May 15, 2021

کرونا ویروس

اخبار

تصادفی

سه بار توصیه به نخریدن خانه و هر بار گرانی بیشتر؛ نتیجه گوش کردن به حرف وزیر!

به گزارش غیرمنتظره به نقل از تابناک؛ قیمت ها چند ماهی است که در مسیر صعودی است و به هیچ وجه هم قصد پایین آمدن را ندارند. در این بین اوضاع در بازار مسکن هم چندان مساعد نیست.

وضعیت در بازار مسکن تا جایی پیش رفت که محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی دستور داد که آمارهای مربوط به مسکن را نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه منتشر نکنند. اسلامی در ۲۸ مرداد امسال در برنامه گفت وگوی ویژه خبری اظهار داشت: «من به معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی هم گفته‌ام؛ گفتم بیخود است این اطلاعاتی که منتشر می‌شود؛ گفتم تا آن را منتشر نکنند و دامن نزنیم؛ نمی گویم این اطلاعات، بیخودی است.»

این در حالی است که بانک مرکزی همچنان به انتشار آمار‌های بازار مسکن ادامه می‌دهد. طبق آخرین اطلاعات بانک مرکزی در شهریورماه سال جاری متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۴۲.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵.۱ و ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۹، به ۸.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ درصد کاهش و ۲۰۳.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

حالا در این شرایط که قیمت مسکن روز به روز در حال افزایش است، بد نیست به یک توصیه وزیر که سه بار آن را تکرار کرد، گذر بزنیم.

وزیر راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن: فعلا خانه نخرید!

بررسی ها نشان می دهد که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی سه بار در مدت وزارت خود از مردم خواست که مسکن نخرند تا اوضاع آرام شود!

وی اولین بار در ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸ و در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: تلاطم امروز بازار مسکن مربوط به بخش مسکن نیست بلکه ناشی از سوداگری و دلالی است که مثل یک آفت بزرگ، به جان مملکت افتاده و به زندگی مردم در همه بخش‌ها آسیب می‌رساند. به‌تبع این آسیب کلان، بخش مسکن هم امروز به این آفت مبتلا شده و نکته مهم این است که مردم باید متناسب با وضع موجود احتیاط کرده و خرید نکنند تا شرایط آرام شود و در وضعیت هیجانی تصمیم نگیرند.

دومین باری که وزیر راه و شهرسازی توصیه به نخریدن مسکن کرد به تاریخ ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹ باز می‌گردد. وی گفت: تعدادی از متقاضیان تمایل دارند که مستأجر باشند و این در شرایطی است که ما تعیین نمی‌کنیم، چون تعیین قیمت بازار مسکن در دست دولت نیست و تا زمانی که نوسان و تحولات قیمتی در بازار ارز وجود داشته باشد، شرایط این گونه خواهد بود. بازار مسکن هم همانند سایر کالا‌ها از بازار ارز تأثیر می‌گیردو این خود مردم هستند که باید مانع افزایش و ایجاد حباب قیمتی شوند. زمانی که قیمت یک کالا گران می‌شود مردم ‌نباید خریداری کنند تا ارزان شود و این تنها راه مقابله با گرانی کالاست. بهترین راهکار برای ترکیدن حباب‌های قیمتی در بازار مسکن و کاهش قیمت خریداری نکردن مردم است.

محمد اسلامی در ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ برای سومین بار در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه همچنان توصیه نخریدن خانه را به مردم دارد یا خیر گفته است: آن زمان بازار مسکن ملتهب بود و هنوز هم ملتهب است و هیچ قیمتی در بازار واقعی نیست. وی همچنین در پاسخ به این که مردم چه زمانی نتیجه طرح‌های دولت و مجلس را در بازار مسکن خواهند دید، توضیح داد: نتیجه اقدامات از اکنون آغاز شده است و ان‌شاءالله در همین فصل تابستان نخستین سری خانه‌های “طرح اقدام ملی مسکن” را در استان‌های پیشتاز به مردم تحویل داده می‌شود.

اما امروز یک ماه از پایان تابستان هم گذشته و هنوز خانه‌ ای از طرح اقدام ملی مسکن به متقاضیان تحویل داده نشده است.

سه بار توصیه به نخریدن خانه و هر بار گرانی بیشتر/ نتیجه گوش کردن به حرف وزیر، چه بود؟ / آقای اسلامی؛ از قدرت خرید مردم خبر دارید؟

نتیجه گوش کردن به حرف وزیر، چه بود؟

فرض کنیم مردم در همان ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸ که برای اولین بار وزیر راه و شهرسازی گفت خانه نخرید تا ارزان شود، از خرید خانه صرف نظر کرده باشند. نتیجه این حرف شنوی از وزیر چه بوده است؟

طبق گزارش‌های بانک مرکزی متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تیرماه سال ۱۳۹۸، حدود ۱۳۳.۵ میلیون ریال بود. بعد از گذشت یک سال و دو ماه متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهریورماه سال جاری به ۲۴۲.۹ میلیون ریال افزایش یافته است. به عبارت بهتر رشد متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در طی این مدت ۸۲ درصد بوده است.

یعنی قدرت خرید مسکن توسط مردمی که قصد داشتند در تیرماه ۱۳۹۸ مسکن بخرند و با توصیه وزیر به هوای ارزان‌تر شدن، عقب نشستند به شدت در ماه‌های بعد کاهش یافت و با این اوضاع باید قید خانه دار شدن را هم اکنون بزنند.

سخن پایانی

حالا پرسش از وزیر راه و شهرسازی این است که در تیرماه سال گذشته و بعد از آن در هفدهم خردادماه سال جاری و ۲۸ مرداد ماه سال جاری، ایشان چه نقطه روشنی در کارنامه کاری خود در حوزه مسکن دیده بودند که مردم را توصیه به نخریدن مسکن در راستای ارزان‌تر شدن آن کردند؟ حالا آقای وزیر پاسخ مردمی که به حرف وی گوش کردند و از خرید مسکن در تیرماه سال گذشته پا پس کشیدند، بدهند. چه تحولی در حوزه مسکن از سال گذشته تاکنون اتفاق افتاده است، جز اینکه قیمت‌ها افزایش یابد و انتشار آمار‌ها در حوزه مسکن متوقف شود؟

چرا وقتی که وزیر راه و شهرسازی برای اولین بار در تیرماه ۹۸ مردم را توصیه به نخریدن مسکن کرد و نتیجه آن را دید، دوباره در خردادماه ۹۹ و مردادماه ۹۹ همین توصیه را تکرار کرد؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

جذاب ترین خبرها

ورزشی