May 14, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؛ اصولگرایان با چه کسانی می‌آیند؟

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از فرارو، جریان اصولگرایی که این روز‌ها درگیر و دار انتخابات ۱۴۰۰ بار دیگر با حضور طیف‌های متعددش، مسیر سختی برای اجماع و وحدت در پیش روی خود دارد، هر روز با چهره‌ای تازه و آماده به خدمت در کرسی ریاست جمهوری مواجه می‌شود. این بار، اما تنها مردان سیاست نیستند که علم حضور برای رقابت انتخاباتی بر داشتند بلکه چهره‌هایی نظامی نیز به این فهرست اضافه شدند.

محسن رضایی، محمدباقر قالیباف، حسین دهقان، رستم قاسمی و سعید محمد از چهره‌هایی هستند که سابقه نظامی‌گری دارند جز این‌ها، عزت‌الله ضرغامی، قاضی‌زاده هاشمی، زاکانی، جلیلی، بذرپاش و نام‌های دیگری در فهرست مطول نامزد‌های اصولگرایی قرار گرفتند.

اما خود اصولگرایان در این باره نظر‌های متفاوتی دارند. گروهی از آن‌ها از رقابت درون جریانی اصولگرایان سخن می‌گویند و بر این نظر هستند رقابت اصلی میان طیف‌هایی از اصولگرایی است، اما گروه دیگر هنوز فضا را برای اظهارنظر زود می‌دانند و می‌گویند اصولگرایان هنوز فعالیتی آغاز نکرده و این اصلاح‌طلبان هستند که لباس رزم بر تن کرده و آماده هستند.

جبهه پایداری شوخی انتخابات است
محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با فرارو با تایید رقابت درون جریانی اصولگرایان گفت: گرچه هنوز برای پیش‌بینی زود است و باید زمین کاملاً برای اصولگرایان هموار بشود تا بتوانند برای انتخابات زورآزمایی بکنند، اما فضای انتخابات تا الان با رقابت داخلی اصولگرایان شکل گرفته است. اصلاح‌طلبان گرچه ممکن است بدون کاندیدا نباشند، اما به دلیل این‌که تقریباً پایگاه اجتماعی‌شان در این انتخابات صفر است شانس بزرگی برای حضور ندارند.

وی افزود: در میان اصولگرایان دو جریان عمده، رقابت انتخاباتی را شکل می‌دهند. یک جریان آقای قالیباف که جریانی پرلابی، پول‌دار و از حالا پرتلاش برای انتخابات و پر ادعاست. یک جریان هم جبهه پایداری است که گرچه گفته می‌شود کاندیدای اصلی‌شان سعید جلیلی است، اما به نظر می‌رسد که همچنان رقابت‌هایی در داخل خودشان برای رسیدن به نفر نهایی دارند. اما اصولگرایان سنتی هنوز فعالیتی شروع نکرده و اگر کرده باشند تلاش‌شان زیر پوستی است.

مهاجری، اما مسئله اصلی اصولگرایان را نامزد‌های نظامی دانست و بیان کرد: گرچه بعضی از این نامزد‌ها مانند آقای قالیباف، دست‌کم ۱۵ سال است که لباس نظامی‌گری را درآورده است، بعضی دیگر مثل رستم قاسمی هم هیچ‌وقت شأن نظامی نداشتند و بیشتر شأن سازندگی داشتند. آقای سعید محمد هم با این‌که اخیراً سعی می‌کند با لباس نظامی در مجامع حضور پیدا بکند خیلی از وجاهت نظامی برخوردار نیست. آقای دهقان هم شاید اگر یک دوره وزیر دفاع نمی‌شد کسی یادش نمی‌ماند که ایشان همچنان جزو نظامیان است. بنابراین، این رقابت در داخل نظامی‌ها هم به شکلی وجود دارد و بعید می‌دانم که همه آن‌ها به یک نفر رضایت بدهند.

او ادامه داد: من تصور می‌کنم نامزد‌های نظامی به صورت مستقل در انتخابات شرکت می‌کنند. آقای دهقان هم در میان اصولگرا‌ها و هم در اصلاح‌طلبان پایگاه رای دارد. آقای قاسمی شاید بیشتر در جریان اصول‌گرا و مثلاً در طیف خاکستری بیشتر طرف‌دار داشته باشد، ولی آقای قالیباف خود یک طیف طرفداران خاص و یک جریان سازمان یافته دارد و تکلیفش مشخص است.

مهاجری اظهار کرد: هیاهوی انتخاباتی در میان اصولگرایان بین دو جریان قالیباف و جبهه پایداری است، اما سابقه انتخابات گذشته نشان داده است که معمولاً در دقایق نود، سونامی‌هایی اتفاق می‌افتد بنابراین هنوز معلوم نیست این فضا در آینده چه شکلی خواهد شد. مثلاً در سال ۹۶ کسی باورش نمی‌شد که آقای روحانی رای بیاورد و بیشتر احتمال پیروزی آقای قالیباف و رئیسی داده می‌شد؛ بنابراین باید صبر کرد و دید چطور خواهد شد. ولی بیشترین فضای سیاسی، تبلیغاتی و انتخاباتی به سمت نامزد‌های دو طیف جبهه پایداری و قالیبافی است. هر چند به نظر من، جبهه پایداری شوخی انتخابات است و آقای قالیباف در حال حاضر دست برتر دارد. البته ماه‌های آینده شاید فضا تغییر پیدا کند.

وی همچنین درباره شعار‌های احتمالی جریان اصولگرایی اضافه کرد: اصولگرا‌ها بیشتر با شعار‌های تخریبی علیه گذشته خواهند آمد. به عبارتی، ستون‌های بنای تبلیغاتی خود را بر تخریب دولت آقای روحانی خواهند گذاشت.

از حالا هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست
برخلاف مهاجری، کامران غضنفری تحلیل‌گر اصولگرا نظر دیگری داشت. او با اظهار این‌که هنوز برای تحلیل فضای انتخاباتی زود است گفت: هنوز کسی رسماً اعلام حضور نکرده است باید منتظر بود ببینیم چه کسانی نامزد می‌شوند.

از نظر غضنفری هرقدر تکلیف اصولگرایان نامشخص است، اما تکلیف اصلاح‌طلبان روشن است. او در این باره عنوان کرد: اصولگرا‌ها هنوز به جمع‌بندی نرسیدند، ولی اصلاح‌طلبان به جمع‌بندی رسیدند و امیدشان هم آقای علی لاریجانی است. اما جناح اصول‌گرا ظاهراً هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند و اسامی متعددی مطرح می‌شود که البته هنوز هیچکدام برای حضور در انتخابات، اعلام رسمی نکرده‌اند؛ مگر شایعاتی که در رسانه‌ها و فضای مجازی وجود دارد که آن‌ها هم خیلی قابل استناد نیست. این‌که چه کسی بیاید نظامی یا غیرنظامی یا از چه طیفی باشد هنوز مشخص نیست.

وی ادامه داد: بعضی‌ها مثل آقای دهقان گفتند که می‌آیند یا آقای قاضی‌زاده‌هاشمی هم می‌خواهد بیاید. برای یک جمع‌بندی واحد، ظاهراً حداقل باید یک ماه دیگر صبر کرد تا عرصه کمی شفاف‌تر شود. چون هنوز مبهم است و مشخص نیست که واقعاً چه کسانی بیایند و چه کسانی نیایند. اسم‌هایی مثل محسن رضایی و شمخانی هم مطرح هستند یا آقای سعید محمد، ولی معلوم نیست واقعاً ایشان کاندیدا بشود یا نشود. ظرف یک ماه آینده فضا در این باره کمی شفاف‌تر و روشن‌تر می‌شود.

از این نظر، عرصه عمل مشخص خواهد کرد رقابت اصلی میان کدام چهره‌ها و طیف‌های اصولگرایی است. غضنفری در این باره افزود: باید دید چه کسی در میان مردم، هوادار و طرف‌دار بیشتری دارد این نامشخص است. مگر این‌که یک نظرسنجی صورت بگیرد و نظر مردم سوال بشود که تابحال چنین نظرسنجی صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: از میان افرادی که اسم‌شان در جناح اصولگرا‌ها مطرح است هر کس شعار‌هایی شبیه شعار‌های دولت بدهد قطعاً با عدم استقبال مردم مواجه می‌شود. یعنی کسی که برود دنبال تعامل با آمریکا و اروپا و حرف از ادامه برجام و روی خوش نشان دادن به دنیا و امثال این‌ها بزند خب این قطعاً انتخابات را خواهد باخت. اما کسی که درد معیشت مردم و رسیدگی به امور کشور و امور اقتصادی و فرهنگی و امثال این‌ها را داشته باشد دست برتر را دارد. یکی از نظرسنجی‌های روزانه صداوسیما نشان می‌دهد تقریباً حدود ۹۰ درصد مردم رسیدگی به امور معیشتی و اقتصادی را اولویت خود می‌دانند و چیزی حدود ۱۰ درصد جامعه به سیاست خارجی و امثال این‌ها اهمیت می‌دهند. این حکایت از گرایش عمومی جامعه دارد کسی که دنبال این خواست مردم باشد احتمال موفقیتش بسیار بالاتر می‌رود تا کسی که به دنبال شعار‌های فرعی باشد.

این فعال سیاسی درباره شعار‌های اصولگرایان در این دوره، مطرح کرد: اگر درد کسی، درد مردم باشد و بخواهد به فکر مردم، طبقه ضعیف و متوسط جامعه باشد بایستی به فکر معیشت مردم به‌عنوان یکی از اولویت‌های اصلی باشد. اگر کسی به فکر معیشت مردم نباشد و دنبال برجام و تعامل با خارجی‌ها باشد؛ می‌شود همین عملکرد آقای حسن روحانی و نتیجه‌اش این می‌شود که تقریبا ۹۵ درصد مردم، خواهان کنار رفتن هر چه سریع‌تر او هستند. کسی که در انتخابات آینده بخواهد شعار‌هایی شبیه شعار‌های حسن روحانی و دولت کنونی بدهد قطعاً انتخابات را باخته است و هر کس بخصوص از ناحیه دولت حسن روحانی حمایت شود باختش حتمی است

او با توجه به اظهارات مهاجری که جبهه پایداری را شوخی انتخابات نامیده بود، گفت: سلام ما را به آقای مهاجرانی برسانید و بگویید سالیان سال است که شما از جبهه اصول‌گرایی اسباب‌کشی کردید و به جناح اصلاح‌طلبان رفتید. چرا به‌شوخی همیشه امضا می‌کنید ما اصول‌گرایان! حداقل این‌قدر شهامت داشته باشید که گرایش واقعی خودتان را بیان کنید. گرایش واقعی شما جناح اصلاح‌طلب است بعد در نامه‌ها و بیانیه‌ها امضاء می‌کنید ما اصولگراها! یک فعال سیاسی، حداقل باید صداقت داشته باشد و این کاری که شما می‌کنید حاکی از عدم صداقت‌تان است. مرد باشید و آشکارا از گرایش سیاسی خود حمایت کنید. سالیان زیادی است که شما اصلاح‌طلب شدید دیگر خودتان را به جناح اصول‌گرا نچسبانید. اگر جبهه پایداری شوخی انتخابات است ایشان هم جزو شوخی‌های جناح اصولگرا هستند البته اگر خود را اصولگرا می‌داند. پس فرافکنی نکنید.

غضنفری درباره احتمال ائتلاف در میان طیف‌های اصولگرایی نیز تاکید کرد: هنوز مبهم است، چون مشخص نیست چه کسانی قطعاً می‌آیند. این‌که ائتلافی خواهد شد یا نه بسته به روند حوادث یکی دو ماه بعد دارد. این‌که حوادث به چه سمتی برود و در عرصه اجتماع چه چیز‌هایی شاهد باشیم. از حالا نمی‌توان پیش‌بینی کرد هر کس بگوید که فلانی با فلانی ائتلاف می‌کند دارد نظر بدون مبنا می‌دهد. منظور از روند امور جامعه، یکی بحث بودجه است که الان در مجلس در جریان است. این‌که بودجه چگونه تثبیت بشود و این خودش تا حدی وضعیت سال آینده کشور را می‌تواند روشن بکند و حداقل کمی از ابهامات کم بکند. همچنین، باید دید کسانی که دنبال خواست‌های مردم هستند در یکی دوماه آینده چه چیز‌هایی را مطرح خواهند کرد و چگونه خود را نشان خواهند داد؛ تا این‌ها مشخص نشود نمی‌توان به طور قطعی صحبت کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی