فعالین اجتماعی بود، در این میان برخی گروه‌ها با اقدامات اشتباه خود موجود ایجاد انتقادات جدی مردم و رسانه‌ها از رفتار خود شدند. نمونه این رفتارهای اشتباه جایی بود که یک گروه که قصد انجام کار خیر داشت، باکس‌های آب‌معدنی را در شرایطی به مردم سیستان و بلوچستان تحویل داد که از آن‌ها خواست در یک صف ایستاده و آب‌ها را مقابل خود قرار دهند تا آن‌ها نشان بدهند که به مردم سیستان و بلوچستان آب‌رسانی کرده‌اند؛ آن‌هم در حد یک باکس ۶ عددی آب‌معدنی! این رفتار اشتباه از سوی چنین گروه‌هایی سبب ایجاد انتقادات جدی و البته زیر سؤال رفتن اصل ماجرای کمک‌های خیرخواهانه و بدبین شدن مردم نسبت به این دست کمک‌ها شد.

آغاز اعتراضات در خوزستان

  • با شروع اعتراضات در خوزستان برخی فعالان شبکه‌های مجازی پیشنهاد تهیه آب‌معدنی و یا تانکر را برای مردم تشنه خوزستان مطرح کردند، اگرچه این موضوع در نوع خود با توجه به‌قصد خیر این افراد مورد احترام است، اما انتقادات از طرح این موضوعات افزایش یافت و کار به یک دوقطبی جدی در جامعه تبدیل شد.

جامعه ایران طی سال‌های اخیر دوقطبی‌های مختلفی را تجربه کرده است، آخرین آن را می‌توان دوقطبی شرکت یا عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد، اما این دوقطبی در نوع خود بسیار عجیب بود.

منتقدین چه می‌گویند؟!

  • منتقدین خرید آب‌معدنی برای خوزستان چند نکته مهم را مطرح می‌کنند، نخست آنکه برخی از آنان معتقدند دولت‌ها به‌واسطه کمک‌های همیشگی مردم در شرایط سخت اصطلاحاً لوس شده و از انجام وظایف اولیه خود نیز سر باز می‌زنند و پیش‌بینی شرایط سخت در میان دولتی‌ها تقریباً چیزی حدود صفر است! عده‌ای دیگر نیز می‌گویند این آب‌معدنی‌ها یک شوخی است و قطعاً یک‌هزارم از مشکلات مردم را نیز نمی‌تواند حل کند و فقط باعث به حاشیه رفتن خواسته به‌حق مردم خوزستان خواهد شد. گروهی دیگر معتقدند اعتراضات در خوزستان تنها مربوط به بی‌آبی نیست و بی‌کفایتی مسئولین و دولت مورد انتقاد مردم خوزستان است و نباید آن را فقط به بحران آب منتسب کرد. برخی دیگر نیز مشکلات زیرساختی را به تصویر کشیده و معتقدند که با چند بطری آب‌معدنی مشکل حل نخواهد شد و باید فکری اساسی برای رفع مشکل مردم خوزستان کرد.

حرف خیرین چیست؟!

  • فعالین حوزه امورات خیریه در فضای مجازی نیز از سوی دیگر معتقدند در برابر مشکلات مردم نباید منفعل بود و نمی‌توان مشکلات آنان را نادیده گرفت. آن‌ها می‌گویند اگرچه بحث خرید آب‌معدنی مورد انتقاد است، اما در بحث تهیه تانکر برای خوزستان نمی‌توان منتقد بود، زیرا ایجاد زیرساخت‌ها توسط دولت مدت‌زمان زیادی به طول می‌انجامد و تاکنون نیز دولت اقدام خاصی برای جلوگیری از بروز چنین بحرانی انجام نداده است و در این میان تنها مردم خوزستان هستند که دچار رنج و مشکلات بیشتر خواهند بود.

خوزستانی نظاره‌گر بریدن و دوختن دو طیف در فضای مجازی!

  • مردم خوزستان نیز دراین‌بین که اعتراضاتشان بالا گرفته است تنها نظاره‌گر دعواهای مجازی مردم سایر استان‌ها هستند که هرکدام برای خود می‌برند و می‌دوزند و ایده مطرح می‌کنند. عده‌ای می‌گویند نباید کمک کرد و عده‌ای دیگر می‌گویند نمی‌توان منفعل بود، اما خوزستانی‌ها معتقدند که کمک‌های این‌چنین دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند و دو طرف بجای دعواهای مجازی با یکدیگر می‌بایست مطالبات آنان را پیگیری کنند.

خوزستان تشنه مدیریت است

  • در اینکه خوزستان امروز تشنه است شکی نیست، اما خوزستان تشنه مدیریت است، نه تشنه آب، اگر در این استان مدیرانی باکفایت وجود داشت وضعیت این استان به اینجا نمی‌کشید. البته نباید از نقش مدیران سطح کشوری نیز دراین‌بین غافل بود. آن‌ها نیز دراین‌بین قصور جدی انجام داده و کار را به اینجا کشانده‌اند که مردم برای طلب حق خود کار را به تظاهرات و اعتراضاتی خیابانی بکشند.

این دوقطبی عجیب!

شاید بتوان گفت هر دو طرف این دعواهای مجازی حق دارند، هم آن‌هایی که می‌گویند با این کمک‌ها مشکلی حل نمی‌شود درست می‌گویند و هم آن‌هایی که نمی‌توانند منفعل باشند حق دارند، اما در این میان هم‌صدایی برای پیگیری مطالبات به‌حق مردم خوزستان است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی