June 16, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

آخرین تحولات جبهه اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ / از پوشه سعید محمد تا مدرسه قالیباف

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از رویداد۲۴، هرچقدر به انتخابات ۱۴۰۰ نزدیک می‌شویم، برخی اسامی روز به روز کمرنگ‌تر می‌شوند اما چند نفری هستند که نامشان همچنان پرتکرار شنیده می‌شوند. سعید جلیلی، علی لاریجانی، محمدباقر قالیباف، محسن رضایی، ابراهیم رئیسی و سعید محمد از همین نام‌ها هستند که بحث درباره آنها همچنان جدی است و اظهارنظرهای آنها و البته و مصاحبه‌ها درباره آنها نیز هر روز بیشتر می‌شود.

بازگشت اصولگرایان به جامعتین

خبرآنلاین رسانه نزدیک به علی لاریجانی در گزارشی نوشته با فعال شدن جامعه روحانیت مبارز و وارد شدن جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به این دایره، شیخوخیت در میان اهالی جناح راست بتواند قدرت از دست‌رفته را دوباره بازیابی کند و دوباره به جایگاه سابق خود بازگردند.»

این رسانه استدلال کرده که «جامعه روحانیت مبارز برای ایجاد وحدت در اردوگاه راست از حربه احزاب استفاده کرده و می‌خواهد با قرار دادن کرسی‌هایی برای احزاب تصمیم‌گیری را به جای افراد به احزاب بسپارد اما نکته مهم اینجاست که کرسی‌هایی هم برای جامعه مدرسین حوزه علمیه کنار گذاشته است تا در کنار جامعه روحانیت دوباره شاقول وحدت را به جامعتین بازگرداند.»

پوشه سعید محمد برای ۱۴۰۰

در روز‌های گذشته، برخی رسانه‌ها، سعید محمد را گزینه اصولگرایان برای شهرداری تهران می‌دانستند، اما تصویر پوشه‌ای که دست اوست، شاید نشان دهنده این باشد که محمد برای ۱۴۰۰ برنامه دارد. روی کاغذ نوشته شده است: «برنامه ۴ ساله و ۸ ساله برای وزارت آموزش و پرورش.»

معلوم نیست این پوشه عامدانه در دست سعید محمد قرار داده شده و جزیی از کمپین انتخاباتی بوده تا عکاسان خبری آن را ثبت کنند و پیام دلخواه سردار را غیرمستقیم به دیگران ابلاغ کنند یا آنکه اشتباهی سهوی بوده است. برای اهالی سیاست چنین اقداماتی سهوی تلقی نمی‌شود و معمولا برداشت‌های مورد نظر از آن بیرون کشیده می‌شود. در این مورد خاص البته نیازی به تفسیر خاصی نبود و ناگفته مشخص است سردار سعید محمد دلیل خاصی ندارد برنامه ۸ ساله برای یک وزارتخانه را در دست داشته باشد، مگر آنکه خبری در راه باشد.

روزنامه اعتماد در تحلیلی نوشت «سعید محمد علاوه بر تاکید به جوانگرایی و سخن گفتن از ظرفیت‌های داخلی برای اداره کشور در رفتار‌های مدیریتی چهره تکنوکراتی به نظر می‌رسد. او حتی حاضر است با مهدی جهانگیری فردی که هم به مشایی و هم به اسحاق جهانگیری انتساب معنوی و مادی دارد، قرارداد ۶۵۰ میلیون دلاری ببندد و ابایی ندارد که تصویر او در رسانه‌های مختلف با مهدی جهانگیری ثبت شود. گرچه به‌صورت محدود نسبت به این قرارداد میلیون دلاری در سطح شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داده شد، اما گویا سردار محمد چندان نسبت به ارایه چنین تصویری بی‌میل نباشد. باید منتظر ماند و دید که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری این سردار تکنوکرات لباس نظامی به تن می‌کند و عزم پاستور می‌کند و اگر چنین کند، با حمایت کدام گروه‌های سیاسی وارد میدان خواهد شد. گرچه او بیش از هر جا باید منتظر نظر اعضای شورای نگهبان باشد که چه تصمیمی درباره صلاحیت او خواهند گرفت.»

نیکزاد و قاضی زاده هاشمی ستاد دارند

جلال زاده نماینده ارومیه در مجلس گفته شایعه بسیار قوی وجود دارد که آقای قالیباف کاندیدای انتخابات خواهد بود. او گفته علی نیکزاد و امیرحسین قاضی‌زاده نیز فعالیت‌هایشان را شروع کرده‌اند.

درباره قالیباف تقریبا وضعیت مشخص نیست و اصولگرایان هنوز بر سر اجماع روی رییسی یا قالیباف مرددند. تا اینجا اگر احمدی نژاد را فاکتور بگیریم، نظرسنجی‌ها حکایت از وضعیت بهتر رییسی نسبت به سایر اصولگرایان دارد اما درباره نیکزاد و قاضی زاده تکلیف به احتمال بسیار قوی خیلی مشخص‌تر است و تمام تلاش آنها برای جایگاه‌یابی خودشان به عنوان رییس بعدی مجلس پس از قالیباف است.

سفر ابراهیم رئیسی به سمنان

به گزارش رویداد۲۴ ابراهیم رئیسی مدتی است سفر استانی خود را بیشتر کرده است و البته در قامت یک مدیر اجرایی بازدید می‌کند و برنامه‌ریزی دارد. رییسی روز پنجشنبه در بدو ورود به استان سمنان در قالب بیستمین سفر استانی خود در فرودگاه سمنان به خبرنگاران گفت «سفر باید با رعایت نکات بهداشتی باشد و به همین دلیل امکان دیدار با تمام بخش‌ها امکانپذیر نیست.»

سید کمال سجادی هم درباره رییسی گفته اگر رئیسی صلاح را در کاندیداتوری بداند، به طور حتم مشکل حل می‌شود و همه از ادامه رقابت انصراف خواهند داد. اما اگر ایشان نیاید، انواع و اقسام کاندیدا‌های بلندقد و کوتاه‌قد وارد صحنه خواهند شد تا خودشان را در معرض رأی مردم قرار دهند.

انتقاد جمهوری اسلامی از شهریه مدرسه قالیباف

همچنان که فعالیت‌های قالیباف افزایش می‌یابد، انتقادها از او هم فزونی می‌گیرد. این سخن سردار محمدباقر قالیباف که گفت «ما به دنبال افزایش مشارکت مردم در تربیت فرزندان خودشان هستیم، ولی حاضر نیستیم آموزش و پرورش را برای منفعت‌های کوچک اقتصادی قشر خاصی واگذار کنیم» با سؤال کاربران در فضای مجازی مواجه شد. روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی درباره پیامدهای این جمله به نقل از یکی از کاربران نوشت: «صاحب امتیاز مدرسه غیرانتفاعی مهر هشتم کیست آقای رئیس مجلس؟»

این مدرسه در زمینی به مساحت حدود پنج هزار مترمربع ساخته شده و هزینه ثبت‌نام کلاس‌های ابتدائی آن بیش از ۱۰ میلیون تومان است. زمین این مدرسه از اموال دولتی است که اجاره مختصری بابت آن پرداخت می‌شود. اشاره این روزنامه به الیاس قالیباف فرزند رئیس مجلس است.

تقسیم پست‌های اصولگرایان

سیدحسین نقوی‌حسینی فعال سیاسی اصولگرا درباره سناریوی اصولگرایان برای انتخابات‌۱۴۰۰ به نامه‌نیوز گفت: «طرح‌ها و دیدگاه‌هایی وجود دارد که هر‌کدام از آقایان مطرح در‌جریان اصولگرا سال آینده در انتخابات ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس و شورای شهر و مدیریت شهری تهران ایفاگر چه نقشی باشند. یک طرح آن است که رئیسی، رئیس قوه قضائیه بماند، جلیلی برای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس از حوزه انتخابیه تهران، نامزد و وارد پارلمان شود و ریاست قوه مقننه را به‌عهده بگیرد. قالیباف هم نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود و ریاست قوه مجریه را در‌اختیار بگیرد. البته بنده معتقدم جلیلی باید دقیقا برای ریاست‌جمهوری بیاید و برای ریاست‌جمهوری کار کند و ورود به مجلس اصلا به صلاح ایشان نیست، ولی در‌نهایت تصمیم‌گیر خود ایشان است؛ هنوز هم جلیلی این مسئله را نه تأیید و نه تکذیب کرده و موضعی در‌این‌باره نگرفته است.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی