May 12, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

زیردریایی آمریکایی حاضر در خلیج فارس را بشناسید/ ماموریت جورجیا چیست؟/ وحشت آمریکا از انتقام سخت ایران در سالگرد ترور سردار شهید سلیمانی

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از خبرفوری، دو روز قبل اعلام شد که گروه کِشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده و از جمله زیردریایی هسته‌ای «جورجیا» کلاس اوهایو به خلیج فارس وارد شده اند.

نیروی دریایی ایالات متحده بعد از ارسال این زیردریایی به خلیج فارس در بیانیه‌ای اعلام کرد: ” حضور زیردریایی یو اس اس جورجیا در منطقه عملیات ناوگان پنجم نشان می دهد که نیروی دریایی آمریکا توانایی تردد و انجام عملیات در هر منطقه ای را که مقررات بین المللی اجازه می دهد دارد.”

اما به راستی علت ارسال جورجیا به خلیج فارس چیست و این زیردریایی چه ماموریتی دارد؟

زیردریایی هسته‌ای جورجیا چه ویژگی‌هایی دارد؟

قبل از هر چیز باید به مختصات زیردریایی جورجیا بپردازیم. جورجیا یک زیردریایی هسته‌ای است. زیردریایی هسته ای به زیردریایی هایی اطلاق می شود که منبع تامین انرژی آنها یک راکتور (نیروگاه) هسته ای است.

وبسایت بیزینس اینسایدر در گزارشی به موضوع ورود زیردریایی جورجیا به خلیج فارس پرداخته است. طبق گزارش این وبسایت، جورجیا ابتدا در سال ۲۰۱۲ در دریا مشاهده شد. طبق گزارش‌ این وبگاه، قدرت آتش این زیردریایی بیش از سایر زیردریایی ها است. این زیردریایی قابلیت حمل ۱۵۴ موشک کروز را دارا است و نیز به موشک‌های فراصوتی مجهز است که برای حملات دوربرد به کار گرفته می شوند.

طبق گزارش بیزینس اینسایدر، موشک‌های این زیردریایی ۱۰۰۰ مایل برد دارند و این زیردریایی به علت مجهز بودن به سیستم انتقال SEAL  قدرت حمایت از ۶۶ گروه عملیاتی را دارا است.

آیا ماموریت جورجیا به بحرین و عراق ارتباط دارد؟

درباره ماموریت جورجیا در خلیج فارس تحلیل‌های مختلفی ارائه شده است. العالم ارسال این زیردریایی را به تحولات بحرین نسبت می‌دهد. طبق گفته تحلیلگر این پایگاه خبری،  یک ماه مانده به پایان ریاست جمهوری ترامپ و در حالی که جز تهدیداتی مشکوک یا خود ساخته توسط آمریکایی‌ها در منطقه هیچ مساله تهدید کننده امنیتی در خلیج فارس مشاهده نمی‌شود حضور این زیردریایی بسیار تعجب برانگیز بنظر می‌رسد. چند روز پیش آمریکا گروهی بنام “سرایا المختار” را در بحرین در لیست تحریم های خود قرار داد و ادعا کرد این گروه امنیت منطقه و دنیا را تهدید می‌کند همچنین حملات کاملا مشکوک چند قبل قبل به منطقه “خضرا” در عراق این گمانه را تقویت می کند که این هر دو اقدام به شکلی هدفمند جهت تقویت و تشدید حضور نظامی آمریکا در منطقه صورت داده شده باشند.

ترس آمریکا از انتقام ایران در سالگرد شهادت حاج قاسم

بر اساس گفته یک افسر نیروی دریایی که مصاحبه‌ای با فاکس نیوز داشته این زیردریایی به علت ترس آمریکا از اقدام تلافی جویانه احتمالی ایران در سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی به خلیج فارس فرستاده شده است.

همچنین بر اساس گزارش بیزینس اینسایدر، آمریکا در واقع با اقدامات اخیر دریایی اش در حال فرستادن پیام هشدار به ایران است. ماه قبل بود که آمریکا دو بمب‌افکن B-52H را بر فراز خلیج فارس عبور داد. بیزینس اینسایدر معتقد است در واقع این اقدام نیز ارسال نوعی پیام هشدار بوده است.

آمریکا از آغاز یک عملیات نظامی توسط ایران به شدت نگران است. چند روز پیش ژنرال مک کنزی (فرمانده سنتکام) نسبت به اقدام احتمالی ایران هشدار داد و اعلام کرد که آمریکا آماده واکنش نشان دادن است.

همچنین یک کارشناس نظامی به ABC گفته که در شرایط کنونی همچنان احتمال تصادم دو طرفه و درگیری بین ایران و ایالات متحده وجود دارد و در واقع حرکات نظامی اخیر آمریکا برای این است که به طرف ایرانی هشدار دهد قبل از هر کاری بیشتر فکر کند.

جورجیا؛ پیک ترس، نه جنگ!

با وجود همه این تحلیل‌ها به نظر می‌رسد اقدام آمریکا بیشتر ناشی از ترس و برای اجتناب از درگیری باشد. از این جهت نباید جورجیا را به نوعی مجری نوعی ماموریت یا پیام‌آور جنگ دانست.

درست مانند ناو جنگی آبراهام لینکلن که با سروصدای بسیار به خلیج فارس آمد و اما بی سروصدا منطقه را ترک کرد.

با این حال، به نظر می‌رسد که التهاب در خلیج فارس در روزهای پایانی ریاست جمهوری ۴ ساله دونالد ترامپ در حال بیشتر شدن است و باید احتیاط و هوشیاری بیشتری در حرکات راهبردی دریایی داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی