به گزارش سپیدخبر ، امیرحسین فتحی، سرپرست باشگاه استقلال در اظهارنظری مدعی شد که وینفرد شفر بزرگترین سرمربی تاریخ استقلال است و مانند او وجود ندارد. اما برگ تاریخ این باشگاه را که ورق بزنیم متوجه خواهیم شد که سرمربی آلمانی استقلال جزو ۵ سرمربی برتر هم نیست.

امیرحسین فتحی زمانی که به همراه فرهاد مجیدی در تمرین استقلال حضور داشت در جمع خبرنگاران وینفرد شفر را بزرگترین سرمربی تاریخ استقلال معرفی کرد. البته از مدیرانی که در چند سال اخیر بر مسند کار بوده‌اند جز این انتظار نمی‌رود که با تاریخ استقلال آشنا نباشند اما پرواضح است که وینفرد شفر جزو سرمربیان بزرگ استقلال به شمار نمی‌آید.

تاریخ تاج و استقلال قهرمانی آسیا را به خود دیده است و قهرمانی‌های متعددی نیز در لیگ ایران در آن دیده می‌شود. وینفرد شفر که فقط توانسته یک جام حذفی را از آن خود کند راه دور و درازی تا انتخاب به عنوان بزرگترین و پرافتخارترین سرمربی تاریخ این تیم دارد.

با یکدیگر سرمربیان پرافتخار و بزرگ استقلال را مرور خواهیم کرد:

۱- منصور پورحیدری؛ دومین قهرمانی استقلال در آسیا

مرحوم منصور پورحیدری در سال ۱۹۴۶ (۴ سال قبل از تولد شفر و مصادف با تأسیس باشگاه تاج یا استقلال کنونی) در شهر تهران به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۵۸ مسئولیت سرمربیگری استقلال را قبول کرد. در سال ۱۳۶۲ وی به همراه استقلال قهرمان باشگاه‌های تهران شد و در سال ۱۳۶۴ نیز این عنوان را تکرار کرد. در سال ۱۳۶۹ قهرمانی در لیگ قدس و در سال ۱۳۷۰ سومین قهرمانی جام باشگاه‌های تهران را بدست آورد. دومین قهرمانی استقلال در جام باشگاه‌های آسیا در سال ۱۳۷۰ رقم خورد و استقلال در سال ۱۳۷۱ نایب قهرمان آسیا شد. آبی‌پوشان به همراه پورحیدری در سال‌های ۱۳۷۵ و ۱۳۷۹ قهرمان جام حذفی شدند و در سال ۱۳۸۰ پورحیدری موفق شد مقام قهرمانی لیگ آزادگان را بدست آورد و در همین سال به سومی جام باشگاه‌های آسیا رسید.

پورحیدری از حیث کیفیت قهرمانی‌ها، پرافتخارترین و بزرگترین سرمربی تاریخ استقلال محسوب می‌شود.

۲- زدراوکو رایکوف؛ اولین قهرمانی استقلال در آسیا

رایکوف

مرحوم زدراوکو رایکوف یکی از تأثیرگذارترین و بزرگترین سرمربیان تاج (استقلال) سال ۱۹۲۷(۲۳ سال قبل از تولد شفر) در اتحاد جماهیر شوروی دیده به جهان گشود. وی در سال ۱۹۶۷ دوران سرمربیگری باشگاهی‌اش را در تیم ووی وودینا آغاز و این تیم را قهرمان لیگ یوگسلاوی کرد. سپس با دعوت مسئولان ایرانی به ایران آمد و سرمربیگری دو رده ملی جوانان و بزرگسالان به او سپرده شد و به همراه جوانان مقام سومی مسابقات جوانان آسیا را بدست آورد.

سال ۱۳۴۹ سرمربی تاج شد و آغازگر تحول تاکتیکی شد که در یادها ماند. رایکوف در اولین فصل حضورش قهرمانی جام منطقه‌ای (معتبرترین مسابقات باشگاهی کشور) را بدست آورد و اولین قهرمانی تاج (استقلال کنونی) در جام باشگاه‌های آسیا را رقم زد. قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران در سال ۱۳۴۹ و ۱۳۵۰ و دو قهرمانی پیاپی در جام میلز هندوستان وی را به شدت میان هواداران محبوب کرد. در سال ۱۳۵۳ رایکوف قهرمانی جام تخت جمشید را برای آبی‌پوشان تهران به ارمغان آورد.

اگر به دنبال این سوال می‌گردید که چه کسی برای اولین بار تمرین‌های تاکتیکی را از تمرینات بدنسازی جدا کرد جواب مشخص است؛ زدراوکو رایکوف!

۳- امیر قلعه نویی؛ ۳ قهرمانی در لیگ برتر ایران برای استقلال

قلعه نویی

امیر (اردشیر) قلعه نویی در سال ۱۹۶۳ در تهران به دنیا آمد و بزرگترین و پرافتخارترین سرمربی معاصر استقلال است. امیر قلعه نویی در ۴ مقطع سرمربی استقلال بوده است. در مقطع کوتاه اول توانست قهرمانی جام حذفی را در سال ۱۳۸۱ برای آبی‌پوشان به ارمغان بیاورد. در مقطع دوم سه سال طول کشید تا بتواند قهرمانی لیگ برتر را در فصل ۸۵-۱۳۸۴ بدست بیاورد. در مقطع سوم ابتدا قهرمانی جام حذفی ۸۷-۱۳۸۶ و فصل بعد در ۸۸-۱۳۸۷ قهرمانی لیگ برتر را بدست آورد. سرانجام در مقطع چهارم توانست به همراه آبی‌پوشان در فصل ۹۲-۱۳۹۱ قهرمانی لیگ برتر را برای بار سوم بدست آورد.

۴- ناصر حجازی

ناصر حجازی
مرحوم ناصر حجازی در سال ۱۹۴۹ (یک سال قبل از تولد شفر) به دنیا آمد و در سال ۱۳۶۱ سرمربیگری خود را در استقلال آغاز کرد. وی در سال ۱۳۷۷ به همراه آبی‌پوشان قهرمانی لیگ آزادگان را به دست آورد و در سال ۱۳۷۸ با استقلال به فینال آسیا رسید و نایب قهرمان شد.

پس از این مربیان به ترتیب ولادمیر جکیچ، پرویز مظلومی و وینفرد شفر هر کدام با یک مقام قهرمانی جام حذفی در رده‌ پنجم سرمربیان موفق قرار دارند.

همانطور که مشاهده می‌شود ۳ سرمربی از ۴ سرمربی پرافتخار استقلال قبل از شفر به دنیا آمده‌اند و از حیث کسوت نیز احترام به آنان واجب است. اگرچه وینفرد شفر استقلال بی انگیزه منصوریان را تحویل گرفت و تا رده‌های بالایی جدول بالا آورد و به یک چهارم نهایی آسیا رهنمون ساخت اما طبیعتاً یک سرمربی باید به عناوین کسب شده مربیان قبلی برسد تا بتوان او را همتراز با بزرگان باشگاه به حساب آورد.

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت