October 23, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

افزایش خطر انقراض فک‌ کاسپی

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از ایسنا، فک کاسپی یک گونه پستاندار دریایی کمیاب است که تنها در دریاچه کاسپین و رودخانه‌های منتهی به آن مانند ولگا و اورال زندگی می‌کند. این‌گونه تنها پستاندار دریاچه کاسپین به‌شمار می‌آید و به دلیل صید بی‌رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند به حمایت بین‌المللی است.

فک‌ها جانورانی دارای اهمیت برای اکوسیستم دریاچه کاسپین به شمار می‌آیند و نابودی این جانوران می‌تواند اکوسیستم کاسپین را به خطر ‌اندازد.فک‌ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب‌های نیمه جنوبی کاسپین از جمله ایران زندگی می‌کنند. در گذشته ای نه چندان دور تعداد فک‌های کاسپین نزدیک به یک میلیون قلاده بود اما در سرشماری سال ۲۰۰۸ معلوم شد که این تعداد به یک صد هزار قلاده کاهش یافته‌است.

اخیرا نیز چندقلاده لاشه فک خزر در سواحل گیلان پیدا شده که علت مرگ آنها هنوز به طور دقیق مشخص نیست.

ساسان اکبری در گفت و گو با ایسنا گفت: امسال ۹ قلاده تلفات این گونه جانوری در سواحل استان به ما گزارش شده است و کارشناسان اداره کل حفاظت زیست گیلان برای نمونه‌برداری‌ها به محل اعزام شدند.

وی افزود: این فک ها در نوارهای ساحل‌های مختلف استان از جمله انزلی و کیاشهر پیدا شده بودند.

اکبری پور خاطرنشان کرد: نمونه‌گیری‌های لازم برای بررسی علت مرگ این فک‌ها به آزمایشگاه ارسال شده است و به محض مشخص شدن علت این مرگ و میرها، مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه آلودگی آب و گرفتارشدن در تورهای صیادی از جمله دلایل افزایش مرگ و میر فک های خزری می تواند باشد، تصریح کرد: فک‌ها از گونه‌های حمایت شده است و برای جلوگیری از انقراض این گونه لازم است تدابیر لازم نیز اندیشیده شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی