گروه : تیتر دو , سیاسی

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از اقتصادنیوز،  چند روز پیش محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، در گفتگویی ازرایزنی های میان اصلاح طلبان و اصولگرایان درباره انتخابات مجلس دوازدهم خبر داد و گفت:« ما در مساله سیاست و با توجه به انتخابات ۱۴۰۲ که در پیش داریم، متاسفانه وضعیتی پیدا کردیم که بسیاری از رقبای خودمان را به رسمیت نمی‌شناسیم در حالی که رقابت باید مایه رشد و مسابقه در خیرات باشد. ما باید در انتخابات یک لیست قدرتمند اصلاح‌طلبی، یک لیست قدرتمند اصولگرایی و یک لیست میانه هم داشته باشیم نه اینکه هر کس اصلاح‌طلب است یک انگ فتنه روی وی بزنند یا بگویند هنجارشکن، فتنه و ضدانقلاب است.»
بی اطلاعی از رایزنی های انتخاباتی اصولگرایان و اصلاح طلبان

در همین رابطه اقتصادنیوز با برخی چهره های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا تماس گرفت تا از جزئیات این دیدارها مطلع شود. محسن کوهکن، فعال سیاسی اصولگرا و حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با اقتصادنیوز، درباره این جلسات اظهار بی اطلاعی کردند.

 

حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح طلب درباره احتمال ائتلاف دوباره اصلاح طلبان و اصولگرایان به اقتصادنیوز گفت:« من فکر می کنم تا زمانی که تعارضات فعلی کشور فروکش نکند و وضعیت خشونت آمیز کشور پایان نیابد و از این وضعیت امنیتی وارد فاز سیاسی و نسبتا عادی نشود، بسیار بعید است صحبت از امر انتخابات مطرح باشد و مورد اقبال افکار عمومی علی الخصوص معترضان واقع نمی شود.»
جلسات میان اصلاح طلبان و اصولگرایان فایده ندارد

علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز، با اشاره به اظهارات محمدرضا باهنر، درباره جلسات انتخاباتی میان اصلاح طلبان و اصولگرایان به اقتصادنیوز گفت:« من از این جلسه خبر ندارم.»

وی با اشاره به تاثیر گذاری این جلسات در شرایط اعتراضی و ناآرامی این روزهای کشور گفت:« تا اراده حاکمیت بر واگذاری حاکمیت مردم بر سرنوشتشان و سرنوشت مردم به دست خودشان نباشد، یعنی تا به این باور نرسد که طبق قانون اساسی که گفته مردم باید بر سرنوشت خودشان حاکم باشند و انتخابات را وسیله آن دانسته است ملاک قرار نگیرد، این نشست ها و جلسات فایده ای ندارد.»
شورای نگهبان کاره ای نیست

وی ادامه داد:« اساسا، تصمیم گیری در این سطح نیست و برای برون رفت از این مشکلات دیر شده است که دو جریان سیاسی با هم به تفاهم برسند؛ چرا که این دو جریان تصمیم گیرنده نیستند و تصمیم ها از جای دیگری مثل دستگاه های امنیتی گرفته می شود.  در این سیاستی که حاکمیت اتخاذ کرده و مجری آن دستگاه های امنیتی هستند؛ شورای نگهبان هم کاره ای نیست. همه کاندیداها رد صلاحیت می شود و این را در انتخابات سال ۱۴۰۰ به عین مشاهده کردیم.»

صوفی با اشاره به انتخابات مجلس یازدهم، خاطرنشان کرد:« اگر در انتخابات سال ۹۸ شاهد بودیم طبق روال گذشته نظارت استصوابی منجر به حذف کاندیداهای اصلاح طلب شده بود، در انتخابات ۱۴۰۰ مشاهده کنیم که اگر امر به یکدست شدن نظام و روی کارآمدن کاندیدای مورد نظر حاکمیت باشد؛ اصولگرایی هم نباید باقی بماند که خدایی ناکرده در مهندسی انتخابات خللی ایجاد شود. علی رغم همه رویکردهایی که رهبر انقلاب در همه انتخابات داشتند، سخنگوی شورای نگهبان به خودش جسارت داد و گفت نیازی نیست که انتخابات با مشارکت حداکثری باشد. با مشارکت حداقلی هم انتخابات می تواند مشروعیت داشته و قانونی باشد.»
یا در پشت پرده خبرهایی است یا …

وی گفت:« رهبر انقلاب در انتخابات ۱۴۰۰ تاکید کردند که به ردصلاحیت شدگانی که ظلم شده باید جبران شود و برگردند اما شورای نگهبان در برابر رهبر انقلاب ایستاد و آقای لاریجانی را برنگرداند. بنابراین، ما به این نتیجه می رسیم که یا در پشت پرده خبرهایی است که ما نمی دانیم و سیاست ها به قوت خودش باقی است یا بالاخره راهی غیر از این برای بقای خودشان ندارند و به انسداد سیاسی و انقباض انتخاباتی روی می آورند. در اینجا، آنچه در درجه اول آسیب می بیند حق و حاکمیت مردم بر سرنوشتشان و اعتماد عمومی مردم به حاکمیت.»

این سیاستمدار اصلاح طلب با اشاره به دیدار اول دولت رئیسی با رهبر انقلاب، بیان کرد:« در دیدار اول همین دولت فعلی با رهبر انقلاب، ایشان فرمودند اعتماد عمومی از دست رفته و باید برگردد. اعتماد عمومی از زمانی که تیغ نظارت استصوابی به میان آمد و منجر به حذف یک جریان سیاسی شد و اصلاح طلبان نتوانستند لیست اصلاح طلبی ارائه کرده و در سال ۹۲ از روحانی حمایت کرده و نتیجه نگرفتند از دست رفت. مردم از زمانی که از صندوق رای ناامید شدند اعتماد عمومی هم از دست رفت.»
نفوذی ها در ساختار حاکمیت؟

صوفی با اشاره به احتمال ائتلاف دوباره میان اصلاح طلبان و اصولگرایان برای انتخابات آینده گفت:« این ها اصلا مسئله اصلی نیست. مسئله این است که حاکمیت دست کسانی است که اساسا جمهوری اسلامی را قبول ندارند. نفوذی هایی در حاکمیت هستند که امام آنان را انجمن حجتیه و خطرناک نامید. امام به شورای نگهبان، به همه مسئولان نظام و مردم هشدار داد که اجازه ندهند در حاکمیت نفوذ کنند اما، متاسفانه الآن نفوذ پیدا کردند.»

وی افزود:« مادامی که تصمیم در دست آنان است، اساسا جمهوری اسلامی را قبول ندارند. بخشی از این ها به حکومت اسلامی اعتقاد دارند و بخشی دیگر معتقدند باید فساد ایجاد کرد تا امام زمان ظهور پیدا کند. بنابراین، در چنین ترکیبی که در حاکمیت داریم تا این ساختار حقیقی و ضد ساختار حقوقی در راس کار است اصلا کار از همراهی و همکاری دو جریان سیاسی گذاشته است.»
قدرت دست کسانی است که ضد قانون اساسی را اجرا می کنند

صوفی همچنین گفت:« مگر اصلاح طلبان با اصولگرایان معتدل در انتخابات سال ۹۴ ائتلاف نکردند؟ مگر لیست مشترک امید را ارائه نکردند؟ اما، این ها نتوانستند کاری از پیش ببرند چرا که قدرت در دست این ها نیست. یعنی اگر دوباره لیست آنان بتواند وارد مجلس شود باز هم نمی توانند کاری از پیش ببرند. قدرت اصلی دست افرادی است که نمی توان به آنان خوش بین بود که قانون اساسی را قبول دارند یا آنچه در ذهن خودشان است را می خواهند اجرا کنند؟ من فکر می کنم می خواهند آنچه را که ضد قانون اساسی است اجرا کنند. این خطری است که نظام را به اینجا کشانده و در ورطه خطرناکی قرار داده است.:»

فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان آنکه دولت رئیسی ضد دولت قبلی است اما، مجری سیاست های همان دولت گذشته است، تصریح کرد:« دولت سیزدهم در حالی که شعار داد مشکل معیشتی مردم تحریم ها نیست بلکه سیاست های غلط دولت است، خودش که روی کار آمد همان سیاست های قبلی را ادامه داد. در صدا و سیمای ما مستندی را در خصوص توطئه های آمریکا علیه ایران پخش کرد و من با گوشم شنیدم که فردی که مسئول تحریم ها بود گفت ما باید درآمد نفتی را به صفر برسانیم تا مجور باشند از طریق مردم کسب درآمد کنند.»
مسئولان مقابل مردم نایستند

صوفی گفت:« این سیاست در دولت روحانی با گران کردن ارز و بنزین انجام شد و در دولت رئیسی هم ارز را گران کردند و اگر فضا اجازه بدهد بنزین را گران می کنند. به عنوان کسی که در این نظام دستی در بنزین داشتم عیناً مشاهده می کنم که آن چیزی را که در کنگره آمریکا عنوان شد در کشور اجرا می کند.

وی افزود:« مسئولان ما کجا هستند؟ چرا با مردم مقابله می کنند؟ از سال ۹۶ تا به الان شعار مردم سیاسی نبوده و اقتصادی است. شعاری هم که می دهند زن، زندگی، آزادی یعنی مردم زندگی می خواهند.. مسئولان اگر واقعا می خواهند امور اصلاح شود، باید بصیرت داشته باشند و در مقابل مردم نایستند. با پایین آوردن نرخ ارز و تورم مردم را راضی کنند و گرنه با کتک زدن جوانان مسئله حل نمی شود. مردم امیدی ندارند و جانشان به لب رسیده است. ما نیاز به دشمن خارجی نداریم چرا که دشمن در داخل است و کار خودش را می کند. »

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت