August 3, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

بحران آب در روستاهای آستارا؛ دولت فعلی اراده‌ای برای حل مشکل ندارد

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از تسنیم، غلامرضا مرحبا با اشاره به مشکلات آب شرب در روستاهای آستارا اظهار داشت: در شهرها و روستاهای آستارا عمدتاً با تنش آبی مواجه هستیم و با وجود اینکه بارندگی‌های خوب در حوزه آب سطحی نیز با مشکل روبه‌رو هستیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه آب‌های سطحی آستارا در فصل تابستان یا خشک و یا بسیار کم آب می‌شود گفت: در رودخانه‌های آستارا که پرآب هستند و می‌توان بر روی آن‌ها برای برداشت سرمایه‌گذاری کرد ورود نکردیم و تنها این سرمایه‌گذاری در رودخانه بهارستان انجام شده است.

وی افزود: همچنین می‌توانیم از رودخانه چلوند نیز آب برداشت کنیم و با انجام این کار بسیاری از مشکلات آب شرب روستاهای آستارا مانند لوندویل و شونده‌کش کانرود حل می‌شود؛ از طرفی سد لاستیکی نیز در حال احداث است و در صورت تکمیل آن مشکلات آب شرب و آب‌رسانی کشاورزی در روستاها برطرف می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آب‌های زیرزمینی آستارا نیز به‌دلیل بافت خاک آستارا نامناسب است چرا که چاه‌های عمیق و نیمه عمیق ما یا به گاز و یا به آبی که بسیار بدبو و تیره بوده و قابلیت شرب ندارد می‌رسد.

مرحبا ابراز داشت: روستای شونده‌کش کانرود از روستاهای پرجمعیت آستارا است که بیشترین تنش آبی در منطقه را دارد به نحوی که این تنش تبدیل به بحران شده است چرا که از لحاظ آب زیرزمینی بسیار فقیر است و رودخانه کانرود نیز در فصل تابستان خشک می‌شود.

نماینده مردم آستارا در مجلس  با بیان اینکه دولت نیز به دلیل کمبود بودجه تمایلی به سرمایه‌گذاری در این حوزه نشان نداد عنوان داشت: مذاکرات زیادی با سازمان برنامه، بودجه و شرکت آب و فاضلاب در این مورد داشتیم.

وی با اشاره به اینکه اگر سرمایه‌گذاری مناسبی بر روی رودخانه چلوند انجام می‌گرفت تنش آبی کل روستاهای منطقه لوندویل و اطراف آن برطرف می‌شد خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های انجام شده خیری  مبالغ را برای حفر چاه در منطقه مذکور در اختیار ما قرار داد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس افزود: از این طریق می‌توانیم در کانرود چاهی حفر کرده و مقداری از شبکه آبرسانی فرسوده آنجا را بازسازی و در بخش‌هایی که شبکه موجود نیست شبکه ایجاد کنیم لذا برای برای این امر لوله‌ها خریداری و به منطقه حمل شده و مذاکرات با پیمانکار برای حفر چاه نیز انجام شده است.

مرحبا افزود: اگر در حوزه چاه به سطح مناسبی از آب دست پیدا کنیم می‌‌توانیم به‌صورت نسبی در کوتاه مدت مشکل آب منطقه را حل کنیم تا سد لاستیکی تکمیل شود و امیدواریم در دولت آینده نیز همراهی انجام گیرد تا تصفیه خانه چلوند نیز احداث شود.

وی با بیان اینکه تغییر کاربری‌ها در اراضی کشاورزی و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و محیط زیست پسندیده نیست گفت: اگر فردی بومی یا غیربومی به طرز قانونی زمین تهیه کرده و در آن آبادانی کند غیرقانونی نیست اما نکته حائز اهمیت این است که این امر خارج از ضابطه و با نادیده گرفتن طرح هادی اتفاق نیفتد.

مرحبا تصریح کرد: این امر به صورت عملیاتی در مجمع نمایندگان گیلان مطرح نشده اما مذاکراتی در این زمینه انجام شده تا با استفاده از ظرفیت نمایندگان با موارد غیرقانونی مانند دست‌درازی به اراضی کشاورزی، منابع طبیعی، از بین بردن جنگل‌های هیرکانی و دیوار کشی‌ها مقابله کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره مشکلات کسبه بازار آستارا گفت: اقتصاد بازار ساحلی آستارا با گردشگر رونق دارد تا گردش مالی ایجاد شود و کسبه بتوانند هزینه‌های خود را حوزه پوشش دهند اما اکنون دو سال است که به‌دلیل کرونا گردشگری دچار رکود شده و آستارا در بسیاری مواقع به قرمز درآمده و ورود غیربومی ممنوع شد.

نماینده مردم آستارا در مجلس ابراز داشت: در پی این امر طبیعتاً بسیاری از کسب و کارها با مشکل مواجه شدند؛ بنده در این مورد پیگیری‌های زیادی داشتم و صحبت‌هایی انجام شده تا بتوانیم تسهیلاتی را به کسبه ارائه دهیم که این امر در دست بررسی است.

وی افزود: تلاش ما بر این است که بتوانیم ۳۰۰ الی ۴۰۰ فقره وام به کسبه ارائه دهیم اما با توجه به توان مالی بانک‌ها اگر این وام‌ها با سود پایین باشد مبالغ آن نیز بسیار بالا نیست و تنها میتواند کمک‌ هزینه‌ای برای پرداخت اجاره دو یا سه ماه کسبه باشد امیدواریم با نابودی کرونا دوباره شاهد حضور گردشگران در آستارا و رونق اقتصاد آن باشیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جذاب ترین خبرها

ورزشی