به گزارش غیرمنتظره و  به نقل از واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، یوسف یزدانی سرپرست شهرداری رشت در نشست تخصصی سفیران باز آفرینی که به مناسبت «روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی» با حضور مدیرکل برنامه و بودجه شرکت بازآفرینی کشور در سالن همایش سازمان آتش نشانی برگزار شد اظهار داشت: شهر رشت از قدیمی‌ترین مراکز استانی کشورمان محسوب میشود و از زمان شاه عباس به عنوان مرکز استان گیلان تعیین شد.
سرپرست شهرداری رشت با بیان اینکه در شهر رشت خانه‌ها و عمارت های تاریخی با یک معماری فاخر و‌کهن قرار گرفته‌اند ابراز داشت: همه این ویژگی‌ها و اهمیت حفظ آثار تاریخی ، مسئولیت مدیریت شهری خاصه حوزه بازآفرینی شهری شهرداری رشت را دو چندان کرده است.

یزدانی تصریح کرد: در سال ۶۹ که حادثه تلخ زلزله رودبار و منجیل به وقوع پیوست بناهای تاریخی نظیر ساختمان تاریخی شهر، عمارت بلدیه، مسجد گلدسته و سایر بناهای تاریخی شهر رشت هم دچار یکسری آسیب‌ها شد.

وی با بیان اینکه شهر رشت و استان گیلان در کنار گسل‌های فعال قرار دارد این امر را یک زنگ خطری بزرگ ارزیابی کرد و گفت: با توجه به شرایط ذکر شده، ساخت و سازها و معماری شهر رشت باید بر اساس ضوابط، مقررات و مباحث ایمن سازی باشد تا با رعایت مقررات ساختمان از هرگونه حوادث ناشی از زلزله جلوگیری به عمل آوریم.

سرپرست شهرداری رشت اضافه کرد: به غیر از سکونتگاه‌های غیررسمی که در مناطق حاشیه‌ای قرار دارد شهر رشت دارای حدود ۷۱۷ هکتار بافت فرسوده می‌باشد همچنین بنا به دلایلی در مناطق حاشیه‌ای شهر رشت ساخت و سازها بدون ضابطه و نظارت پیش رفته است.

یزدانی کاربری‌هایی غیرمرتبط و یا فقدان سند رسمی املاک را از جمله علل گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی خواند و یادآور شد: همه این موضوعات جزو دغدغه‌های مدیریت شهری است و حوزه بازآفرینی شهرداری با رایزنی‌هایی که با دستگاهای ذیربط از جمله راه و شهرسازی انجام داده توانست در طول چند سال اخیر گامهای خوبی در این راستا بردارد.

وی از صدور پروانه برای املاک فاقد سند رسمی و با کاربری ساخت و ساز توسط شهرداری رشت خبر داد و اذعان کرد: امیدواریم با این دست از اقدامات بتوانیم ایمنی در ساخت و سازهای شهر رشت را تا حد زیادی افزایش دهیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غیرمنتظره – سایت خبری گیلان | اخبار گیلان – خبر رشت