بسیاری بر این باور هستند که سید رضا فاطمی امین وزیر صمت شخصی است که در واقع باید در صدر لیست تغییرات قرار می‌گرفت. جهش قیمت در محصولاتی مانند خودرو، کاهش صادرات و رکود دامنگیر در صنعت از جمله این دلائل ذکر شده است. یک فعال رسانه‌ای مدعی شد که همسر مشهدی آقای فاطمی امین از جمله اقوام آقای رئیسی است و وی به همین دلیل تا کنون برکنار نشده است، ادعای که از سوی وزارت صمت تکذیب شد.
به گزارش غیرمنتظره،   هر چند بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که مشکلات دولت به ویژه در حوزه اقتصاد کلان‌تر از آن است که با تغییر چند چهره چاره سر شود، اما دولت سید ابراهیم رئیسی پس از ۲ سال لااقل برای فرو نشاندن موقت خشم و انتقاد افکار عمومی دست به ترمیم کابینه زد. وزیر جهاد کشاورزی که انتصاب برادران همسرش و فساد در سازمان تعاون روستایی از جمله فراز‌های دوره مدیریت وی بودند با رئیس سازمان نظام دامپزشکی جایگزین شد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ سیدمحمد آقامیری از جمله مدیران اصولگرا است که در اولین جلسه شورای معاونان وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر به کارگیری تجارب سازمان دامپزشکی و بسیج سازندگی، تقریباً همان شعار‌ها و سخنان سلف خود را تکرار کرد. در روز‌های اخیر قیمت مرغ به بیش از ۸۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و سرپرست جدید وزارت کشاورزی در مورد برنامه‌اش برای تعدیل قیمت‌ها تا کنون موضع خاصی اتخاذ نکرده است.

داوود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نیز که در جلسه‌ای مطبوعاتی خبرنگاری را تهدید به شکایت کرد، در سازمان برنامه و بودجه جایگزین میرکاظمی چهره معتمد حزب پایداری و صادق محصولی شد.

دیگر تغییر نه چندان مهم دولت، رفتن علی وحدت از صندوق نوآوری و شکوفایی و گماردن محمد صادق خیاطیان به جای او بود. با این همه بسیاری از فعالان اقتصادی و برخی نمایندگان مجلس این تغییرات را کافی ندانستند و بر تغییرات اساسی‌تر در تیم اقتصادی دولت تاکید کردند.

تغییرات احتمالی

بسیاری بر این باور هستند که سید رضا فاطمی امین وزیر صمت شخصی است که در واقع باید در صدر لیست تغییرات قرار می‌گرفت. جهش قیمت در محصولاتی مانند خودرو، کاهش صادرات و رکود دامنگیر در صنعت از جمله این دلائل ذکر شده است. یک فعال رسانه‌ای مدعی شد که همسر مشهدی آقای فاطمی امین از جمله اقوام آقای رئیسی است و وی به همین دلیل تا کنون برکنار نشده است، ادعای که از سوی وزارت صمت تکذیب شد.

محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور دیگر چهره نه چندان محبوب میان اقتصاددانان است. وی که پیش از انتخابات مدعی بود ریال ایران را به قوی‌ترین پول منطقه تبدیل خواهد کرد به سخنان شاذی همچون گروگانگیری آمریکای‌ها برای اخذ باج از آن کشور مشهور است. عملکرد سید احسان خاندوزی نیز انتقاد‌ها و واکنش‌های زیادی را در مجلس و در میان فعالان و صاحب نظران اقتصادی در پی داشته است.

غلامحسین کرمی دبیر اول کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در این‌باره به آفتاب‌نیوز گفت: در وضعیت فعلی اقتصاد کشور بدیهی است که به طور کل برای ما به عنوان نماینده ۲ مسئله از اهمیت بالای برخوردار است، یکی مطالبات و دغدغه‌های مردم و دیگری مطالبات مقام معظم رهبری است، ایشان امسال را سال مهار تورم و رشد تولید نامگذاری کرده‌اند و باید پرسید که آیا حرکت مسئولین در این راستا هست یا خیر. متاسفانه مسئله تورم به شدت به اقتصاد خانواده‌ها به ویژه دهک‌های پایین درآمدی فشار وارد کرده است. در بازار‌های مانند خودرو شاهد رشد غیرمتعارف و لجام گسیخته قیمت هستیم، حالا دلیلش هر چه که هست این نمی‌تواند بهانه‌ای برای کم‌کاری‌ها باشد. این یک واقعیت انکارناشدنی است که در تیم اقتصادی دولت باید یک خانه تکانی جدی صورت بگیرد. باید از مدیرانی استفاده کرد که توان تغییر شرایط را دارند. وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به دلیل عملکردشان یک بار در مجلس تا آستانه استیضاح پیش رفتند، با این همه نمایندگان در آن برهه به این نتیجه رسیدند که با توجه به جمیع جهات یک فرصت دیگر در اختیار ایشان قرار گیرد تا برنامه‌هایی را که مدعی هستند را اجرا نمایید، این فرصت طبیعتاً تمام شده و قرار نبود تا همیشه ادامه پیدا کند. علاوه بر آقای فاطمی امین مسئولینی مانند معاون اقتصادی و حتی معاون اول رئیس‌جمهور نیز باید به فکر باشند.

این نماینده مجلس در ادامه اظهار کرد: بنده از همان ابتدا طرفدار آقای رئیسی بودم و البته هستم، اما مجلس به عنوان نهاد تقنینی و نظارتی، طبعاً با دولت تعارف ندارد. بعد از تمام مسائلی که در زمینه‌های اقتصادی با آن مواجه بوده‌ایم و تحلیل کارنامه فعلی، باید اذعان کرد که آقای رئیسی با این تیم اقتصادی موفق نخواهد شد. فرمایشات رهبری نیز در راستای مطالبه بهبود شرایط اقتصادی است و باید بستر تحقق این مطالبه از طریق تغییرات مدیریتی ضروری ایجاد گردد.

کرمی ضمن تبیین شرایط کلی حاکم بر مجلس و نظرات نمایندگان گفت: قوه مقننه بعد از تعطیلات و ماه مبارک رمضان قطعاً دست به کار خواهد شد و در صورت عدم اتخاذ اقدامات مورد نیاز، به رسالت خود عمل خواهد کرد. به هر حال هر چیزی هم حد و اندازه‌ای دارد و صبر هم حدی دارد. ما روزانه با مطالبات مردم رو به رو هستیم و باید در این خصوص اقدامی صورت گیرد.

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت