September 18, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

رمدیسیویر و فاویپیراویر در درمان کرونا تاثیر ندارد

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از فرارو، دکتر مصطفی قانعی فوق تخصص بیماری های ریه مدعی شد: تحقیقات معتبر جهانی ثابت کرده است که داروهای رمدیسیویر، فاویپیراویر در درمان بیماران کووید ۱۹ و کاهش مرگ و میر آنها تاثیر ندارند.

این در حالی است که این دو دارو مهمترین درمان برای  بیماران کرونا در ایران به حساب می‌آیند. به عقیده بسیاری از پزشکان داروهای موثری هستند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر مصطفی قانعی در برنامه تیترامشب شبکه خبر گفت: در مطالعه‌ای جهانی در ۴۰۵ بیمارستان به ۱۱ هزار و ۳۳۰ بیمار رمدیسیویر داده شد که نتیجه آن این بود که در بهبود بیماران تاثیر کمی داشته و یا اصلا تاثیری نداشته است.

رئیس شبکه تحقیقات بیماری‌های تنفسی افزود: بر اساس همین تحقیقات رمدیسیویر حتی بر کاهش تعداد و بار ویروس در بیماران هم تاثیری نداشته است.

دکتر قانعی گفت: این دارو هیچ اثری هم بر کاهش مرگ ومیر بیماران کووید ۱۹ نداشته است.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه افزود: بر اساس نتیجه مطالعاتی که در مجله معتبر نیچر آمده، فاویپیراویر هم هیچ تاثیری در کاهش مرگ و میر بیماران کووید نداشته و معلوم شده که این دارو بی تاثیر و پر عارضه بوده است.

دکتر قانعی درخصوص ترکیب دارو‌های فاویپیراویر و هیدروکسی کلروکین هم گفت: تجویز این دارو‌ها هم در بیماران متوسط و شدید فایده بالینی قابل توجهی ندارد.

رئیس شبکه تحقیقات بیماری‌های تنفسی به عوارض جانبی این دارو‌ها هم اشاره کرد و گفت: این دارو باعث وخیم شدن عملکرد کبد و کلیه‌ها می‌شود.

قانعی گفت: ویروس بیماران کووید را نمی کشد آنچه بیماران را می کشد تورم و التهاب ریه و کاهش اکسیژن است بنا بر این اکسیژن، داروهای ضد انعقاد و کورتیکواستروئید و دگزامتازون است که می تواند التهاب ریه را کم کند اما نباید بی محابا و بی رویه و بی توجه به عفونت تجویز شود، زیرا سیتسم ایمنی را سرکوب می کند.

این متخصص گفت: پزشکان باید بر اساس شواهد متقن دارو تجویز کنند و نباید طوری باشد که هر کس هرچه خواست به هر میزان تجویز کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی