May 7, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

۱۲ درصد موارد مشکوک در طرح شهید سلیمانی سالمندان هستند

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از ایسنا، گیلان رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت:۱۲ درصد موارد مشکوک شناسایی‌شده در طرح شهید سلیمانی سالمند بوده و ۱۰ درصد نیز بیماری زمینه‌ای داشتند.

دکتر ارسلان سالاری شامگاه امروز در پنجاهمین نشست استانی ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کووید۱۹ در گیلان که با حضور دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت و سایر اعضای ستاد استانی در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد به تشریح اهم اقدامات دانشگاه طی دوران کرونا در استان اشاره کرد و گفت: ۸۵۰ قلم انواع تجهیزات پزشکی بالغ‌ بر ۴۵۰ میلیارد ریال بعد از بحران کرونا در استان تهیه و توزیع‌ شده است.

وی با اشاره به توسعه زیرساخت‌های IT در دانشگاه نیز افزود: ۵۷۹ دستگاه رایانه جهت استفاده در خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی جمعاً به ارزش ریالی حدوداً ۶۲ میلیارد ریال و علاوه بر آن در جهت اصلاح شبکه جهت شبکه‌های بهداشت و مراکز درمانی جمعاً به ارزش ۳۰ میلیارد ریال هزینه صرف شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین به موضوع تجهیز و راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیصی سلولی مولکولی کرونا در درمانگاه بعثت رشت با ظرفیت ۲۰۰ تست در روز اشاره کرد و گفت: علاوه بر درمانگاه بعثت، در بیمارستان رازی و شهرستان‌های گیلان نیز مرکز آزمایشگاه تشخیص کرونا راه‌اندازی شده است.

سالاری از تأمین ۱۴ دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان‌های استان خبر داد و گفت: این اکسیژن سازها با هزینه ۲۰۰ میلیارد ریال از کمک‌های سازمان برنامه‌وبودجه تأمین‌ شده است.

وی با بیان اینکه ساخت ۱۰ اتاقک اکسیژن ساز در بیمارستان‌های تالش لنگرود، رودسر، الزهرا، رودبار، امیرالمؤمنین، ۱۷ شهریور، لاهیجان، فومن، آستارا با اعتبار ۲۵ میلیارد ریالی انجام‌شده، گفت: تاکنون اکسیژن سازهای رازی- تالش-انزلی – رودبار- لاهیجان و لنگرود تحویل گرفته‌ شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین به اصلاح زیرساخت‌های مرکز آموزشی درمانی رازی به‌عنوان سانتر تخصصی بیماران کرونا در استان اشاره کرد و افزود: آماده‌سازی بخش ها، آماده سازی محل استقرار بیمارستان صحرایی، خرید و راه‌اندازی ژنراتور اورژانس بیمارستان، خرید تجهیزات و راه‌اندازی لنژری، راه‌اندازی ICU ۲۵ تخته جدید بیمارستان، احداث ساختمان پیش ساخته آزمایشگاه بیمارستان رازی، تعمیر و بازسازی آزمایشگاه قدیم رازی و ارتقاء سیستم اکسیژن‌رسانی مرکزی با نصب دو دستگاه اکسیژن ساز ۶۰۰ لیتر در دقیقه از مهم‌ترین اقدامات دانشگاه طی دوران کرونا بوده است.

دکتر سالاری با اذعان به اینکه ۳۰ تخت جدید ICU به تخت‌های ویژه بیمارستان رازی افزوده‌ شده، گفت: افزودن ۱۳۸ تخت ICU در برنامه آینده دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

وی همچنین راه‌اندازی بیمارستان ۸۰ تختخوابی صحرایی در محوطه بیمارستان رازی، راه‌اندازی ۱۸۴ تخت در اقامتگاه مراقبت پرستاری هتل المپیک رشت و همچنین تجهیز اورژانس بیمارستان شهید بهشتی انزلی به ۱۶ تخت، توسعه بخش اورژانس بیمارستان امام حسن مجتبی با همکاری ارتش و بهسازی مرکز جامع سلامت شبانه‌روزی شهر ماکلوان را از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی دوران کرونا برشمرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین با اشاره به راه‌اندازی بخش‌های رادیولوژی در سراسر استان نیز بیان کرد: در بیمارستان‌های رازی، حشمت، لاهیجان، لنگرود، رودسر، آستانه و تالش بخش‌های رادیولوژی راه‌اندازی شده است.

سالاری از دیگر اقدامات ارزشمند و قابل‌توجه در دوران کرونا را افزایش همکاری‌های قرارگاه خاتم‌الانبیاء با دانشگاه علوم پزشکی گیلان و تلاش جهت عقد تفاهم‌نامه در جهت تحقق آن برشمرد و گفت: جایگزینی بیمارستان‌های فرسوده رازی و پورسینا در دستور کار قرارگرفته که ردیف اعتباری آن در بودجه سال ۱۴۰۰ برای احداث نیز انجام‌شده است.

وی همچنین به طرح واکسیناسیون آنفلوانزای گروه‌های هدف در گیلان خبر داد و گفت: این طرح بزرگ با بیش از ۹۰ درصد پوشش در سطح استان انجام‌شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان به اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان اشاره کرد و افزود: این طرح با مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ مبتنی بر برنامه «هر خانه یک پایگاه بهداشتی» و به‌عنوان گام چهارم غربالگری و مبارزه با کووید ۱۹ با همکاری بسیج مستضعفین انجام‌شده که در آن ۱۶ شهرستان استان با ۱۰۶ کمیته مشارکت فعالانه داشتند.

سالاری گفت: در راستای اجرای طرح شهید سلیمانی ۲۳۹۱ نفر از همکاران حوزه بهداشت و ۶۷۷۰ نفر از داوطلبین بسیجی در آن مشارکت کرده‌اند.

وی با اشاره به ابعاد دیگر اجرایی این طرح بزرگ و ملی در گیلان، خاطرنشان کرد: در این طرح ۳.۹ در هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت غربالگری شده مشکوک و به تیم مراقبتی ارجاع، ۸۱ درصد موارد مشکوک توسط پزشک ویزیت شده و به‌طور میانگین حدود ۳.۵ نفر به ازای هر مورد مثبت شناسایی‌شده در طرح مورد ردیابی تماس قرار گرفتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد:۱۲ درصد موارد مشکوک شناسایی‌شده در طرح شهید سلیمانی سالمند بوده و ۱۰ درصد نیز بیماری زمینه‌ای داشتند.

سالاری با تقدیر از سپاه و بسیج در اجرای صحیح طرح شهید سلیمانی، گفت: همچون اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با بیماری کرونا، طرح شهید سلیمانی نیز به اذعان منابع رسمی وزارت بهداشت پیشرفت خوبی داشته و به‌عنوان الگوی موفق در اجرا برای سایر شهرستان‌ها معرفی‌شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی