به گزارش غیرمنتظره و به نقل از خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، در حوزه سیاست و اقتصاد ایران، از چهره‌های شاخص به شمار می‌رود. برای بررسی بحران‌های گریبانگیر کشور به محل تدریس ایشان یعنی دانشگاه امام صادق (ع) رفتیم. مصباحی مقدم در مورد راهکارهای حل مشکلات اقتصادی موجود گفت: مشکل ساختاری اقتصاد در کشور ما این است که اقدام به خلق ثروت نمی‌کنیم، بلکه ثروت موجود را تقسیم می‌کنیم، به همین دلیل کم می‌آوریم. ما با توجه به رشد جمعیت و انتظارات در ایران، با مقایسه آنان، با وضعیت امکانات زندگی و معیشت مردم در اروپا مواجه هستیم؛ زیرا مردمی که به اروپا سفر می‌کنند، انتظارات معیشتی ناشی از مقایسه را نه تنها خودشان، بلکه به دیگران نیز منتقل می‌کنند.

وی افزود: هرچند سفرها با توجه به قیمت ارز کاهش یافته، ولی انتظارات مردم با مقایسه اوضاع اقتصادی از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد. وی در ادامه گفت: از سویی ما با خلق ثروت مواجه نیستیم و از سوی دیگری با رشدانتظارات مواجه هستیم که این دو یک ناترازی را به وجود می‌آورد، در واقع هزینه‌های خانوار بیش از حقوق و هزینه‌های دولت بیش از دریافتی‌ها و درآمد دولت می‌شود، از این رو این هزینه‌ها چه برای خانوار و چه برای دولت استقراض را نیز افزایش می‌دهد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد گفته‌های رئیسی درباره ترمیم کابینه و سخنان نمایندگان مجلس در مورد استیضاح‌ها با اشاره به اینکه نگاه استراتریکی در دولت نمی‌بینند، اظهار داشت: آقای رئیسی قبل از انتخابات برنامه اقتصادی مدونی نداشتند و از برنامه هفت هزار صفحه‌ای ایشان هم بنده چیزی ندیدم؛ حتی از ایشان حضوری هم مطالبه کرده‌ام اما ایشان چیزی به من ارائه نکرد، ضمن اینکه شخصا پیشنهادهایی را به رئیس جمهور داده ام.

وی با بیان اینکه درحال حاضر به شدت با عضویت ایران در اف‌ای تی اف مخالف هستم علت این امر را در اختیار قراردادن ابزار برای تحریم‌های بیشتر توسط آمریکا عنوان کرد و افزود: در صورتی که آمریکا تحریم‌ها را بردارد، پیوستن ما به اف‌ای تی اف معنا دارد زیرا مبادلات بانکی‌مان با دیگران افزایش یافته و راه برای رفت و برگشت سرمایه تسهیل می‌شود.

مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال که مشکل دولت الان فقدان استراتژی یا فقدان افراد توانمند است، گفت: این موضوع تلفیقی از این دو است، هم نداشتن استراتژی و هم‌عدم کفایت بعضی از مسئولان. وی ادامه داد: به نوعی متعارض عمل کردن در اقدامات نیز مسبب وضع موجود است؛ یعنی دولت وقتی بودجه را به مجلس می‌دهد اعلام می‌کند که این بودجه فاقد کسری است و از طرفی زیر بار تعهداتی می‌رود که مجلس بعد از همین بودجه برایش بار می‌کند و تسلیم می‌شود و به همه آن‌ها عمل می‌کند. در مجموع اینکه اگر دولت نگاه بلند مدت نداشته باشد دچار روزمرگی می‌شود و الان دولت دچار روزمرگی شده و این روزمرگی برای ما کلاف سر در گم به وجود می‌آورد.

متن کامل این مصاحبه به زودی منتشر می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت