October 20, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

یک بام و دوهوا ؛ برجام لعنتی چگونه برجام پاک شد؟

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از نامه نیوز، تیم دیپلماسی و مذاکره کننده دولت رئیسی معلوم شده و کارش را هم تقریبا کلید زده است. پذیرش درخواست آژانس انرژی اتمی برای گفت‌وگو در تهران و توافق که صورت گرفت نیز مصداق آن است. دیدار محمد اسلامی و رافائل گروسی در آستانه برگزاری نشست حکام و در شرایطی که گزارش آژانس علیه ایران بود و سایه صدور قطعنامه روی سر کشور سنگینی می‌کرد اقدام مثبتی بود که صورت گرفت. منتها اقدامی که اگر در دولت قبل انجام شده بود، با واکنش‌های متفاوتی مواجه بود. منتقدان تندروی برجام به شکل قابل توجهی نرمش به خرج داده و در مواردی حتی از به دست آوردن دل آژانس استقبال کردند!

در حالی که همان‌ها در اسفند ماه گذشته و وقتی دولت روحانی سه ماه از آژانس مهلت گرفت به خاطر عدم اجرای تمام و کمال مصوبه مجلس حسابی عصبانی بودند.

این تفاوت برخورد در روزهای اخیر با واکنش‌ها و انتقادات بسیاری توام شده است. مثلا سیدمصطفی هاشمی‌طبا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید می‌کند که «یان برخورها کاملا سیاسی و جناحی است».

او در گفت‌وگو با «نامه‌ نیوز» برخورد مجلس با ظریف در مجلس را یادآوری کرده و گفت: « مجلس جای بحث و گفت‌وگو است و حضرت امام و مقام رهبری هم بارها در این باره تاکید کرده‌اند اما در دولت قبل شاهد بودیم که وزیر را می‌خواستند اما با داد و فریاد و فحش دادنن اجازه نمی‌دادند که صحبت کند! اصلا معلوم نبود برای چه او را خواسته‌اند.  این رفتار کسر شان مجلس مخصوصا مجلسی که عنوان اسلامی دارد، است. همان افراد اما اکنون رویکرد دیگری داشته و توافق را تایید می‌کنند!»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: «حالا که دولت تغییر کرده و با آنها همسو است، پس باید شاهد اجرای مصوبه مجلس و عدم اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و هر چه که نوشته بودند، می‌بودیم. اما می‌بینیم که آنطور نشده و مخالفتی هم ندارد. البته خدا را شکر که عاقلانه رفتار می‌کنند».

هاشمی‌طبا در پاسخ به اینکه قضاوت افکار عمومی نسبت به این دوگانگی در رفتار چه خواهد بود؟ گفت: «افکار عمومی چند قسم است. وقتی از افکار عمومی صحبت می‌کنیم باید معلوم باشد که منظور کیست. یک بخش همان رسانه‌هایی هستند که با آنها همسو نبوده و نظرشان مشخص است و نقد می‌کنند. یک سری هم … توجیه می‌کنند. مردم عادی که بی‌طرف هستند اما متوجه همه مسائل بوده و می‌دانند که داستان از چه قرار است. برای همین هم رفراندوم و سوال از مردم اگرچه در قانون اساسی آمده اما در کشور ما جایی ندارد. افکار عمومی هم بالاخره حرف خود را می‌زند».

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی