May 7, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

پائیز با تورم ۳۰.۵ درصد تمام شد

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از ایسنا، تازه‌ترین گزارش رسمی مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده در آذرماه نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه، با رشد ۱.۵ درصدی نسبت به آبان ماه به ۳۰.۵ درصد رسیده است.

نرخ تورم سالانه که نشان دهنده درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه مورد نظر است، در آبان ماه نیز با افزایش ۱.۸ درصدی به ۲۹ درصد رسیده بود که این روند افزایش ادامه داشته است.

اما وضعیت تغییر شاخص مصرف کننده در آذرماه نسبت به آبان نشان از کاهش ۱.۲ درصدی دارد و دودرصد گزارش شده است.

در رابطه با تورم نقطه به نقطه که نشان دهنده درصد تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل است نرخ ۴۴.۸ درصد اعلام شده است.

نرخ تورم نقطه‌ای نیز با افزایش همراه بوده و ۱.۶ درصد در قیاس با آبان رشد دارد که نشان دهنده افزایش هزینه‌های خانوار‌های ایرانی برای تهیه کالا و خدمات است.

اوضاع تورم دهک‌ها

همچنین بررسی وضعیت تورم بین دهک‌ها نشان می‌دهد که دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۷.۹ درصد برای دهک اول تا ٣٧.٢ درصد برای دهک دهم است.

این در حالی است که در آبان ماه نرخ تورم سالانه برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۶.۳ درصد برای دهک اول تا ٣۵.٢ درصد برای دهک دهم بوده است.

روند رو به رشد تورم در حالی ادامه دار شده که مسئولان دولتی تاکید دارند این جریان طی ماه‌های آینده کنترل خواهد و این پیش بینی مطرح است که نرخ تورم در سال ۱۴۰۰ به ۲۲ درصد کاهش پیدا کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی