رییس اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید: تا پایان سال منابع آمریکا برای تجهیز جنگ اوکراین تمام خواهد شد و برای تامین بودجه مورد نیاز، هیچ چراغ جادویی وجود ندارد. پول نداریم و تقریبا زمانی هم برای‌مان باقی نمانده است.”

دولت جو بایدن به رهبران کنگره آمریکا هشدار داد که دیگر پولی یرای کمک به جنگ اوکراین ندارد و این مساله می تواند منجر به فروپاشی اقتصادی و نظامی اوکراین و شکست این کشور در برابر روسیه شود.

به گزارش غیرمنتظره،  به نقل از وبگاه “پولیتیکو”، کاخ سفید روز دوشنبه (امروز) “هشدار هولناکی” به رهبران کنگره داد مبنی بر اینکه زمان برای تصویب کمک بیشتر به اوکراین برای قانونگذاران در حال اتمام است و همزمان این زنگ خطر را به صدا درآورد که دستاوردهای میدان نبرد کی یف علیه روسیه بدون پول بیشتر در خطر است.

“شالاندا یانگ” رییس اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌های روز دوشنبه به رهبران احزاب در مجلس نمایندگان و سنا هشدار داد که عدم اقدام قبل از پایان سال در مورد دور جدید بودجه تهدیدی برای “زانو زدن اوکراین در میدان جنگ” است.

یانگ نوشت: “من می‌خواهم واضح بگویم: بدون اقدام کنگره، تا پایان سال منابع ما برای تهیه تسلیحات و تجهیزات بیشتر برای اوکراین و تهیه تجهیزات از انبارهای نظامی ایالات متحده تمام خواهد شد.” و ” برای تامین بودجه موردنیاز، هیچ چراغ جادویی وجود ندارد. پول نداریم و تقریبا زمانی هم برای‌مان باقی نمانده است.”

این آخرین هشدار مقامات ارشد دولت جو بایدن است تا کنگره تحت تسلط نسبی جمهوریخواهان با درخواست بودجه اضطراری ۶۱٫۴ میلیارد دلاری جو بایدن برای جنگ اوکراین موافقت کند.

این پیشنهاد بخشی از بسته تکمیلی ۱۰۶ میلیارد دلاری است که بایدن در ماه اکتبر به قانونگذاران برای کمک مالی بیشتر به اوکراین، اسرائیل، اقیانوس آرام و مرز ایالات متحده و مکزیک ارسال کرد.

این فشار کاخ سفید در حالی صورت می‌گیرد که سنا به رای‌گیری بزرگ درباره بسته کمکی نزدیک می‌شود. چارلز شومر رهبر اکثریت سنا  قصد دارد این هفته درباره پیشنهاد بایدن رای گیری کند.

اما جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و سنا اصرار دارند که پول بیشتر اوکراین با تغییرات سیاست امنیت مرزی همراه شود. بسیاری از جمهوریخواهان نیز مخالف کمک های مالی هنگفت آمریکا به اوکراین هستند.

قانونگذاران آمریکایی فقط چند هفته فرصت دارند تا توافقی را امضا کنند و قبل از پایان سال آن را به میز بایدن برسانند. اگر رهبران کنگره کمک های اوکراین را تا ژانویه تصویب نکنند، بسته کمکی جدید ممکن است در بودجه دولتی که قرار است در سال جدید آغاز شود، به پایان برسد. اما یانگ استدلال می‌کند که کنگره نمی‌تواند آنقدر صبر کند تا مجددا این موضوع روشن شود.

او استدلال کرد: “این مشکل سال آینده نیست. زمان کمک به یک اوکراین دموکراتیک برای مبارزه با تجاوز روسیه در حال حاضر است و زمان آن فرا رسیده است که کنگره اقدام کند.”

عکس آرشیوی/ خبرگزاری فرانسه

سخنرانی زلنسکی در کنگره آمریکا

یانگ نوشت: “پیش از این، بسته‌های کمک‌های امنیتی ما کوچک‌تر شده و ارسال کمک‌ها محدودتر شده است. اگر کمک های ما متوقف شود، مشکلات مهمی برای اوکراین ایجاد خواهد کرد.”

یانگ این استدلال دولت را تکرار کرد که کمک به ارتش اوکراین از جنگ گسترده‌تری جلوگیری می‌کند که در صورت موفقیت ولادیمیر پوتین و حمله به یک کشور ناتو، می‌تواند آمریکا را وارد درگیری مستقیم با روسیه کند.

یانگ در نامه خود به تفصیل، نحوه مصرف شدن حدود ۱۱۱ میلیارد دلاری که آمریکا تاکنون برای کمک به اوکراین اختصاص داده، تشریح کرده است.

او نوشته:” پنتاگون تا اواسط نوامبر امسال، ۹۷ درصد از ۶۲٫۳ میلیارد دلاری را که دریافت کرده بود را استفاده کرده است. وزارت امور خارجه آمریکا نیز کل مبلغ ۴٫۷ میلیارد دلاری که برای کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های اقتصادی و امنیتی غیرنظامی گرفته بود را خرج کرده است.”

او در ادامه این نامه نوشته که تقریبا ۶۰ درصد از پولی که برای حمایت از اوکراین تصویب شده است، پایه صنعت دفاعی ایالات متحده را تقویت کرده و به نفع شرکت‌های داخلی آمریکا بوده است، چرا که آن‌ها هستند که تسلیحات اضافی برای اوکراینی‌ها می سازند و باید ذخایر خود را نیز پر ‌کنند.

او افزود، اگر با درخواست کاخ سفید برای اختصاص بودجه تکمیلی موافقت شود، در حقیقت کنگره ۵۰ میلیارد دلار دیگر را به پایگاه صنعتی دفاعی آمریکا اختصاص خواهد داد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت