اختصاصی / به گزارش غیرمنتظره، معین حسن‌زاده: محله چمارسرا با نام صحیح (چومارسرا – چشمه سرا) یکی از محلات قدیمی و تاریخی شهر رشت به‌حساب می‌آید که از طریق یک پل رشت را به محور غربی (در قدیم پاسکیاب و پسیخان) متصل کرده است.

پل تاریخی چمارسرای رشت از قدیمی‌ترین پل‌های شهر رشت و از نظر عمر برابر با پل عراق رشت است. می‌توان گفت که پل تاریخی چمارسرا در دوره نهضت جنگل اهمیت ویژه‌ای به لحاظ استراتژیک یافت و بخشی از مسیر ارتباطی رشت با کسما را شامل می‌شد.

در اواسط دهه ۹۰ قرن ۱۴ خورشیدی و در دوران بازآفرینی شهر رشت، نمای این پل به چیزی نزدیک و شبیه به وضعیت آن در اوایل دوره پهلوی اول بازآفرینی شد، وضعیتی که با چراغ‌های آویز نیز تکمیل‌تر شده بود، اما رفته‌رفته و با چند بار سوختن لامپ چراغ‌های آویز از نمای بالای پل، این چراغ‌های آویز حذف شدند و چراغ‌های سقفی کاملاً جدید جایگزین این چراغ‌ها شد!

اینکه خرج‌کردن برای بهبود فضای شهری از نظر مجموعه شهرداری رشت صرفاً هزینه به چشم می‌آید و کمترین ارزشی برای زیبایی‌شناسی قائل هستند موضوعی تلخ و نگران‌کننده است، اما تلخ‌تر و نگران‌کننده‌تر جایی خواهد شد که می‌بینیم شهرداری منطقه چهار رشت در اقدامی عجیب و قابل‌تأمل از ریسه‌های رنگی LED برای به‌اصطلاح تزیین این پل تاریخی استفاده کرده است!

موضوعی که نشان می‌دهد مسئولین شهرداری منطقه چهار رشت در اوج بی‌سلیقگی، این پل تاریخی را به آلودگی نوری مبتلا کرده و هیچ توجهی به اهمیت حفظ بنا به شکل اصلی آن ندارند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت