به گزارش سپیدخبر و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شورای شهر رشت، هفتاد و چهارمین جلسه شورا عصر امروز در تالار شورا برگزار شد.

فاطمه شیرزاد با اشاره به دستور جلسه اظهار داشت: امروز اصلاحیه و وضع برخی از مواد تعرفه عوارض و بهای خدمات پیشنهادی سال ۹۸ بررسی می شود.

سخنگوی شورا با قرائت فرازی از وصیت نامه یکی از شهدا یاد همه شهیدان انقلاب را گرامی داشت.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به فرصت قانونی تصویب دفترچه عوارض و بهای خدمات تصریح کرد: شورای شهر تا ۱۵ بهمن فرصت دارد تا دفترچه را بررسی و تصویب نموده و فراخوان عمومی نماید در غیر اینصورت برای سال آتی لازم الاجرا نیست.

وی با بیان اینکه دفترچه عوارض هفته پیش در کمیسیون های تخصصی شورا بررسی شده است از رئیس کمیسیون عمران شورا خواست تا اصلاحات مدنظر این کمیسیون را توضیح دهد.

علوی در بخشی از سخنان خود به بررسی دفترچه عوارض در کمیسیون ها اشاره نمود و گفت: در افزایش تعرفه عوارض می باید ارزش منطقه ای به نحوی افزایش یابد تا پس از ساخت تعادلی در قیمت گذاری مناسب املاک در مناطق صورت گیرد.

ظر گرفتن عوارض برای زمین هایی که تفکیک می شود، موضوع دیگری بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این تفکیک برای زمین های تا ۵۰۰ متر مربع بود که برای هر قطعه تفکیک شده، عوارض جداگانه دریافت می شود.

رئیس شورا در این زمینه گفت: باید بررسی شود که آیا تفکیک زمین ها به قطعات کوچکتر به صلاح شهر هست یا خیر؟

سید امیر حسین علوی با اشاره به تراکم بالای شهر رشت از یک سو و کاهش نرخ رشد جمعیت از سوی دیگر اظهار داشت: باید مشخص شود با این اصلاحات به دنبال متراکم کردن رشت هستیم یا خیر؟

علوی با اشاره به افزایش مهاجرت به گیلان افزود: اگرچه برخی از قوانین نظیر تعیین پارکینگ و تعیین فضای سبز و فضای باز به ازای هر واحد بازدارنده برای تفکیک زمین به قطعات کوچکتر است اما به نظر می رسد تغییرات امسال برخلاف دفترچه سال گذشته بجای عوامل بازدارندگی، سیاست های تشویقی برای ساخت و ساز در زیر بنای زیر ۱۰۰ متر است.

اسماعیل حاجی پور نیز بیان داشت: جرائم تخلف اگر چه در هر منطقه متفاوت است ولی با توجه به ارزش منطقه ای عادلانه نیست. وی خواستار بلوک بندی در منطقه ها شد.

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت